Jakie są tryby postępowania przed sądem gospodarczym?
REKLAMA
REKLAMA
Pozew można napisać w postępowaniu zwykłym (co jest zasadą), w postępowaniu upominawczym, w postępowaniu nakazowym lub w postępowaniu uproszczonym. Warto wiedzieć kiedy można stosować dany tryb oraz co się z tym wiąże.
REKLAMA
Postępowanie zwykłe
Przepisy o postępowaniu zwykłym stosujemy wtedy gdy zastosowania nie ma żaden ze szczególnych trybów, przewidzianych przepisami Kodeksu postępowania cywilnego
Zobacz: Kiedy można dochodzić roszczeń w postępowaniu grupowym?
Postępowanie nakazowe
Pozew w postępowaniu nakazowym sporządza się tylko w kilku wypadkach. Przypadki te określa szczegółowo kodeks postępowania cywilnego. Sprawę w postępowaniu nakazowym rozpoznaje się tylko na wyraźne żądanie powoda
Sąd wydaje nakaz zapłaty, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie są udowodnione dołączonym do pozwu:
- dokumentem urzędowym,
- zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem,
- wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu,
- zaakceptowanym przez dłużnika żądaniem zapłaty, zwróconym przez bank i nie zapłaconym z powodu braku środków na rachunku bankowym.
Sąd wydaje również nakaz zapłaty przeciwko zobowiązanemu z weksla, czeku, warrantu lub rewersu należycie wypełnionego, których prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości.
REKLAMA
Sąd wydaje nakaz zapłaty na podstawie dołączonej do pozwu umowy, dowodu spełnienia wzajemnego świadczenia niepieniężnego oraz dowodu doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, jeżeli powód dochodzi należności zapłaty świadczenia pieniężnego.
Wydanie nakazu zapłaty odbywa się w postępowaniu nakazowym na posiedzeniu niejawnym. Pozwany o wniesieniu powództwa i wydaniu nakazu dowiaduje się w momencie doręczenia mu tych pism przez sąd.
Pozwany może się bronić wnosząc zarzuty od nakazu zapłaty. Ma na to 14 dni od dnia doręczenia mu nakazu zapłaty.
Zobacz: Co powinien wiedzieć pozwany w postępowaniu grupowym?
Postępowanie upominawcze
Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym wydaje się, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a w innych sprawach, jeżeli przepis szczególny tak stanowi. Co do zasady zatem w takim postępowaniu można dochodzić jedynie roszczeń pieniężnych.
Podobnie jak w postępowaniu nakazowym tak i tutaj nakaz zapłaty zostaje wydany na posiedzeniu niejawnym. Następnie wraz z pozwem doręczany jest pozwanemu. Ten może albo zapłacić dochodzoną nakazem zapłaty sumę pieniężną albo w terminie 2 tygodni wnieść do sądu sprzeciw.
W momencie wniesienie sprzeciwu nakaz zapłaty upada a postępowanie toczy się według przepisów ogólnych o postępowaniu gospodarczym.
Zobacz: Jak opłacić pozew?
Postępowanie uproszczone
Postępowanie uproszczone stosuje się w następujących sprawach:
- o roszczenia wynikające z umów, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza dziesięciu tysięcy złotych, a w sprawach o roszczenia wynikające z rękojmi, gwarancji jakości lub z niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową sprzedaży konsumenckiej, jeżeli wartość przedmiotu umowy nie przekracza tej kwoty,
- o zapłatę czynszu najmu lokali mieszkalnych i opłat obciążających najemcę oraz opłat z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej bez względu na wartość przedmiotu sporu.
Co jest bardzo ważne większość pism wnoszonych w tym postępowaniu wnosi się na urzędowych formularzach.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.