reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Windykacja konsumencka > Egzekucja z wynagrodzenia za pracę – cz. 1

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę – cz. 1

Prowadzenie egzekucji z wynagrodzenia za pracę należy do komornika przy sądzie rejonowym ogólnej właściwości dłużnika. Oznacza to, że właściwy jest komornik wg miejsca zamieszkania dłużnika.

Powyższe nie zmienia prawa wierzyciela do wyboru dowolnego komornika z całej Polski, jednakże w razie zbiegu egzekucji prowadzonych przez różnych komorników, właściwym będzie komornik wyżej wskazany.

Na wniosek wierzyciela, zgłoszony we wniosku egzekucyjnym, albo w innym piśmie, komornik dokonuje zajęcia wynagrodzenia za pracę. Odpis zajęcie przesyła dłużnikowi, a także wierzycielowi, a właściwe pismo z zajęciem wynagrodzenia za pracę wysyłane jest do pracodawcy.

Treść pisma Komornika

W piśmie skierowanym do pracodawcy dłużnika, zwanego trzeciodłużnikiem, komornik wzywa go, aby nie wypłacał dłużnikowi wynagrodzenia, z wyjątkiem kwoty wolnej od zajęcia i aby przekazywał zajęte wynagrodzenie bezpośrednio wierzycielowi egzekwującemu, zawiadamiając komornika o pierwszej wypłacie, albo przekazywał zajęte wynagrodzenie komornikowi w wypadku, gdy do wynagrodzenia jest skierowana jeszcze inna egzekucja, a wynagrodzenie w kwocie przekraczającą kwotę wolną od potrąceń nie wystarcza na pokrycie wszystkich egzekwowanych należności.

Jednocześnie komornik poucza pracodawcę o skutkach niezastosowania się do wezwania.

Ponad to komornik wzywa pracodawcę, aby w ciągu tygodnia przedstawił za okres trzech miesięcy poprzedzających zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie, zestawienie periodycznego wynagrodzenia dłużnika za pracę oraz oddzielnie jego dochodu z wszelkich innych tytułów. Pracodawca powinien również podać, w jakiej kwocie i w jakich terminach zajęte wynagrodzenie będzie przekazywane wierzycielowi.

W razie istnienia przeszkód do wypłacenia wynagrodzenia za pracę, musi złożyć oświadczenie o rodzaju tych przeszkód, a w szczególności podać, czy inne osoby roszczą sobie prawa, czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o zajęte wynagrodzenie i czy oraz o jakie roszczenia została skierowana do zajętego wynagrodzenia egzekucja przez innych wierzycieli.

Zobacz również serwis: Egzekucja należności pieniężnych

Obowiązki dłużnika

O zajęciu wynagrodzenia komornik zawiadamia dłużnika informując go, że do czasu pełnego zaspokojenie wierzyciela nie może on pobierać wynagrodzenia poza częścią wolną od zajęcia ani rozporządzać nim w żaden inny sposób. 

Zajęcie wynagrodzenia za pracę jest dokonane z chwilą doręczenia wezwania dłużnikowi.

Zobacz również serwis: Wierzyciel i dłużnik

Dotyczy to w szczególności periodycznego wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia za prace zlecone oraz nagród i premii przysługujących dłużnikowi za okres jego zatrudnienia, jak również związanego ze stosunkiem pracy zysku lub udziału w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach, pozostających w związku ze stosunkiem pracy.

W przypadku zmiany miejsca zatrudnienia, dłużnik o dokonanej zmianie powinien powiadomić komornika.

Prawa dłużnika

Dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży do depozytu sądowego sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Komornik skorzysta z tego umocowania, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych; równocześnie wszczyna z urzędu egzekucję.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama