REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co powinien wiedzieć pozwany w postępowaniu grupowym?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska

REKLAMA

REKLAMA

Na mocy nowej ustawy z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym możliwe jest wytoczenie przez grupę co najmniej 10 osób pozwu w sprawach dotyczących roszczeń o ochronę konsumentów z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że pozwany w takiej walce ma mniejsze szanse niż w zwykłym postępowaniu. Jednak takie założenie nie wydaje się słuszne, ustawa przewiduje bowiem szereg instrumentów prawnych, które mogą pomóc pozwanemu skutecznie się bronić. O jakich instrumentach mowa?
 • Odpowiedź na pozew, zażalenie na postanowienie o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym.

Zasadniczą kwestią w przypadku dochodzenia roszczeń w postępowaniu grupowym jest określenie czy dochodzone wytoczonym przez reprezentanta grupy pozwem roszczenie nadaje się do rozpoznania w tym postępowaniu. W tej sytuacji pozwany może i powinien zareagować już w odpowiedzi na pozew. Warunkiem koniecznym pozwu złożonego w takiej sprawie jest to aby spełniał on wszystkie warunki jakie powinien według przepisów kodeksu postępowania cywilnego spełniać każdy pozew, ale także musi odpowiadać dodatkowym wymogom mającym zastosowanie w postępowaniu grupowym. Jednym z takich wymogów pozwu jest to, aby zawarte zostały w nim okoliczności, które wskazują na to, że dochodzone roszczenie nadaje się do rozpoznania w postępowaniu grupowym. Zgodnie z ustawą postępowanie grupowe jest postępowaniem cywilnym, w którym roszczenia jednego rodzaju, oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej dochodzone są przynajmniej przez 10 osób. Przy czym ustawa ma zastosowanie w sprawach o roszczenia:

REKLAMA

 • o ochronę konsumentów,
 • z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz 
 • z tytułu czynów niedozwolonych, z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych.

Porównaj: Kiedy można dochodzić roszczeń w postępowaniu grupowym?

Jeżeli mimo wskazania przez pozwanego w odpowiedzi na pozew okoliczności, przemawiających za tym, że sprawa nie nadaje się do rozpoznania w postępowaniu grupowym, sąd dopuści rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym i wyda w tym przedmiocie postanowienie – pozwanemu na mocy art. 10 ust 2 ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym przysługuje zażalenie.

 • Pozwany może żądać kaucji na zabezpieczenie kosztów procesu.

W przypadku wygranej pozwanego w postępowaniu grupowym trudności może zrodzić wyegzekwowanie od licznej strony powodowej kosztów procesu. Warto zatem skorzystać z przewidzianej przez ustawodawcę instytucji żądania przez powoda złożenia kaucji na zabezpieczenie kosztów procesu. Zgodnie bowiem z omawianą ustawą na żądanie pozwanego sąd może zobowiązać powoda do złożenia kaucji na zabezpieczenie kosztów procesu. Pozwany może zgłosić żądanie zabezpieczenia kosztów najpóźniej przy pierwszej czynności procesowej.

Polecamy serwis: Sąd

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jakiej wysokości pozwany może żądać kaucji?

REKLAMA

Pozwany nie ma prawa domagać się złożenia kaucji, jeżeli uznana przez niego część roszczenia wystarcza na zabezpieczenie kosztów. Sąd oznaczy termin złożenia kaucji, nie krótszy niż miesiąc, oraz jej wysokość, mając na względzie prawdopodobną sumę kosztów, które poniesie pozwany. Kaucję składa się w gotówce. Kaucja nie może być wyższa niż 20 % wartości przedmiotu sporu. Jeżeli w toku sprawy okaże się, że kaucja nie wystarcza na zabezpieczenie kosztów procesu, pozwany może żądać dodatkowego zabezpieczenia.

Pozwana w postępowaniu grupowym spółka X obawia się, że w przypadku wygranej nie uzyska od strony przeciwnej kosztów procesu. Czy pozwany może żądać złożenia kaucji? Tak. Zgodnie z ustawą o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, sąd będzie mógł zobowiązać powoda do złożenia kaucji na zabezpieczenie kosztów procesu. W celu tym pozwany powinien zgłosić żądanie zabezpieczenia kosztów najpóźniej przy pierwszej czynności procesowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

  W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

  Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

  Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

  Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

  Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

  Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

  Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

  REKLAMA

  Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

  Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

  Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

  W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

  Firmy z sektora przemysłowego mają problemy z pozyskaniem kadr

  Ponad połowa firm z sektora przemysłowego ma problem z pozyskaniem kadr. Wciąż potrzebna jest promocja zawodów technicznych wśród młodzieży.

  Koncern Amazon pozywa za złamanie prawa antymonopolowego

  Pozew antymonopolowy przeciwko koncernowi Amazon złożyła we wtorek Amerykańska Federalna Komisja ds. Handlu (FTC). Zarzucono gigantowi technologicznemu wyrządzanie szkód konsumentom przez wprowadzanie wysokich cen.

  REKLAMA

  Minister Moskwa: jesteśmy potentatem w produkcji wodoru

  Minister klimatu Anna Moskwa powiedział: Polska jest potentatem w produkcji wodoru, to przewaga w stosunku do wielu państw europejskich. Zdaniem minister upowszechnienie wodoru w Polsce to nie przyszłość, ale teraźniejszość.

  Jak przedsiębiorcy mogą skorzystać na nowelizacji ustawy o OZE?

  Co zmieni nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii? Kto chce inwestować w OZE? Jak firmy mogą skorzystać na nowych regulacjach? 

  REKLAMA