Co powinien wiedzieć pozwany w postępowaniu grupowym?
REKLAMA
REKLAMA
- Odpowiedź na pozew, zażalenie na postanowienie o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym.
Zasadniczą kwestią w przypadku dochodzenia roszczeń w postępowaniu grupowym jest określenie czy dochodzone wytoczonym przez reprezentanta grupy pozwem roszczenie nadaje się do rozpoznania w tym postępowaniu. W tej sytuacji pozwany może i powinien zareagować już w odpowiedzi na pozew. Warunkiem koniecznym pozwu złożonego w takiej sprawie jest to aby spełniał on wszystkie warunki jakie powinien według przepisów kodeksu postępowania cywilnego spełniać każdy pozew, ale także musi odpowiadać dodatkowym wymogom mającym zastosowanie w postępowaniu grupowym. Jednym z takich wymogów pozwu jest to, aby zawarte zostały w nim okoliczności, które wskazują na to, że dochodzone roszczenie nadaje się do rozpoznania w postępowaniu grupowym. Zgodnie z ustawą postępowanie grupowe jest postępowaniem cywilnym, w którym roszczenia jednego rodzaju, oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej dochodzone są przynajmniej przez 10 osób. Przy czym ustawa ma zastosowanie w sprawach o roszczenia:
REKLAMA
- o ochronę konsumentów,
- z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz
- z tytułu czynów niedozwolonych, z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych.
Porównaj: Kiedy można dochodzić roszczeń w postępowaniu grupowym?
Jeżeli mimo wskazania przez pozwanego w odpowiedzi na pozew okoliczności, przemawiających za tym, że sprawa nie nadaje się do rozpoznania w postępowaniu grupowym, sąd dopuści rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym i wyda w tym przedmiocie postanowienie – pozwanemu na mocy art. 10 ust 2 ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym przysługuje zażalenie.
- Pozwany może żądać kaucji na zabezpieczenie kosztów procesu.
W przypadku wygranej pozwanego w postępowaniu grupowym trudności może zrodzić wyegzekwowanie od licznej strony powodowej kosztów procesu. Warto zatem skorzystać z przewidzianej przez ustawodawcę instytucji żądania przez powoda złożenia kaucji na zabezpieczenie kosztów procesu. Zgodnie bowiem z omawianą ustawą na żądanie pozwanego sąd może zobowiązać powoda do złożenia kaucji na zabezpieczenie kosztów procesu. Pozwany może zgłosić żądanie zabezpieczenia kosztów najpóźniej przy pierwszej czynności procesowej.
Polecamy serwis: Sąd
W jakiej wysokości pozwany może żądać kaucji?
REKLAMA
Pozwany nie ma prawa domagać się złożenia kaucji, jeżeli uznana przez niego część roszczenia wystarcza na zabezpieczenie kosztów. Sąd oznaczy termin złożenia kaucji, nie krótszy niż miesiąc, oraz jej wysokość, mając na względzie prawdopodobną sumę kosztów, które poniesie pozwany. Kaucję składa się w gotówce. Kaucja nie może być wyższa niż 20 % wartości przedmiotu sporu. Jeżeli w toku sprawy okaże się, że kaucja nie wystarcza na zabezpieczenie kosztów procesu, pozwany może żądać dodatkowego zabezpieczenia.
Pozwana w postępowaniu grupowym spółka X obawia się, że w przypadku wygranej nie uzyska od strony przeciwnej kosztów procesu. Czy pozwany może żądać złożenia kaucji? Tak. Zgodnie z ustawą o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, sąd będzie mógł zobowiązać powoda do złożenia kaucji na zabezpieczenie kosztów procesu. W celu tym pozwany powinien zgłosić żądanie zabezpieczenia kosztów najpóźniej przy pierwszej czynności procesowej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.