| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Jak się bronić przed nakazem zapłaty e-sądu?

Jak się bronić przed nakazem zapłaty e-sądu?

Dochodzenie roszczeń przed e-sądem jest łatwe i szybkie, dlatego firmy windykacyjne i przedsiębiorcy często korzystają z tego trybu. Brak reakcji na wydany w elektronicznym postępowaniu upominawczym nakaz zapłaty, może skutkować doprowadzeniem pozwanego do zapłaty opłaconej już lub przedawnionej należności. Jak się przed tym uchronić?

Sprawa toczy się w elektronicznym postępowaniu upominawczym (EPU) tylko wtedy, gdy powód złoży pozew drogą elektroniczną. Do pozwu nie dołącza się dowodów, a opłatę sądową opłaca się przez Internet.

W EPU sąd wydaje nakaz zapłaty, który opatrzony jest specjalnym kodem. Dzięki temu, po zalogowaniu się na swoje konto na stronie e-sad.gov.pl i wpisaniu kodu dostarczonego nam nakazu, możemy przeglądać akta sprawy. Do systemu teleinformatycznego wprowadzane są także skany papierowych dokumentów.

Jak założyć konto w e-sądzie?

Należy pamiętać, że w EPU pozwanemu przysługują takie same uprawnienia, jak w postępowaniu zwyczajnym, jak na przykład możliwość bycia reprezentowanym przez pełnomocnika. Podstawowym środkiem prawnym służącym do obrony interesów pozwanego jest sprzeciw wnoszony od nakazu zapłaty.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Zgłoszenie sprzeciwu

Jeżeli nie chcemy zapłacić żądanej kwoty, powinniśmy złożyć do e-sądu sprzeciw od nakazu zapłaty. Termin na dokonanie takiej czynności upływa w ciągu czternastu dni od doręczenia nakazu (art. 502 § 1 kpc.).

Sprzeciw od nakazu zapłaty nie wymaga uzasadnienia i przedstawienia dowodów.

Wystarczy więc wskazać nakaz zapłaty, od którego zgłaszamy sprzeciw i wyraźnie oświadczyć wolę podważenia nakazu.

Formułujemy na przykład takie zdanie: „wnoszę sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego przez Sąd Rejonowy Lublin- Zachód w Lublinie w dniu 22.06.2014 r., sygn. akt…”

Zgodnie z art. 50535   kpc. pozwany powinien w sprzeciwie przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, co do istoty sprawy.

Wniosek o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu

Pozwany nie zgadza się z wysokością kwoty oznaczonej w nakazie. Wolę zweryfikowania przez sąd wartości przedmiotu sporu należy zgłosić już w sprzeciwie, podobnie jak zarzut przedawnienia roszczenia.

Sprzeciw możemy doręczyć drogą elektroniczną, za pośrednictwem poczty tradycyjnej (decydująca będzie data stempla pocztowego) albo w biurze podawczym sądu (liczy się data na stemplu biura). Warto jednak zwrócić uwagę, że elektroniczne wniesienie sprzeciwu będzie skutkowało zaprzestaniem doręczania pozwanemu pism z sądu w postaci papierowej i przeniesieniem całej korespondencji do Internetu (art. 50531  kpc.).

Wniesienie sprzeciwu jest bezpłatne.

Skutki wniesienia sprzeciwu

Zgłoszenie sprzeciwu sprawia, że nakaz zapłaty traci moc w całości, a e-sąd przekazuje postępowanie do zwykłego sądu, gdzie sprawa toczy się od początku (art. 50536 § 1 kpc.). Właściwym będzie sąd, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Ceret Grzywaczewska Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Łodzi od ponad 25 lat świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »