REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wartość przedmiotu sporu a właściwość sądu

Jarosław Krasnodęmbski
Wartość przedmiotu sporu
Wartość przedmiotu sporu
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kwota pieniężna dochodzona przed sądem stanowi wartość przedmiotu sporu. Od wartości przedmiotu sporu uzależnione jest, który sąd będzie właściwy do rozpatrzenia naszej sprawy w pierwszej instancji. Kiedy właściwy będzie sąd rejonowy, a kiedy sąd okręgowy?

Wartość przedmiotu sporu

Wartością przedmiotu sporu nazywa się określoną na potrzeby procesu wartość przedmiotu, którego domaga się powód. Warto wskazać, że wartość przedmiotu sporu określa się na moment wytoczenia powództwa. Wartość ta może być jednak zwiększona przez żądanie odsetek za oznaczony okres czasu.

REKLAMA

Wartość przedmiotu sporu ma decydujący wpływ na właściwość rzeczową sądu w sprawach o roszczenia majątkowe. Można tu jednak wymienić kilka wyjątków.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Obowiązek określenia wartości przedmiotu sporu

Określenie wartości przedmiotu sporu jest czynnością obowiązkową przy sporządzaniu wielu rodzajów pism sądowych. Art. 1261 § 1 k.p.c., stwierdza bowiem, że w każdym piśmie należy podać wartość przedmiotu sporu lub wartość przedmiotu zaskarżenia, jeżeli od tej wartości zależy właściwość rzeczowa sądu, wysokość opłaty lub dopuszczalność środka odwoławczego, a przedmiotem sprawy nie jest oznaczona kwota pieniężna.

Obowiązek ten powstaje w momencie wniesienia pozwu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak w żadnym piśmie procesowym nie zachodzi konieczność określania wartości przedmiotu sporu ani wartości przedmiotu zaskarżenia, jeżeli przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna. Oznaczenie w treści pisma kwoty pieniężnej zastępuje oznaczenie wartości przedmiotu sporu. Właśnie takie stwierdzenie możemy znaleźć w postanowienie Sądu Najwyższego z 26 września 2007 r., IV CZ 52/07.

Kalkulator odsetek ustawowych

Kiedy odsetki można doliczyć do wartości przedmiotu sporu?

Sąd rejonowy czy sąd okręgowy?

REKLAMA

Przy określaniu właściwości rzeczowej sądu ze względu na wartość przedmiotu sporu należy zwrócić uwagę na art. 17 pkt 4 k.p.c. Zgodnie z nim dla ogółu spraw majątkowych jedynym warunkiem właściwości rzeczowej sądu okręgowego jest przekroczenie oznaczonej granicy wartości przedmiotu sporu. Obecnie granica ta wynosi 75 000 zł. Jeżeli wartość przedmiotu sporu jest równa lub przekracza wskazaną granicę sprawa należy do właściwości sądu okręgowego. Nie ma tu również znaczenia czy charakter sprawy jest gospodarczy czy cywilny.

Jednak bez względu na przedmiot sporu dla sądów rejonowych zawsze będą właściwe sprawy majątkowe o alimenty, o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami, uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, o naruszenie posiadania oraz sprawy, które są rozpatrywane w elektronicznym postępowaniu upominawczym.

Jak napisać pozew?


Konsekwencje błędnego określenia wartości przedmiotu sporu

Błędne określenie wartości przedmiotu sporu skutkuje wniesieniem niewłaściwej opłaty stałej lub stosunkowej od pozwu. Zgodnie z art. 1302 § 1 k.p.c. pismo składane prze profesjonalnego pełnomocnika, które nie zostało należycie opłacone, przewodniczący zwraca bez wezwania o uiszczenie opłaty, jeżeli pismo podlega opłacie w wysokości stałej lub stosunkowej obliczonej od wskazanej przez stronę wartości przedmiotu sporu.

Nie jest to stosowane, gdy obowiązek uiszczenia opłaty stosunkowej powstał na skutek sprawdzenia przez sąd wskazanej przez stronę wartości przedmiotu sporu lub zaskarżenia.

Należy jednak wskazać, że zgodnie z art. 1302 § 2 k.p.c., w terminie tygodniowym powód składający pozew może uzupełnić brakującą opłatę ze skutkami od daty pierwotnego wniesienia pozwu. Nie dotyczy to jednak błędnego określenia wartości przedmiotu zaskarżenia ani też ustalenia wartości przedmiotu sporu na wniosek pozwanego.

Mediacje w biznesie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA