REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega postępowanie upominawcze?

Źródło: forum.prawnikow.pl
Odpis nakazu zapłaty doręcza się również powodowi.
Odpis nakazu zapłaty doręcza się również powodowi.

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie upominawcze stanowi jedno z postępowań odrębnych, uregulowanych w przepisach art. 497(1) i 505 kpc. Postępowanie to należy do właściwości sądów rejonowych i okręgowych. Postępowanie upominawcze zostało ograniczone w zasadzie do wydania nakazu zapłaty.

Kiedy mamy do czynienia z postępowaniem upominawczym

Postępowanie upominawcze stanowi jedno z postępowań odrębnych, uregulowanych w przepisach art. 497(1) ? 505 Kodeksu postępowania cywilnego. Postępowanie to należy do właściwości sądów rejonowych i okręgowych. Postępowanie upominawcze zostało ograniczone w zasadzie do wydania nakazu zapłaty ( art. 498 § 1 i art. 505 § 1), dlatego sprawa w tym postępowaniu rozpatrywana jest na posiedzeniu niejawnym.

REKLAMA

Porównaj: Na czym polega elektroniczne postępowanie upominawcze?

Zgodnie z art. 498 § 1 kpc sąd wydaje nakaz zapłaty, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a w innych sprawach, jeżeli przepis szczególny tak stanowi. Nakaz zapłaty nie może być jednak wydany, jeżeli według treści pozwu:

 1.  roszczenie jest oczywiście bezzasadne;
 2.  przytoczone okoliczności budzą wątpliwość;
 3.  zaspokojenie roszczenia zależy od świadczenia wzajemnego;
 4.  miejsce pobytu pozwanego nie jest znane albo gdyby doręczenie mu nakazu nie mogło nastąpić w kraju.

Treścią wydanego orzeczenia jest nakaz spełnienia roszczenia dochodzonego przez powoda. Wydanie nakazu zapłaty jest zawsze połączone ze wskazaniem dwutygodniowego terminu, w którym pozwany ma albo:

a) zaspokoić roszczenie w całości (wraz z kosztami), albo
b) wnieść sprzeciw do sądu, który go wydał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pozwanemu doręcza się nie tylko nakaz zapłaty, ale i pozew oraz pouczenie o sposobie wniesienia sprzeciwu i skutkach niezaskarżenia nakazu.

Odpis nakazu zapłaty doręcza się również powodowi.

Jeśli po wydaniu nakazu okaże się, że nakaz nie może być doręczony, ponieważ miejsce pobytu pozwanego nie jest znane lub pozwany przebywa za granicą ? Sąd musi uchylić nakaz. Uchylenie z urzędu nakazu zapłaty z powodu niemożności jego doręczenia powoduje rozpatrywanie sprawy we właściwym dla niej postępowaniu procesowym, w którym przewodniczący z reguły wyznacza rozprawę, może jednak - stosowanie do okoliczności - przekazać sprawę na posiedzenie niejawne, czy wydać odpowiednie zarządzenie.

Jak odwołać się od nakazu zapłaty?

Środkiem zaskarżenia nakazu zapłaty jest sprzeciw. Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym jest szczególnym środkiem zaskarżenia, bowiem nie przenosi on sprawy do sądu wyższej instancji, lecz powoduje ponowne rozpoznanie sprawy przez sąd pierwszej instancji.

Porównaj: Jak bronić się przed nakazem zapłaty?

REKLAMA

Zgodnie z art. 503 § 1 kpc pismo zawierające sprzeciw wnosi się do sądu, który wydał nakaz zapłaty, a w przypadku nakazu wydanego przez referendarza sądowego - do sądu, przed którym wytoczono powództwo. W piśmie pozwany powinien wskazać, czy zaskarża nakaz w całości czy w części, przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, a także pozostałe zarzuty przeciwko żądaniu pozwu oraz wszystkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie.

Pismo zawierające sprzeciw jest pismem procesowym i musi odpowiadać warunkom przewidzianym w art. 126 i 127 kpc. Należy pamiętać, że jeśli pozew nakazowy był wniesiony na urzędowym formularzu to sprzeciw również powinien być wniesiony na formularzu SP.

Termin do wniesienia sprzeciwu wynosi dwa tygodnie (art. 502 § 1). Nie może on być przedłużony. Sprzeciw wniesiony po upływie terminu, jako niedopuszczalny, ulega odrzuceniu przez sąd, który wydał nakaz zapłaty. Na postanowienie o odrzuceniu sprzeciwu przysługuje zażalenie.

Skutkiem prawidłowego wniesienia sprzeciwu jest utrata mocy nakazu zapłaty, czyli skierowanie sprawy do rozpoznania w trybie zwykłym albo odrębnym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  REKLAMA

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  REKLAMA