REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co powinien wiedzieć pozwany w postępowaniu grupowym?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
W przypadku wygranej pozwanego w postępowaniu grupowym trudności może zrodzić wyegzekwowanie od licznej strony powodowej kosztów procesu.
W przypadku wygranej pozwanego w postępowaniu grupowym trudności może zrodzić wyegzekwowanie od licznej strony powodowej kosztów procesu.

REKLAMA

REKLAMA

Na mocy nowej ustawy z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym możliwe jest wytoczenie przez grupę co najmniej 10 osób pozwu w sprawach dotyczących roszczeń o ochronę konsumentów z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że pozwany w takiej walce ma mniejsze szanse niż w zwykłym postępowaniu. Jednak takie założenie nie wydaje się słuszne, ustawa przewiduje bowiem szereg instrumentów prawnych, które mogą pomóc pozwanemu skutecznie się bronić. O jakich instrumentach mowa?
 • Odpowiedź na pozew, zażalenie na postanowienie o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym.

Zasadniczą kwestią w przypadku dochodzenia roszczeń w postępowaniu grupowym jest określenie czy dochodzone wytoczonym przez reprezentanta grupy pozwem roszczenie nadaje się do rozpoznania w tym postępowaniu. W tej sytuacji pozwany może i powinien zareagować już w odpowiedzi na pozew. Warunkiem koniecznym pozwu złożonego w takiej sprawie jest to aby spełniał on wszystkie warunki jakie powinien według przepisów kodeksu postępowania cywilnego spełniać każdy pozew, ale także musi odpowiadać dodatkowym wymogom mającym zastosowanie w postępowaniu grupowym. Jednym z takich wymogów pozwu jest to, aby zawarte zostały w nim okoliczności, które wskazują na to, że dochodzone roszczenie nadaje się do rozpoznania w postępowaniu grupowym. Zgodnie z ustawą postępowanie grupowe jest postępowaniem cywilnym, w którym roszczenia jednego rodzaju, oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej dochodzone są przynajmniej przez 10 osób. Przy czym ustawa ma zastosowanie w sprawach o roszczenia:

REKLAMA

 • o ochronę konsumentów,
 • z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz 
 • z tytułu czynów niedozwolonych, z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych.

Porównaj: Kiedy można dochodzić roszczeń w postępowaniu grupowym?

Jeżeli mimo wskazania przez pozwanego w odpowiedzi na pozew okoliczności, przemawiających za tym, że sprawa nie nadaje się do rozpoznania w postępowaniu grupowym, sąd dopuści rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym i wyda w tym przedmiocie postanowienie – pozwanemu na mocy art. 10 ust 2 ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym przysługuje zażalenie.

 • Pozwany może żądać kaucji na zabezpieczenie kosztów procesu.

W przypadku wygranej pozwanego w postępowaniu grupowym trudności może zrodzić wyegzekwowanie od licznej strony powodowej kosztów procesu. Warto zatem skorzystać z przewidzianej przez ustawodawcę instytucji żądania przez powoda złożenia kaucji na zabezpieczenie kosztów procesu. Zgodnie bowiem z omawianą ustawą na żądanie pozwanego sąd może zobowiązać powoda do złożenia kaucji na zabezpieczenie kosztów procesu. Pozwany może zgłosić żądanie zabezpieczenia kosztów najpóźniej przy pierwszej czynności procesowej.

Polecamy serwis: Sąd

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jakiej wysokości pozwany może żądać kaucji?

REKLAMA

Pozwany nie ma prawa domagać się złożenia kaucji, jeżeli uznana przez niego część roszczenia wystarcza na zabezpieczenie kosztów. Sąd oznaczy termin złożenia kaucji, nie krótszy niż miesiąc, oraz jej wysokość, mając na względzie prawdopodobną sumę kosztów, które poniesie pozwany. Kaucję składa się w gotówce. Kaucja nie może być wyższa niż 20 % wartości przedmiotu sporu. Jeżeli w toku sprawy okaże się, że kaucja nie wystarcza na zabezpieczenie kosztów procesu, pozwany może żądać dodatkowego zabezpieczenia.

Pozwana w postępowaniu grupowym spółka X obawia się, że w przypadku wygranej nie uzyska od strony przeciwnej kosztów procesu. Czy pozwany może żądać złożenia kaucji? Tak. Zgodnie z ustawą o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, sąd będzie mógł zobowiązać powoda do złożenia kaucji na zabezpieczenie kosztów procesu. W celu tym pozwany powinien zgłosić żądanie zabezpieczenia kosztów najpóźniej przy pierwszej czynności procesowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA