reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Pozew > Kiedy można dochodzić roszczeń w postępowaniu grupowym?

Kiedy można dochodzić roszczeń w postępowaniu grupowym?

Od lipca bieżącego roku obowiązuje ustawa z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Ustawa określa nową procedurę dla roszczeń dochodzonych pozwem zbiorowym a także warunki, jakie muszą być spełnione aby można było skutecznie wystąpić z takim roszczeniem. Kiedy przedsiębiorca ma podstawy by obawiać się pozwu zbiorowego – o tym koniecznie trzeba wiedzieć jeżeli klientami firmy są konsumenci.

Kiedy ustawa dopuszcza pozew zbiorowy?

Co do zasady ustawa ma zastosowanie tylko w sprawach o roszczenia konsumenckie, oznacza to, że powodem w tym przypadku będą konsumenci tj. osoby fizyczne dokonujące czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Szczegółowe warunki złożenia przez takie osoby pozwu zbiorowego to:

  • dochodzone roszczenia musi być jednego rodzaju, oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej;
  • powyższe roszczenie musi być dochodzone przez co najmniej 10 osób, 
  • sprawy dochodzone pozwem zbiorowym dotyczą jedynie roszczeń o ochronę konsumentów, z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych, z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych.

Jeżeli zostało wszczęte postępowanie grupowe, osoby które nie zgłosiły w nim swoich roszczeń i nie przystąpiły do grupy mogą dochodzić swoich roszczeń samodzielnie.

Zapoznaj się również: Jak sformułować żądanie pozwu

Kiedy zostanie wszczęte postępowanie grupowe

O tym, czy sprawa zostanie rozpoznana w postępowaniu grupowym sąd rozstrzyga na rozprawie. Jeżeli postępowanie grupowe nie jest dopuszczalne i sprawa nie podlega rozpoznaniu w postępowaniu grupowym - sąd odrzuci pozew. W przeciwnym razie sąd wydaje postanowienie o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym. Na postanowienie sądu w przedmiocie rozpoznania sprawy w postępowaniu grupowym przysługuje zażalenie. Dopiero po uprawomocnieniu się postanowienia o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym sąd zarządzi ogłoszenie o wszczęciu postępowania grupowego, które będzie zawierało:

  • wymienienie sądu, przed którym toczy się postępowanie grupowe;
  • oznaczenie stron postępowania oraz oznaczenie przedmiotu sprawy;
  • informacje o możliwości przystąpienia do grupy przez osoby, których roszczenia mogą być objęte powództwem grupowym poprzez złożenie reprezentantowi grupy, w oznaczonym terminie, nie krótszym niż jeden, a nie dłuższym niż trzy miesiące od daty ogłoszenia, pisemnego oświadczenia o przystąpieniu do grupy;
  • zasady wynagrodzenia pełnomocnika;
  • wzmiankę o wiążącym skutku wyroku wobec członków grupy.

Polecamy serwis Spółki

Jak wygląda rozpoznanie sprawy?

Postępowanie grupowe należy do właściwości sądu okręgowego, które rozpoznaje sprawę w składzie trzech sędziów zawodowych. Powództwo w postępowaniu grupowym wytacza reprezentant grupy, którym może być osoba będąca członkiem grupy albo powiatowy (miejski) rzecznik konsumentów w zakresie przysługujących im uprawnień. W postępowaniu grupowym obowiązuje zastępstwo powoda przez adwokata lub radcę prawnego, chyba że powód jest adwokatem lub radcą prawnym.

Spółka X została pozwana w postępowaniu grupowym. Grupa powodowa działająca przez swojego reprezentanta twierdzi, że każdy z uczestników grupy doznał naruszenia dóbr osobistych jakim jest ich zdrowie. Czy pozwana spółka ma szansę uniknąć postępowania grupowego?
Tak. Zgodnie bowiem z art. 1 ust 2 ustawy z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, ustawa ta ma zastosowanie w sprawach o roszczenia o ochronę konsumentów, z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych, z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych. Zatem uruchomienie postępowania grupowego nie jest możliwe w sprawach o naruszenie dóbr osobistych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli zostało wszczęte postępowanie grupowe, osoby które nie zgłosiły w nim swoich roszczeń i nie przystąpiły do grupy mogą dochodzić swoich roszczeń samodzielnie.
Jeżeli zostało wszczęte postępowanie grupowe, osoby które nie zgłosiły w nim swoich roszczeń i nie przystąpiły do grupy mogą dochodzić swoich roszczeń samodzielnie.

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama