REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powództwo o naprawienie szkody wyrządzonej spółce

Monika Pązik
działanie w imieniu spółki, roszczenie odszkodowawcze wspólnika, oddalenie powództwa
działanie w imieniu spółki, roszczenie odszkodowawcze wspólnika, oddalenie powództwa

REKLAMA

REKLAMA

Każdy wspólnik może wytoczyć powództwo o naprawienie szkody wyrządzonej spółce. Actio pro socio to instytucja zabezpieczająca interesy wspólników na wypadek bezczynności organów spółki.

Art. 295 § 1 k.s.h. przewiduje możliwość wniesienia pozwu przez wspólników spółki o naprawienie szkody wyrządzonej spółce w sytuacji, gdy w terminie roku od ujawnienia czynu wyrządzającego szkodę reprezentacja spółki nie wytoczyła powództwa o naprawienie szkody. Każdy wspólnik jest uprawniony do wniesienia takiego powództwa niezależnie od ilości i wielkości posiadanych udziałów w spółce. Wspólnik działa we własnym imieniu, pomimo występowania w imieniu spółki przeciwko osobom zarządzającym spółką, likwidatorom, osobom biorącym udział w tworzeniu spółki bądź osobom trzecim wyrządzającym szkodę innym wspólnikom.

REKLAMA

Roszczenie actio pro socio

REKLAMA

Instytucja actio pro socio jest specyficznym mechanizmem służącym ochronie interesów wspólników. Wspólnik, który korzysta z takiego uprawnienia może skutecznie wnieść powództwo o odszkodowanie do czasu przedawnienia roszczenia odszkodowawczego. W przypadku wytoczenia powództwa przez wspólnika, spółka może włączyć się do toczącego się już postępowania w charakterze interwenienta ubocznego, jednakże spółka oraz inni wspólnicy nie mogą wystąpić z odrębnym powództwem o to samo roszczenie. W momencie wytoczenia powództwa przez spółkę oraz przez innych wspólników z tego samego tytułu, może dojść do wielokrotnego zasądzenia odszkodowania na rzecz spółki z powodu tego samego zdarzenia wywołującego szkodę. W takiej sytuacji spółka otrzyma odszkodowanie tylko z jednego wyroku natomiast może dochodzić prawa do otrzymania największego z nich, jeżeli  poszczególne orzeczenia zasądziły na rzecz spółki odszkodowania w różnej wysokości.

Interwenientem ubocznym jest osoba trzecia, która może uczestniczyć w procesie toczącym się między dwiema stronami w celu ochrony własnych interesów. Interwenient uboczny nie jest stroną w postępowanie, może być traktowany jako pełnomocnik strony, do której przystąpił.

Zobacz też: Jak skorzystać z postępowania pojednawczego?

Nałożenie kaucji przez sąd

Art. 295 § 2 k.s.h. przyznaje pozwanemu możliwość zgłoszenia żądania podczas pierwszych czynności sądowych złożenia kaucji na zabezpieczenie pokrycia szkody wynikającej z bezzasadności powództwa, którą pozwany zobowiązany jest udowodnić. Oznacza to, że musi wykazać, iż wniesienie powództwa skutkuje wystąpieniem wobec niego szkody Sąd wedle swojego uznania określa wysokość i rodzaj kaucji. Jednakże w przypadku niezłożenia kaucji w wyznaczonym terminie sąd oddala pozew i umarza postępowanie. Na postanowienie sądu nakazujące złożenie przez powoda kaucji na rzecz pozwanego nie przysługuje zażalenie. Jeżeli wytoczone powództwo zostanie uznane za bezzasadne a pozwany poniesie szkodę z tego tytułu będzie mógł zaspokoić swoją wierzytelność z ciążącego na powodzie obowiązku naprawienia szkody. Dodatkowo na kaucji służy pozwanemu pierwszeństwo przed wszystkimi wierzycielami powoda. Oznacza to, iż pozostali wierzyciele będą mogli zaspokoić swoje roszczenia ze złożonej kaucji tylko w sytuacji, gdy pozwany zaspokoi swoje roszczenie lub zrzeknie się prawa pierwszeństwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oddalenie powództwa actio pro socio

Oddalenie powództwa o naprawienie szkody spółce zgodnie z art. 295 § 4 k.s.h. może nastąpić w sytuacji, gdy powództwo okaże się nieuzasadnione. Ponadto, jeżeli wspólnik pozostawał w złej wierze, a wiedząc o bezzasadności powództwa jednak je wytoczył. Może to się odnosić do sytuacji, w której powództwo zostało wytoczone przeciwko niewłaściwej osobie jak również w momencie, gdy roszczenie procesowe nie miały żadnego uzasadnienia. Kolejną przesłanką oddalenie powództwa jest rażące niedbalstwo przy wytaczaniu powództwa, co będzie oznaczało, że powód nie dołożył należytej staranności przy zbadaniu materialnych podstaw do zastosowanie actio pro socio. Należyta staranność powinna być oceniana na podstawie przez pryzmat znajomości realiów, bowiem wspólnik przed wytoczeniem powództwa powinien odpowiednio zapoznać się, czy spółka wcześniej nie dochodziła zaspokojenia roszczeń od pozwanego.

Roszczenie odszkodowawcze pozwanego

Art. 295 § 4 k.s.h. przewiduje roszczenie odszkodowawcze w sytuacji, kiedy powód znajdował się w złej wierze lub dopuszczenia się przez niego rażącego niedbalstwa. Jeżeli sąd oddali powództwo wytoczone przez wspólnika w imieniu spółki, powód zobowiązany jest do naprawienia szkody wynikającej z toczącego się postępowania skutkującego uszczerbkiem na majątku pozwanego. Oznacza to, iż na wspólnika nałożony zostanie obowiązek opłacenia kosztów sądowych w zakresie przekraczającym zwrot wynikający z ustawowych ograniczeń, jeżeli pozwany występował przed sądem bez pełnomocnika. Dodatkowo powód zobowiązany jest do zwrotu kosztów związanych z przejazdami wraz z innymi wydatkami oraz zobowiązany jest do wyrównania strat wynikających z utraconych zarobków.

Zobacz też: Odrzucenie i oddalenie pozwu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA