Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu powództwo gospodarcze. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące powództwo gospodarcze.
Zaskarżalność uchwał zarządu i rady nadzorczej spółek kapitałowych
Aktualizacja: 12.06.2014
W obowiązującym kodeksie spółek handlowych nie ma przepisów, które wprost przewidywałyby prawo zaskarżania do sądu uchwał zarządu, rady nadzorczej i komisji rewizyjnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz uchwał zarządu i rady nadzorczej spółki akcyjnej. Tymczasem uchwały te mają niekiedy olbrzymi wpływ na funkcjonowanie spółek oraz prawa członkowskie wspólników. Stąd pytanie czy, a jeśli tak to na jakiej podstawie, możliwe jest zaskarżenie przedmiotowych uchwał do sądu? »
W jaki sposób wypowiedzieć pełnomocnictwo procesowe?
Aktualizacja: 28.10.2013
Mocodawca może w każdym czasie wypowiedzieć pełnomocnictwo procesowe. Jednakże skutki prawne wystąpią dopiero w momencie zawiadomienia sądu o tym fakcie oraz z chwilą doręczenia zawiadomienia stronom oraz innym uczestnikom postępowania. »
Powództwo o naprawienie szkody wyrządzonej spółce
Aktualizacja: 17.06.2013
Każdy wspólnik może wytoczyć powództwo o naprawienie szkody wyrządzonej spółce. Actio pro socio to instytucja zabezpieczająca interesy wspólników na wypadek bezczynności organów spółki. »
Kiedy sąd może sprawdzić wartość przedmiotu sporu?
Aktualizacja: 13.10.2011
Wartość przedmiotu sporu lub wartość przedmiotu zaskarżenia należy podać w każdym piśmie, jeżeli od tej wartości zależy właściwość rzeczowa sądu, wysokość opłaty lub dopuszczalność środka odwoławczego, a przedmiotem sprawy nie jest oznaczona kwota pieniężna. Wartości przedmiotu sporu lub zaskarżenia podaje się w złotych, zaokrąglając w górę do pełnego złotego. Prawidłowe określenie wartości przedmiotu sporu ma istotne znaczenie chociażby ze względu na prawidłowe opłacenie pisma. Czy można sprawdzić wartość przedmiotu sporu oznaczoną przez powoda? »
Kiedy zachodzi wyłączna właściwość miejscowa sądu?
Aktualizacja: 13.10.2011
Kierując sprawę do sądu co do zasady właściwym miejscowo będzie sąd, w okręgu którego pozwany ma miejsce zamieszkania lub, w przypadku gdy pozywana zostaje osoba prawna lub jednostka – sąd w okręg którego znajduje się jej siedziba. W pewnych przypadkach mając na uwadze ułatwienie dochodzenia roszczeń, ustawodawca przewidział możliwość wyboru, przez wnoszącego pozew, sądu do którego ten może sprawę skierować, niestety w przypadku niektórych spraw – pozew możne zostać wytoczony jedynie przed określony sąd. W jakich przypadkach ustawodawca uznał, iż właściwy jest wyłącznie określony sąd? »
Czy sąd gospodarczy może wydać wyrok na posiedzeniu niejawnym?
Aktualizacja: 13.10.2011
Co do zasady wyroki sądowe zapadają po przeprowadzeniu rozprawy na posiedzeniu jawnym. W postępowaniu gospodarczym przepisy kodeksu postępowania cywilnego przewidują wyjątek od tej zasady dopuszczając wydanie wyroku na posiedzeniu niejawnym. »
Na czym polega ochrona własności?
Aktualizacja: 02.12.2011
Własność jako podstawowe prawo rzeczowe, dające właścicielowi swobodę korzystania z rzeczy i rozporządzania nią z pominięciem osób trzecich (ograniczoną w przypadkach określonych w drodze ustawy) korzysta z szerokiej ochrony. Ochrona własności zagwarantowana jest w Konstytucji (art. 21 i 64). Wynikające z niej szczegółowe uprawnienia właściciela w stosunku do osób naruszających jego własność zapewnione są także dość szeroko w kodeksie cywilnym. Najważniejsze z nich to roszczenie windykacyjne i roszczenie negatoryjne. »
Poręczenie a przedawnienie roszczeń
Aktualizacja: 13.10.2011
Odpowiedzialność akcesoryjna poręczyciela, powoduje kilka problemów na gruncie przedawnienia roszczeń- zarówno dla niego, jak i dla wierzyciela. »
Uprawdopodobnienie, a udowodnienie – jaka jest między nimi różnica
Aktualizacja: 13.10.2011
Kodeks postępowania cywilnego w wielu przepisach wymienia uprawdopodobnienie, jako sposób na ustalenie stanu faktycznego potrzebnego do wydania orzeczenia. Można zatem zadać pytanie czym różni się uprawdopodobnienie od udowodnienia? »
Aktualizacja: 13.10.2011
Pierwsza wizyta w sądzie (niezależnie od tego w jakiej sprawie) jest zawsze stresująca. Warto przed rozprawą dowiedzieć się jak po sądzie się poruszać. Budynki i sale rozpraw mogą się różnić, kilka prawideł jest jednak stałych – np. miejsce jaki musimy zająć na sali. »
Aktualizacja: 13.10.2011
Już sam tytuł de facto jest błędny- spółki cywilnej nie można pozwać- jest tylko umową pomiędzy wspólnikami. Właściwymi adresatami naszych roszczeń są właśnie wspólnicy. »
Wezwanie do zapłaty- konieczne w postępowaniu gospodarczym
Aktualizacja: 13.10.2011
Po niedawnej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, niezałączenie do pozwu (w postępowaniu gospodarczym) jest błędem formalnym skutkującym zwrotem pozwu. »
W jaki sposób wyliczać wpis od pozwu?
Aktualizacja: 13.10.2011
Wpis sądowy- jest opłatą jaką ponosi powód, za to, że sąd zajmie się jego sprawą. Jakkolwiek istnieje możliwość zwolnienia z kosztów (rzadko stosowana), a część spraw zwolniona jest z opłat (np. sprawy pracownicze- ale tylko pracowników- powodów) wpis jest krytyczny dla powodzenia powództwa. »
Jakie są skutki błędnego opłacenia pozwu?
Aktualizacja: 13.10.2011
Brak opłaty lub błędnie uiszczony wpis mogą skutkować zwrot pozwu- czasem (jeśli pełnomocnikiem jest profesjonalista) również bez wezwania do naprawienia błędu. »
Aktualizacja: 13.10.2011
Z uwagi na to, że postępowanie sądowe, w wyniku którego sąd wydaje nakaz zapłaty jest tańsze (nie przeprowadza się rozprawy, nakaz wydawany jest na posiedzeniu niejawnym)- niższy powinien być również wpis- to jednak zależy od rodzaju postępowania. »
Pandemia „sztucznie” napompowała e–sklepy [BADANIE]
Nawet 70 tyś. zł dotacji na rozwój rekreacji
Młodszy Prawnik w Dziale Prawo dla Biznesu w Kancelarii Kopeć Zaborowski
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »