reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Egzekucja należności pien. > Uzyskanie klauzuli wykonalności na małżonka dłużnika

Uzyskanie klauzuli wykonalności na małżonka dłużnika

Tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.

Po co uzyskiwać klauzulę wykonalności na małżonka dłużnika

Celowość uzyskania klauzuli wykonalności na małżonka dłużnika sprowadza się do możliwości prowadzenia postępowania egzekucyjnego z majątku wspólnego dłużnika i jego małżonka, majątku objętego majątkową wspólnością małżeńską.

Brak klauzuli wykonalności na małżonka dłużnika spowoduje, iż Komornik będzie mógł egzekucję skierować jedynie do majątku osobistego dłużnika, co w przypadku dłużnika pozostającego w związku małżeńskim będzie bardzo niekorzystne dla dłużnika. W istocie bowiem wszystko co nabywają małżonkowie w trakcie trwania małżeństwa wchodzi w skład ich majątku wspólnego.

Jak uzyskać klauzulę przeciwko małżonkowi dłużnika

Wierzyciel, aby uzyskać klauzulę wykonalności na małżonka dłużnika, powinien złożyć do Sądu stosowny wniosek z żądaniem nadania tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika. Ponad to wierzyciel powinien wykazać, że wierzytelność powstała za zgodą małżonka dłużnika, co powinien wykazać dokumentem urzędowym lub prywatnym

Zobacz również serwis: Wszczęcie egzekucji

Dokumenty

Ustawodawca wskazuje dwa rodzaje dokumentów, które winien przedłożyć wierzyciel w sądzie, by wykazać, iż wierzytelność powstała za zgodą małżonka dłużnika. Są to dokumenty urzędowe i prywatne.

Dokument urzędowy to dokument, który sporządzony został przez organ władzy publicznej w zakresie działania/kompetencji tego organu. Dokument prywatny to każdy pisemny dokument, który zawiera oświadczenie pochodzące od określonej osoby (np. małżonka dłużnika) i który został podpisany przez tą osobę np. zgoda małżonka dłużnika na zaciągnięcie pożyczki przez dłużnika.

Zobacz również serwis: Organy egzekucyjne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ustawodawca wskazuje dwa rodzaje dokumentów, które winien przedłożyć wierzyciel w sądzie, by wykazać, iż wierzytelność powstała za zgodą małżonka dłużnika.
Ustawodawca wskazuje dwa rodzaje dokumentów, które winien przedłożyć wierzyciel w sądzie, by wykazać, iż wierzytelność powstała za zgodą małżonka dłużnika.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gałęski

Radca prawny i Partner w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama