Kiedy można dochodzić roszczeń w postępowaniu grupowym?
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy ustawa dopuszcza pozew zbiorowy?
Co do zasady ustawa ma zastosowanie tylko w sprawach o roszczenia konsumenckie, oznacza to, że powodem w tym przypadku będą konsumenci tj. osoby fizyczne dokonujące czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Szczegółowe warunki złożenia przez takie osoby pozwu zbiorowego to:
REKLAMA
- dochodzone roszczenia musi być jednego rodzaju, oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej;
- powyższe roszczenie musi być dochodzone przez co najmniej 10 osób,
- sprawy dochodzone pozwem zbiorowym dotyczą jedynie roszczeń o ochronę konsumentów, z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych, z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych.
Jeżeli zostało wszczęte postępowanie grupowe, osoby które nie zgłosiły w nim swoich roszczeń i nie przystąpiły do grupy mogą dochodzić swoich roszczeń samodzielnie.
Zapoznaj się również: Jak sformułować żądanie pozwu
Kiedy zostanie wszczęte postępowanie grupowe
O tym, czy sprawa zostanie rozpoznana w postępowaniu grupowym sąd rozstrzyga na rozprawie. Jeżeli postępowanie grupowe nie jest dopuszczalne i sprawa nie podlega rozpoznaniu w postępowaniu grupowym - sąd odrzuci pozew. W przeciwnym razie sąd wydaje postanowienie o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym. Na postanowienie sądu w przedmiocie rozpoznania sprawy w postępowaniu grupowym przysługuje zażalenie. Dopiero po uprawomocnieniu się postanowienia o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym sąd zarządzi ogłoszenie o wszczęciu postępowania grupowego, które będzie zawierało:
- wymienienie sądu, przed którym toczy się postępowanie grupowe;
- oznaczenie stron postępowania oraz oznaczenie przedmiotu sprawy;
- informacje o możliwości przystąpienia do grupy przez osoby, których roszczenia mogą być objęte powództwem grupowym poprzez złożenie reprezentantowi grupy, w oznaczonym terminie, nie krótszym niż jeden, a nie dłuższym niż trzy miesiące od daty ogłoszenia, pisemnego oświadczenia o przystąpieniu do grupy;
- zasady wynagrodzenia pełnomocnika;
- wzmiankę o wiążącym skutku wyroku wobec członków grupy.
Polecamy serwis Spółki
Jak wygląda rozpoznanie sprawy?
REKLAMA
Postępowanie grupowe należy do właściwości sądu okręgowego, które rozpoznaje sprawę w składzie trzech sędziów zawodowych. Powództwo w postępowaniu grupowym wytacza reprezentant grupy, którym może być osoba będąca członkiem grupy albo powiatowy (miejski) rzecznik konsumentów w zakresie przysługujących im uprawnień. W postępowaniu grupowym obowiązuje zastępstwo powoda przez adwokata lub radcę prawnego, chyba że powód jest adwokatem lub radcą prawnym.
Spółka X została pozwana w postępowaniu grupowym. Grupa powodowa działająca przez swojego reprezentanta twierdzi, że każdy z uczestników grupy doznał naruszenia dóbr osobistych jakim jest ich zdrowie. Czy pozwana spółka ma szansę uniknąć postępowania grupowego?
Tak. Zgodnie bowiem z art. 1 ust 2 ustawy z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, ustawa ta ma zastosowanie w sprawach o roszczenia o ochronę konsumentów, z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych, z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych. Zatem uruchomienie postępowania grupowego nie jest możliwe w sprawach o naruszenie dóbr osobistych.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA