REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doliczanie odsetek do wartości przedmiotu sporu

Jarosław Krasnodęmbski
doliczanie odsetek
doliczanie odsetek
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odsetki są roszczeniami ubocznymi. Zasadniczo wartość odsetek żądanych obok roszczenia głównego nie jest doliczana do wartości przedmiotu sporu. W jakich sytuacjach odsetki mogą wpłynąć na wartość przedmiotu sporu?

Dochodzenie odsetek

Odsetki nie są wliczane do wartości przedmiotu sporu, jeżeli są dochodzone obok roszczenia głównego i nie zostały poddane oprocentowaniu. W kwestii wpływu odsetek na wartość przedmiotu sporu w jednoznaczny sposób wypowiedział się Sąd Najwyższy, który w uchwale 7 sędziów z 21 października 1997 r. (III ZP 16/97, OSNP 98/7/204) przedstawił wszystkie dostępne warianty dochodzenia odsetek pod kątem ich wpływu na wartość przedmiotu sporu.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

1. Świadczenie główne + odsetki określone procentowo

Podstawowym sposobem żądania odsetek jest umieszczenie w pozwie żądania zasądzenia świadczenia głównego z odsetkami określonymi procentowo od świadczenia głównego od konkretnej daty. Może to być przykładowo od daty opóźnienia w spełnieniu świadczenia.

2. Odsetki za zamknięty okres czasu

Kolejnym sposobem jest żądanie zasądzenia samych odsetek za zamknięty okres czasu. Odsetki muszą być wtedy wyliczone kwotowo lub nie wyliczone. Ma to miejsce np. w przypadku zapłaty świadczenia głównego po terminie bez odsetek lub w przypadku przeniesienia wierzytelności z tytułu odsetek na inną osobę.

Wartość przedmiotu sporu a właściwość sądu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Świadczenie główne + odsetki wyliczone kwotowo za zamknięty okres

Następnym sposobem jest żądanie zasądzenia świadczenia głównego i obok niego odsetek wyliczonych kwotowo za pewien zamknięty okres czasu np. do daty wniesienia pozwu. W takim przypadku świadczenie główne może być żądane z odsetkami lub bez odsetek, ale nie żąda się odsetek od odsetek wyliczonych kwotowo – zakaz anatocyzmu.

4. Świadczenie główne + odsetki wyliczone kwotowo + odsetki

Czwartym sposobem jest żądanie zasądzenia świadczenia głównego i obok niego odsetek wyliczonych kwotowo za określony, zamknięty okres np. do czasu wytoczenia powództwa. W tym sposobie od odsetek wyliczonych kwotowo żąda się odsetek.

Ma tutaj miejsce doliczenie skapitalizowanych odsetek do świadczenia głównego rozumiane w ten sposób, że nie muszą one być z nim zsumowane. Ważne jest, aby zostały poddane oprocentowaniu, gdyż wówczas przestają być odsetkami, a stają się kapitałem.

Kalkulator odsetek ustawowych

Kiedy odsetki można doliczyć do wartości przedmiotu sporu?


5. Świadczenie główne powiększone o odsetki za zamknięty okres + odsetki

REKLAMA

Ostatnim sposobem wskazanym przez Sąd Najwyższy jest żądanie zasądzenia świadczenia głównego, z którym zostały zsumowane odsetki za określony, zamknięty okres np. do czasu wytoczenia powództwa wraz z odsetkami od tak powiększonego świadczenia głównego. Mamy tu do czynienia z anatocyzmem.

Następuje tu doliczenie skapitalizowanych odsetek do świadczenia głównego. Odsetki nie muszą być z nim zsumowane. Istotne, aby zostały poddane oprocentowaniu, gdyż wówczas przestają być odsetkami, a stają się kapitałem.

Wpływ odsetek na wartość przedmiotu sporu

Za Sądem Najwyższym należy wskazać, że jeżeli odsetki zostały skapitalizowane w znaczeniu prawnym, czyli obliczono ich sumę za określony czas a następnie poddano je oprocentowaniu, to nie są one już odsetkami.

Jeżeli występuje taka sytuacja ma miejsce doliczenie do świadczenia głównego sumy odpowiadającej odsetkom za dany okres. Jeżeli natomiast odsetki nie zostały poddane oprocentowaniu, to w dalszym ciągu pozostają odsetkami dochodzonymi "obok" świadczenia głównego.

Jak napisać pozew?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

REKLAMA