REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co powinien wiedzieć pozwany w postępowaniu grupowym?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
W przypadku wygranej pozwanego w postępowaniu grupowym trudności może zrodzić wyegzekwowanie od licznej strony powodowej kosztów procesu.
W przypadku wygranej pozwanego w postępowaniu grupowym trudności może zrodzić wyegzekwowanie od licznej strony powodowej kosztów procesu.

REKLAMA

REKLAMA

Na mocy nowej ustawy z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym możliwe jest wytoczenie przez grupę co najmniej 10 osób pozwu w sprawach dotyczących roszczeń o ochronę konsumentów z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że pozwany w takiej walce ma mniejsze szanse niż w zwykłym postępowaniu. Jednak takie założenie nie wydaje się słuszne, ustawa przewiduje bowiem szereg instrumentów prawnych, które mogą pomóc pozwanemu skutecznie się bronić. O jakich instrumentach mowa?
  • Odpowiedź na pozew, zażalenie na postanowienie o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym.

Zasadniczą kwestią w przypadku dochodzenia roszczeń w postępowaniu grupowym jest określenie czy dochodzone wytoczonym przez reprezentanta grupy pozwem roszczenie nadaje się do rozpoznania w tym postępowaniu. W tej sytuacji pozwany może i powinien zareagować już w odpowiedzi na pozew. Warunkiem koniecznym pozwu złożonego w takiej sprawie jest to aby spełniał on wszystkie warunki jakie powinien według przepisów kodeksu postępowania cywilnego spełniać każdy pozew, ale także musi odpowiadać dodatkowym wymogom mającym zastosowanie w postępowaniu grupowym. Jednym z takich wymogów pozwu jest to, aby zawarte zostały w nim okoliczności, które wskazują na to, że dochodzone roszczenie nadaje się do rozpoznania w postępowaniu grupowym. Zgodnie z ustawą postępowanie grupowe jest postępowaniem cywilnym, w którym roszczenia jednego rodzaju, oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej dochodzone są przynajmniej przez 10 osób. Przy czym ustawa ma zastosowanie w sprawach o roszczenia:

REKLAMA

  • o ochronę konsumentów,
  • z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz 
  • z tytułu czynów niedozwolonych, z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych.

Porównaj: Kiedy można dochodzić roszczeń w postępowaniu grupowym?

Jeżeli mimo wskazania przez pozwanego w odpowiedzi na pozew okoliczności, przemawiających za tym, że sprawa nie nadaje się do rozpoznania w postępowaniu grupowym, sąd dopuści rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym i wyda w tym przedmiocie postanowienie – pozwanemu na mocy art. 10 ust 2 ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym przysługuje zażalenie.

  • Pozwany może żądać kaucji na zabezpieczenie kosztów procesu.

W przypadku wygranej pozwanego w postępowaniu grupowym trudności może zrodzić wyegzekwowanie od licznej strony powodowej kosztów procesu. Warto zatem skorzystać z przewidzianej przez ustawodawcę instytucji żądania przez powoda złożenia kaucji na zabezpieczenie kosztów procesu. Zgodnie bowiem z omawianą ustawą na żądanie pozwanego sąd może zobowiązać powoda do złożenia kaucji na zabezpieczenie kosztów procesu. Pozwany może zgłosić żądanie zabezpieczenia kosztów najpóźniej przy pierwszej czynności procesowej.

Polecamy serwis: Sąd

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jakiej wysokości pozwany może żądać kaucji?

REKLAMA

Pozwany nie ma prawa domagać się złożenia kaucji, jeżeli uznana przez niego część roszczenia wystarcza na zabezpieczenie kosztów. Sąd oznaczy termin złożenia kaucji, nie krótszy niż miesiąc, oraz jej wysokość, mając na względzie prawdopodobną sumę kosztów, które poniesie pozwany. Kaucję składa się w gotówce. Kaucja nie może być wyższa niż 20 % wartości przedmiotu sporu. Jeżeli w toku sprawy okaże się, że kaucja nie wystarcza na zabezpieczenie kosztów procesu, pozwany może żądać dodatkowego zabezpieczenia.

Pozwana w postępowaniu grupowym spółka X obawia się, że w przypadku wygranej nie uzyska od strony przeciwnej kosztów procesu. Czy pozwany może żądać złożenia kaucji? Tak. Zgodnie z ustawą o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, sąd będzie mógł zobowiązać powoda do złożenia kaucji na zabezpieczenie kosztów procesu. W celu tym pozwany powinien zgłosić żądanie zabezpieczenia kosztów najpóźniej przy pierwszej czynności procesowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA