reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wszczęcie egzekucji > Wszczęcie egzekucji po uprawomocnieniu nakazu zapłaty

Wszczęcie egzekucji po uprawomocnieniu nakazu zapłaty

Nakaz zapłaty to uproszczony sposób dochodzenia roszczeń, głównie pieniężnych. Prawomocny nakaz zapłaty uprawnia stronę powodową do wszczęcia egzekucji.

Nakaz zapłaty

Nakazem zapłaty dochodzi się co do zasady roszczeń pieniężnych lub roszczeń zamiennych. Wydanie nakazu zapłaty nie jest jeszcze równoznaczne z tym, że sąd uznaje roszczenie powoda względem pozwanego. Wydanie nakazu zapłaty następuje bowiem po postępowaniu, w którym strony nie biorą udziału, a sąd wydaje nakaz jedynie na podstawie dokumentów i twierdzeń przedstawionych przez powoda.

Wydając nakaz zapłaty sąd nakazuje stronie pozwanej w terminie dwóch tygodni albo zapłacić powodowi zasądzoną kwotę lub też wnieść zarzuty (w postępowaniu nakazowym) lub sprzeciw (w postępowaniu upominawczym lub w elektronicznym postępowaniu upominawczym). Najczęściej też pozwany o postępowaniu dowiaduje się dopiero z chwilą otrzymania nakazu.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

W terminie dwóch tygodni od wydania nakazu zapłaty pozwany powinien albo zapłacić albo podjąć odpowiednie kroki prawne przeciwko wydanemu nakazowi zapłaty. Jeżeli pozwany wniesie sprzeciw wobec nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, traci on swój prawny byt.

Jeżeli jednak w ciągu dwóch tygodni pozwany nie podejmie żadnych czynności, nakaz zapłaty uprawomocni się.

Pozwany, celem obalenia nakazu zapłaty, powinien w terminie dwóch tygodni od daty doręczenia wnieść do sądu albo zarzuty, które dotyczą nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym albo sprzeciw, który dotyczy postępowania upominawczego oraz elektronicznego postępowania upominawczego.

Zobacz serwis: Windykacja

Wszczęcie egzekucji

Sam nakaz zapłaty nie uprawnia jeszcze do wszczynania postępowania egzekucyjnego. Również posiadanie prawomocnego nakazu zapłaty nie oznacza, że możemy udać się prosto do komornika.

Prawomocny nakaz zapłaty stanowi jedynie tytuł egzekucyjny, zgodnie z art. 777 § 1 pkt. 1 kodeksu postępowania cywilnego. Tymczasem wszczęcie postępowania egzekucyjnego następuje na podstawie tytułu wykonawczego, którym jest tytuł egzekucyjny wyposażony w klauzulę wykonalności.

W przypadku uprawomocnienia nakazu zapłaty, powód powinien wystąpić do sądu o nadanie klauzuli wykonalności.

W przypadku nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym, sąd nadaje klauzulę wykonalności z urzędu.

Po nadaniu prawomocnemu nakazowi zapłaty klauzuli wykonalności powód może udać się do komornika z wnioskiem o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Dankowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama