REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wartość przedmiotu sporu a właściwość sądu

Jarosław Krasnodęmbski
Wartość przedmiotu sporu
Wartość przedmiotu sporu
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kwota pieniężna dochodzona przed sądem stanowi wartość przedmiotu sporu. Od wartości przedmiotu sporu uzależnione jest, który sąd będzie właściwy do rozpatrzenia naszej sprawy w pierwszej instancji. Kiedy właściwy będzie sąd rejonowy, a kiedy sąd okręgowy?

Wartość przedmiotu sporu

Wartością przedmiotu sporu nazywa się określoną na potrzeby procesu wartość przedmiotu, którego domaga się powód. Warto wskazać, że wartość przedmiotu sporu określa się na moment wytoczenia powództwa. Wartość ta może być jednak zwiększona przez żądanie odsetek za oznaczony okres czasu.

REKLAMA

Wartość przedmiotu sporu ma decydujący wpływ na właściwość rzeczową sądu w sprawach o roszczenia majątkowe. Można tu jednak wymienić kilka wyjątków.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Obowiązek określenia wartości przedmiotu sporu

Określenie wartości przedmiotu sporu jest czynnością obowiązkową przy sporządzaniu wielu rodzajów pism sądowych. Art. 1261 § 1 k.p.c., stwierdza bowiem, że w każdym piśmie należy podać wartość przedmiotu sporu lub wartość przedmiotu zaskarżenia, jeżeli od tej wartości zależy właściwość rzeczowa sądu, wysokość opłaty lub dopuszczalność środka odwoławczego, a przedmiotem sprawy nie jest oznaczona kwota pieniężna.

Obowiązek ten powstaje w momencie wniesienia pozwu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak w żadnym piśmie procesowym nie zachodzi konieczność określania wartości przedmiotu sporu ani wartości przedmiotu zaskarżenia, jeżeli przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna. Oznaczenie w treści pisma kwoty pieniężnej zastępuje oznaczenie wartości przedmiotu sporu. Właśnie takie stwierdzenie możemy znaleźć w postanowienie Sądu Najwyższego z 26 września 2007 r., IV CZ 52/07.

Kalkulator odsetek ustawowych

Kiedy odsetki można doliczyć do wartości przedmiotu sporu?

Sąd rejonowy czy sąd okręgowy?

REKLAMA

Przy określaniu właściwości rzeczowej sądu ze względu na wartość przedmiotu sporu należy zwrócić uwagę na art. 17 pkt 4 k.p.c. Zgodnie z nim dla ogółu spraw majątkowych jedynym warunkiem właściwości rzeczowej sądu okręgowego jest przekroczenie oznaczonej granicy wartości przedmiotu sporu. Obecnie granica ta wynosi 75 000 zł. Jeżeli wartość przedmiotu sporu jest równa lub przekracza wskazaną granicę sprawa należy do właściwości sądu okręgowego. Nie ma tu również znaczenia czy charakter sprawy jest gospodarczy czy cywilny.

Jednak bez względu na przedmiot sporu dla sądów rejonowych zawsze będą właściwe sprawy majątkowe o alimenty, o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami, uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, o naruszenie posiadania oraz sprawy, które są rozpatrywane w elektronicznym postępowaniu upominawczym.

Jak napisać pozew?


Konsekwencje błędnego określenia wartości przedmiotu sporu

Błędne określenie wartości przedmiotu sporu skutkuje wniesieniem niewłaściwej opłaty stałej lub stosunkowej od pozwu. Zgodnie z art. 1302 § 1 k.p.c. pismo składane prze profesjonalnego pełnomocnika, które nie zostało należycie opłacone, przewodniczący zwraca bez wezwania o uiszczenie opłaty, jeżeli pismo podlega opłacie w wysokości stałej lub stosunkowej obliczonej od wskazanej przez stronę wartości przedmiotu sporu.

Nie jest to stosowane, gdy obowiązek uiszczenia opłaty stosunkowej powstał na skutek sprawdzenia przez sąd wskazanej przez stronę wartości przedmiotu sporu lub zaskarżenia.

Należy jednak wskazać, że zgodnie z art. 1302 § 2 k.p.c., w terminie tygodniowym powód składający pozew może uzupełnić brakującą opłatę ze skutkami od daty pierwotnego wniesienia pozwu. Nie dotyczy to jednak błędnego określenia wartości przedmiotu zaskarżenia ani też ustalenia wartości przedmiotu sporu na wniosek pozwanego.

Mediacje w biznesie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA