Wszczęcie egzekucji po uprawomocnieniu nakazu zapłaty
REKLAMA
REKLAMA
Nakaz zapłaty
Nakazem zapłaty dochodzi się co do zasady roszczeń pieniężnych lub roszczeń zamiennych. Wydanie nakazu zapłaty nie jest jeszcze równoznaczne z tym, że sąd uznaje roszczenie powoda względem pozwanego. Wydanie nakazu zapłaty następuje bowiem po postępowaniu, w którym strony nie biorą udziału, a sąd wydaje nakaz jedynie na podstawie dokumentów i twierdzeń przedstawionych przez powoda.
REKLAMA
Wydając nakaz zapłaty sąd nakazuje stronie pozwanej w terminie dwóch tygodni albo zapłacić powodowi zasądzoną kwotę lub też wnieść zarzuty (w postępowaniu nakazowym) lub sprzeciw (w postępowaniu upominawczym lub w elektronicznym postępowaniu upominawczym). Najczęściej też pozwany o postępowaniu dowiaduje się dopiero z chwilą otrzymania nakazu.
Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych
W terminie dwóch tygodni od wydania nakazu zapłaty pozwany powinien albo zapłacić albo podjąć odpowiednie kroki prawne przeciwko wydanemu nakazowi zapłaty. Jeżeli pozwany wniesie sprzeciw wobec nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, traci on swój prawny byt.
Jeżeli jednak w ciągu dwóch tygodni pozwany nie podejmie żadnych czynności, nakaz zapłaty uprawomocni się.
Pozwany, celem obalenia nakazu zapłaty, powinien w terminie dwóch tygodni od daty doręczenia wnieść do sądu albo zarzuty, które dotyczą nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym albo sprzeciw, który dotyczy postępowania upominawczego oraz elektronicznego postępowania upominawczego.
Zobacz serwis: Windykacja
Wszczęcie egzekucji
Sam nakaz zapłaty nie uprawnia jeszcze do wszczynania postępowania egzekucyjnego. Również posiadanie prawomocnego nakazu zapłaty nie oznacza, że możemy udać się prosto do komornika.
Prawomocny nakaz zapłaty stanowi jedynie tytuł egzekucyjny, zgodnie z art. 777 § 1 pkt. 1 kodeksu postępowania cywilnego. Tymczasem wszczęcie postępowania egzekucyjnego następuje na podstawie tytułu wykonawczego, którym jest tytuł egzekucyjny wyposażony w klauzulę wykonalności.
W przypadku uprawomocnienia nakazu zapłaty, powód powinien wystąpić do sądu o nadanie klauzuli wykonalności.
W przypadku nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym, sąd nadaje klauzulę wykonalności z urzędu.
Po nadaniu prawomocnemu nakazowi zapłaty klauzuli wykonalności powód może udać się do komornika z wnioskiem o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA