Wartość przedmiotu sporu a właściwość sądu
REKLAMA
REKLAMA
Wartość przedmiotu sporu
Wartością przedmiotu sporu nazywa się określoną na potrzeby procesu wartość przedmiotu, którego domaga się powód. Warto wskazać, że wartość przedmiotu sporu określa się na moment wytoczenia powództwa. Wartość ta może być jednak zwiększona przez żądanie odsetek za oznaczony okres czasu.
REKLAMA
Wartość przedmiotu sporu ma decydujący wpływ na właściwość rzeczową sądu w sprawach o roszczenia majątkowe. Można tu jednak wymienić kilka wyjątków.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Obowiązek określenia wartości przedmiotu sporu
Określenie wartości przedmiotu sporu jest czynnością obowiązkową przy sporządzaniu wielu rodzajów pism sądowych. Art. 1261 § 1 k.p.c., stwierdza bowiem, że w każdym piśmie należy podać wartość przedmiotu sporu lub wartość przedmiotu zaskarżenia, jeżeli od tej wartości zależy właściwość rzeczowa sądu, wysokość opłaty lub dopuszczalność środka odwoławczego, a przedmiotem sprawy nie jest oznaczona kwota pieniężna.
Obowiązek ten powstaje w momencie wniesienia pozwu.
Jednak w żadnym piśmie procesowym nie zachodzi konieczność określania wartości przedmiotu sporu ani wartości przedmiotu zaskarżenia, jeżeli przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna. Oznaczenie w treści pisma kwoty pieniężnej zastępuje oznaczenie wartości przedmiotu sporu. Właśnie takie stwierdzenie możemy znaleźć w postanowienie Sądu Najwyższego z 26 września 2007 r., IV CZ 52/07.
Kiedy odsetki można doliczyć do wartości przedmiotu sporu?
Sąd rejonowy czy sąd okręgowy?
REKLAMA
Przy określaniu właściwości rzeczowej sądu ze względu na wartość przedmiotu sporu należy zwrócić uwagę na art. 17 pkt 4 k.p.c. Zgodnie z nim dla ogółu spraw majątkowych jedynym warunkiem właściwości rzeczowej sądu okręgowego jest przekroczenie oznaczonej granicy wartości przedmiotu sporu. Obecnie granica ta wynosi 75 000 zł. Jeżeli wartość przedmiotu sporu jest równa lub przekracza wskazaną granicę sprawa należy do właściwości sądu okręgowego. Nie ma tu również znaczenia czy charakter sprawy jest gospodarczy czy cywilny.
Jednak bez względu na przedmiot sporu dla sądów rejonowych zawsze będą właściwe sprawy majątkowe o alimenty, o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami, uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, o naruszenie posiadania oraz sprawy, które są rozpatrywane w elektronicznym postępowaniu upominawczym.
Konsekwencje błędnego określenia wartości przedmiotu sporu
Błędne określenie wartości przedmiotu sporu skutkuje wniesieniem niewłaściwej opłaty stałej lub stosunkowej od pozwu. Zgodnie z art. 1302 § 1 k.p.c. pismo składane prze profesjonalnego pełnomocnika, które nie zostało należycie opłacone, przewodniczący zwraca bez wezwania o uiszczenie opłaty, jeżeli pismo podlega opłacie w wysokości stałej lub stosunkowej obliczonej od wskazanej przez stronę wartości przedmiotu sporu.
Nie jest to stosowane, gdy obowiązek uiszczenia opłaty stosunkowej powstał na skutek sprawdzenia przez sąd wskazanej przez stronę wartości przedmiotu sporu lub zaskarżenia.
Należy jednak wskazać, że zgodnie z art. 1302 § 2 k.p.c., w terminie tygodniowym powód składający pozew może uzupełnić brakującą opłatę ze skutkami od daty pierwotnego wniesienia pozwu. Nie dotyczy to jednak błędnego określenia wartości przedmiotu zaskarżenia ani też ustalenia wartości przedmiotu sporu na wniosek pozwanego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.