| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Jak się bronić przed nakazem zapłaty e-sądu?

Jak się bronić przed nakazem zapłaty e-sądu?

Dochodzenie roszczeń przed e-sądem jest łatwe i szybkie, dlatego firmy windykacyjne i przedsiębiorcy często korzystają z tego trybu. Brak reakcji na wydany w elektronicznym postępowaniu upominawczym nakaz zapłaty, może skutkować doprowadzeniem pozwanego do zapłaty opłaconej już lub przedawnionej należności. Jak się przed tym uchronić?

Sprawa toczy się w elektronicznym postępowaniu upominawczym (EPU) tylko wtedy, gdy powód złoży pozew drogą elektroniczną. Do pozwu nie dołącza się dowodów, a opłatę sądową opłaca się przez Internet.

W EPU sąd wydaje nakaz zapłaty, który opatrzony jest specjalnym kodem. Dzięki temu, po zalogowaniu się na swoje konto na stronie e-sad.gov.pl i wpisaniu kodu dostarczonego nam nakazu, możemy przeglądać akta sprawy. Do systemu teleinformatycznego wprowadzane są także skany papierowych dokumentów.

Jak założyć konto w e-sądzie?

Należy pamiętać, że w EPU pozwanemu przysługują takie same uprawnienia, jak w postępowaniu zwyczajnym, jak na przykład możliwość bycia reprezentowanym przez pełnomocnika. Podstawowym środkiem prawnym służącym do obrony interesów pozwanego jest sprzeciw wnoszony od nakazu zapłaty.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Zgłoszenie sprzeciwu

Jeżeli nie chcemy zapłacić żądanej kwoty, powinniśmy złożyć do e-sądu sprzeciw od nakazu zapłaty. Termin na dokonanie takiej czynności upływa w ciągu czternastu dni od doręczenia nakazu (art. 502 § 1 kpc.).

Sprzeciw od nakazu zapłaty nie wymaga uzasadnienia i przedstawienia dowodów.

Wystarczy więc wskazać nakaz zapłaty, od którego zgłaszamy sprzeciw i wyraźnie oświadczyć wolę podważenia nakazu.

Formułujemy na przykład takie zdanie: „wnoszę sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego przez Sąd Rejonowy Lublin- Zachód w Lublinie w dniu 22.06.2014 r., sygn. akt…”

Zgodnie z art. 50535   kpc. pozwany powinien w sprzeciwie przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, co do istoty sprawy.

Wniosek o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu

Pozwany nie zgadza się z wysokością kwoty oznaczonej w nakazie. Wolę zweryfikowania przez sąd wartości przedmiotu sporu należy zgłosić już w sprzeciwie, podobnie jak zarzut przedawnienia roszczenia.

Sprzeciw możemy doręczyć drogą elektroniczną, za pośrednictwem poczty tradycyjnej (decydująca będzie data stempla pocztowego) albo w biurze podawczym sądu (liczy się data na stemplu biura). Warto jednak zwrócić uwagę, że elektroniczne wniesienie sprzeciwu będzie skutkowało zaprzestaniem doręczania pozwanemu pism z sądu w postaci papierowej i przeniesieniem całej korespondencji do Internetu (art. 50531  kpc.).

Wniesienie sprzeciwu jest bezpłatne.

Skutki wniesienia sprzeciwu

Zgłoszenie sprzeciwu sprawia, że nakaz zapłaty traci moc w całości, a e-sąd przekazuje postępowanie do zwykłego sądu, gdzie sprawa toczy się od początku (art. 50536 § 1 kpc.). Właściwym będzie sąd, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »