reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Strony > Nakaz zapłaty adresowany na osobę zmarłą

Nakaz zapłaty adresowany na osobę zmarłą

Nakaz zapłaty jest wystawiany w postępowaniu upominawczym, a jego podstawą są wyłącznie twierdzenia powoda i dołączone dokumenty. Może się zdarzyć, że otrzymamy z sądu nakaz zapłaty adresowany na osobę, która już nie żyje. Co można zrobić z nakazem zapłaty, który wystawiony jest na osobę zmarłą?

Pan Zbigniew bardzo zdziwił się, kiedy zobaczył, że listonosz przyniósł mu list adresowany na jego nieżyjącego już brata. Jako że była to korespondencja z sądu, postanowił list odebrać i otworzyć. W środku znalazł nakaz zapłaty wydany w postępowaniu upominawczym wystawiony na brata. Dostawca energii żądał w nim zapłaty zaległych rachunków. Kwota opiewała na kilka tysięcy złotych. Pan Zbigniew wiedząc, że może odziedziczyć dług po bracie jako potencjalny spadkobierca (postępowanie spadkowe nie zostało jeszcze zakończone), postanowił działać. Zwrócił się do Federacji Konsumentów z pytaniem, co ma zrobić. Był oburzony całą sytuacją, ponieważ informował przedsiębiorstwo energetyczne o śmierci brata na długo przed złożeniem przez firmę pozwu przeciwko niemu.

Jak postąpić z nakazem zapłaty?

Co powinna zrobić osoba, która znajdzie się w takiej sytuacji ?

Pan Zbigniew ma całkowitą rację, że dług można w Polsce odziedziczyć oraz że sprawy nie powinno się zignorować.

Przedsiębiorstwo zachowało się w tym wypadku całkowicie nieetycznie pozywając osobę, o której wiedziało, że nie żyje.

Czy nakaz zapłaty uprawnia do prowadzenia egzekucji?

Nakaz zapłaty, wydany w postępowaniu upominawczym, jest rodzajem orzeczenia, w którym sąd nakazuje pozwanemu zapłatę określonej kwoty wyłącznie na podstawie twierdzeń powoda i ewentualnie dołączonych do nich dokumentów. Sposobem na obronę pozwanego jest złożenie pisemnego sprzeciwu w terminie 14 dni od momentu wydania nakazu zapłaty. Jeżeli się tego nie uczyni, nakaz staje się prawomocny i można przekazać sprawę do egzekucji komorniczej. Gdyby Pan Zbigniew zignorował pismo, pewnie tak by się stało i do akcji wkroczyłby komornik. To mogłoby znacznie utrudnić sprawę.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Za radą Federacji Konsumentów Pan Zbigniew skierował do sądu pismo, w którym jako potencjalny spadkobierca poinformował, że pozwany zmarł, dołączając odpis skrócony aktu zgonu. Sąd, otrzymawszy pismo, odrzucił pozew.

Komentarz:

Osoba fizyczna, która nie żyje w momencie wytaczania powództwa, nie ma zdolności sądowej i brak ten nie może być uzupełniony w żaden sposób. Nieusuwalny brak zdolności sądowej pozwanego prowadzi do odrzucenia pozwu, co oznacza, że traktuje się go, jakby nigdy nie został wniesiony.

Podstawa prawna. art. 199 § 1 pkt 3 kodeksu postępowania cywilnego.

Jak się bronić przed nakazem zapłaty e-sądu?

Chciałoby się napisać: nie wolno pozywać zmarłych.

Źródło: Federacja Konsumentów

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Federacja Konsumentów

Federacja Konsumentów

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

nakaz zapłaty,  przedsiębiorstwo
nakaz zapłaty, przedsiębiorstwo

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama