reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Egzekucja należności pien. > Opłata egzekucyjna przy egzekucji należności pieniężnych

Opłata egzekucyjna przy egzekucji należności pieniężnych

Komornik pobiera opłaty egzekucyjne od wyegzekwowanych należności. W przypadku egzekucji należności pieniężnych opłata egzekucyjna – opłata stosunkowa wynosi od 8% do 15% kwoty wyegzekwowanej przez komornika.

Kiedy opłata stosunkowa w wysokości 15%

Zasadą jest, iż opłata egzekucyjna pobierana przez komornika wynosi 15% kwoty przez niego wyegzekwowanej. Aby zapewnić minimalny dochód komornikowi, a także by zbytnio nie obciążać dłużnika, ustawodawca wprowadził minimalną i maksymalną kwotę opłaty pobieranej przez komornika. I tak kwota pobrana przez komornika nie może być niższa niż 1/10 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego i wyższa, niż trzydziestokrotność kwoty przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Kiedy opłata stosunkowa w wysokości 15%

W przypadku wyegzekwowania świadczenia wskutek skierowania przez komornika egzekucji do wierzytelności z rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę, świadczenia z ubezpieczenia społecznego jak również świadczeń wypłacanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zasiłku dla bezrobotnych, dodatku aktywizacyjnego, stypendium oraz dodatku szkoleniowego, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 8 % wartości wyegzekwowanego świadczenia.

Polecamy: Wszczęcie egzekucji po uprawomocnieniu nakazu zapłaty

Także tutaj ustawodawca wprowadza minimalną i maksymalną kwotę opłaty pobieranej przez komornika, która nie może być niższej niż 1/20 i nie może być wyższa niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Zobacz również: Uznanie długu jako okoliczność przerywająca bieg terminu przedawnienia

Opłata w wysokości 5%

W przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela (z reguły będzie miało to miejsce w przypadku zapłaty długu bezpośrednio do wierzyciela z pominięciem komornika) oraz na podstawie art. 823 Kodeksu postępowania cywilnego (umorzenie egzekucji z mocy prawa po upływie roku na skutek bezczynności wierzyciela) komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 5 % wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jednakże w razie umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela zgłoszony przed doręczeniem dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 1/10 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Zobacz również serwis: ABC windykacji

Piotr ma dług w wysokości 100.000 zł. Jeżeli komornik skieruje egzekucję do nieruchomości, którą następnie sprzeda, wówczas pobierze opłatę stosunkową w kwocie 15.000 zł. Jeżeli jednak kwota ta wyegzekwowana zostanie z rachunku bankowego dłużnika, wówczas opłata egzekucyjna wyniesie 8.000 zł. Jeżeli jednak Piotr spłaci dług bezpośrednio wierzycielowi, wówczas komornik naliczy jedynie opłatę w wysokości 5.000 zł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 12.09.2014

Ekspert:

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasadą jest, iż opłata egzekucyjna pobierana przez komornika wynosi 15% kwoty przez niego wyegzekwowanej.
Zasadą jest, iż opłata egzekucyjna pobierana przez komornika wynosi 15% kwoty przez niego wyegzekwowanej.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WspolnyPozew.com

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama