Środki prawne w sporach między przedsiębiorcami – cz. II
REKLAMA
REKLAMA
Postępowanie zwykłe
Przepisy o postępowaniu zwykłym są stosowane, gdy nie ma zastosowania żaden ze szczególnych trybów, przewidzianych przepisami kodeksu postępowania cywilnego. Postępowanie sporne rozpoczyna się od wniesienia pozwu. Pozew jest pisemnym żądaniem z uzasadnieniem faktycznym, czyli szczegółowo należy w nim opisać wszystkie fakty związane ze sprawą. Pozew można złożyć w biurze podawczym sądu albo wysłać listem poleconym.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
W pozwie powinny znaleźć się następujące informacje:
- określenie sądu, który ma rozstrzygnąć spór
- nazwę i siedzibę firmy albo imię, nazwisko i adres powoda – dane przedsiębiorcy, który składa pozew
- nazwę i siedzibę firmy albo imię, nazwisko i adres pozwanego przedsiębiorcy
- określenie wartości przedmiotu sporu
- rodzaj pisma (np. pozew, wniosek)
- osnowę wniosku lub oświadczenia (dokładne określenie roszczeń wobec pozwanego)
- uzasadnienie, czyli przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie
- własnoręczny podpis
- załączniki, tj. odpisy pozwu wraz z załącznikami w takiej liczbie, ilu jest pozwanych, oraz dokumenty będące dowodami w sprawie, np. umowa, rachunek, zgłoszenie reklamacji.
Kiedy sędzia nie może prowadzić postępowania i powinien być z niego wyłączony
Postępowanie uproszczone
W postępowaniu uproszczonym podlegają rozpoznaniu sprawy:
- o roszczenia wynikające z umów, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10 000 zł, a w sprawach o roszczenia wynikające z rękojmi, gwarancji jakości lub z niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową sprzedaży konsumenckiej, jeżeli wartość przedmiotu umowy nie przekracza tej kwoty,
- o zapłatę czynszu najmu lokali mieszkalnych i opłat obciążających najemcę oraz opłat z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej bez względu na wartość przedmiotu sporu.
W postępowaniu uproszczonym pozew należy złożyć na urzędowym formularzu.
W sprawach tych na urzędowym formularzu należy również złożyć:
- odpowiedź na pozew,
- sprzeciw od wyroku zaocznego,
- zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym,
- sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym,
- pisma zawierające wnioski dowodowe.
Wzory formularzy są dostępne na stronie internetowej ministerstwa sprawiedliwości. Formularze urzędowe można pobrać w sądach rejonowych lub okręgowych oraz w urzędach gmin.
Istotną cechą postępowania uproszczonego jest to, że pozwem można dochodzić tylko jednego roszczenia. Połączenie roszczeń w jednym pozwie jest możliwe, ale roszczenia muszą wynikać z tej samej umowy lub umów tego samego rodzaju.
Czy sąd może zażądać przedstawienia dokumentu?
Postępowanie nakazowe
Sprawę w postępowaniu nakazowym rozpoznaje się na pisemny wniosek przedsiębiorcy. Sąd wydaje nakaz zapłaty, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie są udowodnione dołączonym do pozwu:
- dokumentem urzędowym
- zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem
- wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu
- zaakceptowanym przez dłużnika żądaniem zapłaty, zwróconym przez bank i nie zapłaconym z powodu braku środków na rachunku bankowym.
REKLAMA
Sąd wydaje również nakaz zapłaty przeciwko zobowiązanemu z weksla, czeku, warrantu lub rewersu należycie wypełnionego, których prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości. Sąd wydaje nakaz zapłaty na podstawie dołączonej do pozwu umowy, dowodu spełnienia wzajemnego świadczenia niepieniężnego oraz dowodu doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, jeżeli powód dochodzi należności zapłaty świadczenia pieniężnego.
Dopuszczalne jest dołączenie odpisów powyższych dokumentów, jeżeli ich zgodność z oryginałem jest poświadczona przez notariusza albo występujących w tej sprawie adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub radcę Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.
Wydanie nakazu zapłaty odbywa się w postępowaniu nakazowym na posiedzeniu niejawnym. Pozwany o wniesieniu powództwa i wydaniu nakazu dowiaduje się w momencie doręczenia mu tych pism przez sąd. Pozwany może się bronić, wnosząc zarzuty od nakazu zapłaty. Ma na to 14 dni od dnia doręczenia mu nakazu zapłaty.
Kiedy sąd wydaje wyrok częściowy?
Postępowanie upominawcze
Jest to specjalny, uproszczony tryb (rozpoznawany przez sąd z urzędu), w którym dochodzi się roszczeń pieniężnych. Nakaz zapłaty zostaje wydany na posiedzeniu niejawnym, po czym wraz z pozwem doręczany jest pozwanemu, który może albo zapłacić dochodzoną nakazem zapłaty sumę pieniężną albo w terminie 2 tygodni wnieść do sądu sprzeciw.
Źródło: eu-go.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA