reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Pozew > Doliczanie odsetek do wartości przedmiotu sporu

Doliczanie odsetek do wartości przedmiotu sporu

Odsetki są roszczeniami ubocznymi. Zasadniczo wartość odsetek żądanych obok roszczenia głównego nie jest doliczana do wartości przedmiotu sporu. W jakich sytuacjach odsetki mogą wpłynąć na wartość przedmiotu sporu?

Dochodzenie odsetek

Odsetki nie są wliczane do wartości przedmiotu sporu, jeżeli są dochodzone obok roszczenia głównego i nie zostały poddane oprocentowaniu. W kwestii wpływu odsetek na wartość przedmiotu sporu w jednoznaczny sposób wypowiedział się Sąd Najwyższy, który w uchwale 7 sędziów z 21 października 1997 r. (III ZP 16/97, OSNP 98/7/204) przedstawił wszystkie dostępne warianty dochodzenia odsetek pod kątem ich wpływu na wartość przedmiotu sporu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

1. Świadczenie główne + odsetki określone procentowo

Podstawowym sposobem żądania odsetek jest umieszczenie w pozwie żądania zasądzenia świadczenia głównego z odsetkami określonymi procentowo od świadczenia głównego od konkretnej daty. Może to być przykładowo od daty opóźnienia w spełnieniu świadczenia.

2. Odsetki za zamknięty okres czasu

Kolejnym sposobem jest żądanie zasądzenia samych odsetek za zamknięty okres czasu. Odsetki muszą być wtedy wyliczone kwotowo lub nie wyliczone. Ma to miejsce np. w przypadku zapłaty świadczenia głównego po terminie bez odsetek lub w przypadku przeniesienia wierzytelności z tytułu odsetek na inną osobę.

Wartość przedmiotu sporu a właściwość sądu

3. Świadczenie główne + odsetki wyliczone kwotowo za zamknięty okres

Następnym sposobem jest żądanie zasądzenia świadczenia głównego i obok niego odsetek wyliczonych kwotowo za pewien zamknięty okres czasu np. do daty wniesienia pozwu. W takim przypadku świadczenie główne może być żądane z odsetkami lub bez odsetek, ale nie żąda się odsetek od odsetek wyliczonych kwotowo – zakaz anatocyzmu.

4. Świadczenie główne + odsetki wyliczone kwotowo + odsetki

Czwartym sposobem jest żądanie zasądzenia świadczenia głównego i obok niego odsetek wyliczonych kwotowo za określony, zamknięty okres np. do czasu wytoczenia powództwa. W tym sposobie od odsetek wyliczonych kwotowo żąda się odsetek.

Ma tutaj miejsce doliczenie skapitalizowanych odsetek do świadczenia głównego rozumiane w ten sposób, że nie muszą one być z nim zsumowane. Ważne jest, aby zostały poddane oprocentowaniu, gdyż wówczas przestają być odsetkami, a stają się kapitałem.

Kalkulator odsetek ustawowych

Kiedy odsetki można doliczyć do wartości przedmiotu sporu?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama