REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Mediacja w biznesie
Mediacja w biznesie

REKLAMA

REKLAMA

Istnieje wiele sposobów rozwiązywania konfliktów. Rozwiązywanie sporów przed sądem często związane jest z dużymi wydatkami oraz upływem czasu od wniesienia pozwu do uprawomocnienia się wyroku. Z tego właśnie powodu szczególnie w biznesie warto docenić rolę negocjacji i mediacji.

Mediacja w biznesie

REKLAMA

Prawomocny wyrok uzyskany często po kilku latach od wytoczenia powództwa to w istocie dopiero częściowy sukces, wyrok bowiem niestety nie stanowi gwarancji na zaspokojenie wierzyciela, a przez okres, kiedy spieraliśmy się przed sądem, dłużnik może stać się niewypłacalnym. Elementy takie jak finanse czy oszczędność czasu są zatem szczególnie istotne w sytuacji, gdy dochodzi do konfliktu między przedsiębiorcami. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na mediację w biznesie.

REKLAMA

Negocjacje to proces dochodzenia do porozumienia, który prowadzony jest przy wyłącznym  udziale stron zaangażowanych w konflikt i ich ewentualnych pełnomocników. Strony same muszą dojść do kompromisu, co często z wielu przyczyn okazuje się  niemożliwe, a spór kończy się impasem. Mediacje natomiast, w odróżnieniu od negocjacji, związane są z obecnością osoby trzeciej (mediatora), osoby bezstronnej w stosunku do konfliktu, nie angażującej się emocjonalnie w spór tak jak czynią to strony (jak się bowiem okazuje, większość konfliktów nawet w biznesie odbywa się na poziomie emocji), co pozwala na szybsze i sprawniejsze osiągnięcie rozwiązania.

Jak rozwiązywać konflikty w zespole

Mediacje można prowadzić przed wniesieniem pozwu oraz w trakcie postępowania sądowego. Mediacje są dobrowolne i prowadzi się je na podstawie umowy o mediację albo postanowienia sądu  kierującego strony do mediacji. Jedną z ważnych zasad mediacji jest to, że strony, które nie dojdą do porozumienia w drodze mediacji, nie mogą później w postępowaniu sądowym powoływać się na treść ich rozmów w trakcie mediacji. 

W mediacjach ważny jest wybór mediatora. Mediatorem może być osoba fizyczna mająca pełna zdolność do czynności prawnych, korzystająca z pełni praw publicznych. Mediator musi być autorytetem dla stron, wzbudzać zaufanie i cechować się empatią. Ważne jest także, aby mediator posiadał wiedzę na temat obowiązujących przepisów prawnych oraz specyfiki danej branży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie koszty występują w mediacji?

Jakie są zalety mediacji?

W mediacjach żadna ze stron nie przegrywa. Dzięki mediacji strony niejako same mogą decydować o rozstrzygnięciu konfliktu, nie są uzależnione od decyzji organu czy też wyroku sądu. Mediacje pozwalają utrzymać kontakty biznesowe, strony rozwiązują konflikt pokojowo, dzięki czemu mają szanse na kontynuowanie współpracy w przyszłości. Mediacje w biznesie pomogą szczególnie wtedy, gdy konflikt pojawia się podczas współpracy ze stałymi kontrahentami, menagerami, pracownikami itp. Ponadto, podkreślić należy, że postępowanie mediacyjne jest dużo krótsze i tańsze od postępowania sądowego. 


Jeżeli strony w toku procesu sądowego rozpoczną mediację, na skutek której zawrą ugodę, sąd zwróci 3/4 uiszczonej opłaty sądowej od pozwu. Koszt nadania klauzuli wykonalności ugodzie zawartej przed mediatorem w wyniku prowadzenia mediacji na podstawie umowy stron to tylko 50 zł, czyli może się okazać, że koszt uzyskania tytułu wykonawczego uprawniającego do wszczęcia egzekucji w sprawie o dużej wartości przedmiotu sporu będzie wynosił jedynie 50 zł (poza kosztami mediatora), co zważywszy na to, że opłata od pozwu wynosi 5 % wartości przedmiotu sporu, a sprawa w sądzie może trwać latami, wydaje się rozwiązaniem niezwykle korzystnym. Nie należy się też obawiać, że wszczęcie mediacji spowoduje, że nie będziemy mogli dochodzić naszego roszczenia przed sądem, z powodu np. przedawnienia. Wszczęcie mediacji podobnie jak wniesienie pozwu przerywa bowiem bieg terminu przedawnienia (po przerwaniu termin przedawnienia biegnie na nowo). Z uwagi na korzyści płynące z wszczęcia postępowania mediacyjnego warto w  zawieranych w toku działalności umowach dodać tzw. klauzulę mediacyjną, zgodnie z którą spory powstałe na tle wykonywanych umów w pierwszej kolejności kierowane będę do mediacji. Z pewnością pozwoli to na uniknięcie postępowania sądowego i samodzielne rozwiązanie konfliktu.

Jakie zasady obowiązują podczas mediacji?

Prowadzenie mediacji w biznesie jest więc szczególnie opłacalne i korzystne. Mediacje gospodarcze pozwalają na sprawne, tańsze i znacznie szybsze niż sądowe rozwiązywanie konfliktów w wielu branżach (szczególnie konfliktów skomplikowanych, w przypadku których w postępowaniu sądowym  konieczne byłoby np. powoływanie biegłych). Mediacje są narzędziem szeroko docenianym w krajach Europy Zachodniej, cieszą się też dużą popularnością w USA. Korzyści płynące z poddawania sporów mediacjom powinny zostać docenione również przez polskich przedsiębiorców.

Jak dokonać zapisu na sąd polubowny?

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA