Egzekucja z wynagrodzenia za pracę – cz. 1
REKLAMA
REKLAMA
Powyższe nie zmienia prawa wierzyciela do wyboru dowolnego komornika z całej Polski, jednakże w razie zbiegu egzekucji prowadzonych przez różnych komorników, właściwym będzie komornik wyżej wskazany.
REKLAMA
Na wniosek wierzyciela, zgłoszony we wniosku egzekucyjnym, albo w innym piśmie, komornik dokonuje zajęcia wynagrodzenia za pracę. Odpis zajęcie przesyła dłużnikowi, a także wierzycielowi, a właściwe pismo z zajęciem wynagrodzenia za pracę wysyłane jest do pracodawcy.
Treść pisma Komornika
W piśmie skierowanym do pracodawcy dłużnika, zwanego trzeciodłużnikiem, komornik wzywa go, aby nie wypłacał dłużnikowi wynagrodzenia, z wyjątkiem kwoty wolnej od zajęcia i aby przekazywał zajęte wynagrodzenie bezpośrednio wierzycielowi egzekwującemu, zawiadamiając komornika o pierwszej wypłacie, albo przekazywał zajęte wynagrodzenie komornikowi w wypadku, gdy do wynagrodzenia jest skierowana jeszcze inna egzekucja, a wynagrodzenie w kwocie przekraczającą kwotę wolną od potrąceń nie wystarcza na pokrycie wszystkich egzekwowanych należności.
Jednocześnie komornik poucza pracodawcę o skutkach niezastosowania się do wezwania.
REKLAMA
Ponad to komornik wzywa pracodawcę, aby w ciągu tygodnia przedstawił za okres trzech miesięcy poprzedzających zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie, zestawienie periodycznego wynagrodzenia dłużnika za pracę oraz oddzielnie jego dochodu z wszelkich innych tytułów. Pracodawca powinien również podać, w jakiej kwocie i w jakich terminach zajęte wynagrodzenie będzie przekazywane wierzycielowi.
W razie istnienia przeszkód do wypłacenia wynagrodzenia za pracę, musi złożyć oświadczenie o rodzaju tych przeszkód, a w szczególności podać, czy inne osoby roszczą sobie prawa, czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o zajęte wynagrodzenie i czy oraz o jakie roszczenia została skierowana do zajętego wynagrodzenia egzekucja przez innych wierzycieli.
Zobacz również serwis: Egzekucja należności pieniężnych
Obowiązki dłużnika
O zajęciu wynagrodzenia komornik zawiadamia dłużnika informując go, że do czasu pełnego zaspokojenie wierzyciela nie może on pobierać wynagrodzenia poza częścią wolną od zajęcia ani rozporządzać nim w żaden inny sposób.
Zajęcie wynagrodzenia za pracę jest dokonane z chwilą doręczenia wezwania dłużnikowi.
Zobacz również serwis: Wierzyciel i dłużnik
Dotyczy to w szczególności periodycznego wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia za prace zlecone oraz nagród i premii przysługujących dłużnikowi za okres jego zatrudnienia, jak również związanego ze stosunkiem pracy zysku lub udziału w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach, pozostających w związku ze stosunkiem pracy.
W przypadku zmiany miejsca zatrudnienia, dłużnik o dokonanej zmianie powinien powiadomić komornika.
Prawa dłużnika
Dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży do depozytu sądowego sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Komornik skorzysta z tego umocowania, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych; równocześnie wszczyna z urzędu egzekucję.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.