REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak się bronić przed nakazem zapłaty e-sądu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Kryda
przedsiębiorca w sądzie, elektroniczne postępowanie upominawcze, sprzeciw od nakazu zapłaty
przedsiębiorca w sądzie, elektroniczne postępowanie upominawcze, sprzeciw od nakazu zapłaty

REKLAMA

REKLAMA

Dochodzenie roszczeń przed e-sądem jest łatwe i szybkie, dlatego firmy windykacyjne i przedsiębiorcy często korzystają z tego trybu. Brak reakcji na wydany w elektronicznym postępowaniu upominawczym nakaz zapłaty, może skutkować doprowadzeniem pozwanego do zapłaty opłaconej już lub przedawnionej należności. Jak się przed tym uchronić?

Sprawa toczy się w elektronicznym postępowaniu upominawczym (EPU) tylko wtedy, gdy powód złoży pozew drogą elektroniczną. Do pozwu nie dołącza się dowodów, a opłatę sądową opłaca się przez Internet.

REKLAMA

W EPU sąd wydaje nakaz zapłaty, który opatrzony jest specjalnym kodem. Dzięki temu, po zalogowaniu się na swoje konto na stronie e-sad.gov.pl i wpisaniu kodu dostarczonego nam nakazu, możemy przeglądać akta sprawy. Do systemu teleinformatycznego wprowadzane są także skany papierowych dokumentów.

Jak założyć konto w e-sądzie?

Należy pamiętać, że w EPU pozwanemu przysługują takie same uprawnienia, jak w postępowaniu zwyczajnym, jak na przykład możliwość bycia reprezentowanym przez pełnomocnika. Podstawowym środkiem prawnym służącym do obrony interesów pozwanego jest sprzeciw wnoszony od nakazu zapłaty.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgłoszenie sprzeciwu

Jeżeli nie chcemy zapłacić żądanej kwoty, powinniśmy złożyć do e-sądu sprzeciw od nakazu zapłaty. Termin na dokonanie takiej czynności upływa w ciągu czternastu dni od doręczenia nakazu (art. 502 § 1 kpc.).

Sprzeciw od nakazu zapłaty nie wymaga uzasadnienia i przedstawienia dowodów.

Wystarczy więc wskazać nakaz zapłaty, od którego zgłaszamy sprzeciw i wyraźnie oświadczyć wolę podważenia nakazu.

Formułujemy na przykład takie zdanie: „wnoszę sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego przez Sąd Rejonowy Lublin- Zachód w Lublinie w dniu 22.06.2014 r., sygn. akt…”

Zgodnie z art. 50535   kpc. pozwany powinien w sprzeciwie przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, co do istoty sprawy.

Wniosek o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu

Pozwany nie zgadza się z wysokością kwoty oznaczonej w nakazie. Wolę zweryfikowania przez sąd wartości przedmiotu sporu należy zgłosić już w sprzeciwie, podobnie jak zarzut przedawnienia roszczenia.

Sprzeciw możemy doręczyć drogą elektroniczną, za pośrednictwem poczty tradycyjnej (decydująca będzie data stempla pocztowego) albo w biurze podawczym sądu (liczy się data na stemplu biura). Warto jednak zwrócić uwagę, że elektroniczne wniesienie sprzeciwu będzie skutkowało zaprzestaniem doręczania pozwanemu pism z sądu w postaci papierowej i przeniesieniem całej korespondencji do Internetu (art. 50531  kpc.).

Wniesienie sprzeciwu jest bezpłatne.

Skutki wniesienia sprzeciwu

REKLAMA

Zgłoszenie sprzeciwu sprawia, że nakaz zapłaty traci moc w całości, a e-sąd przekazuje postępowanie do zwykłego sądu, gdzie sprawa toczy się od początku (art. 50536 § 1 kpc.). Właściwym będzie sąd, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania.

Warto dodać, że w wielu przypadkach po skutecznym wniesieniu sprzeciwu przez pozwanego sąd umarza sprawę z powodu nieusunięcia przez powoda braków formalnych pozwu, na przykład uiszczenia opłaty uzupełniającej (art. 50537 kpc.).

Środki prawne w sporach między przedsiębiorcami – cz. I

Brak reakcji pozwanego

Jeżeli zignorujemy nakaz zapłaty i nie wniesiemy od niego sprzeciwu, ani nie zapłacimy żądanej kwoty, nakaz zapłaty uprawomocni się po dwóch tygodniach od daty jego doręczenia, a sąd nada mu z urzędu klauzulę wykonalności. W konsekwencji, powód będzie mógł udać się do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji.

Fakt, że nakaz zapłaty dotyczy kwoty, którą już uiściliśmy, albo roszczenia, które uległo przedawnieniu, nie będzie miał już znaczenia.

W sytuacji, gdy zgłoszenie sprzeciwu w terminie nie było możliwe z przyczyn od nas niezależnych, warto skorzystać z możliwości złożenia do e-sądu wniosku o przywrócenie terminu. Wniosek ten składa się w ciągu tygodnia od dnia ustania przyczyny uchybienia terminowi. Należy dołączyć do niego dokumenty na potwierdzenie powodów uzasadniających niedotrzymanie terminu, np. zwolnienie lekarskie. Jednocześnie z wnioskiem musimy złożyć sprzeciw.

Środki prawne w sporach między przedsiębiorcami – cz. II

Nieprawidłowe doręczenie nakazu zapłaty

Zdarza się też, że przedsiębiorca nie mógł bronić się przed nakazem zapłaty, ponieważ nie wiedział, że w ogóle go wydano. Gdy o nakazie zapłaty przedsiębiorca dowiedział się dopiero po podjęciu przez komornika czynności, może on złożyć do e-sądu zażalenie na postanowienie o nadaniu nakazowi zapłaty klauzuli wykonalności (art. 795. § 1 kpc.). Na wniesienie zażalenia przysługuje termin tygodniowy, którego bieg rozpoczyna się od daty doręczenia zawiadomienia o wszczęciu egzekucji przez komornika. Ponadto, wraz z zażaleniem należy podać prawidłowy adres do doręczeń i dołączyć sprzeciw od nakazu.

Wniesienie takiego zażalenia jest wolne od kosztów sądowych (art. 95 ust. 4 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

REKLAMA

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

REKLAMA

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA