REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Mediacja w biznesie
Mediacja w biznesie

REKLAMA

REKLAMA

Istnieje wiele sposobów rozwiązywania konfliktów. Rozwiązywanie sporów przed sądem często związane jest z dużymi wydatkami oraz upływem czasu od wniesienia pozwu do uprawomocnienia się wyroku. Z tego właśnie powodu szczególnie w biznesie warto docenić rolę negocjacji i mediacji.

Mediacja w biznesie

REKLAMA

Prawomocny wyrok uzyskany często po kilku latach od wytoczenia powództwa to w istocie dopiero częściowy sukces, wyrok bowiem niestety nie stanowi gwarancji na zaspokojenie wierzyciela, a przez okres, kiedy spieraliśmy się przed sądem, dłużnik może stać się niewypłacalnym. Elementy takie jak finanse czy oszczędność czasu są zatem szczególnie istotne w sytuacji, gdy dochodzi do konfliktu między przedsiębiorcami. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na mediację w biznesie.

REKLAMA

Negocjacje to proces dochodzenia do porozumienia, który prowadzony jest przy wyłącznym  udziale stron zaangażowanych w konflikt i ich ewentualnych pełnomocników. Strony same muszą dojść do kompromisu, co często z wielu przyczyn okazuje się  niemożliwe, a spór kończy się impasem. Mediacje natomiast, w odróżnieniu od negocjacji, związane są z obecnością osoby trzeciej (mediatora), osoby bezstronnej w stosunku do konfliktu, nie angażującej się emocjonalnie w spór tak jak czynią to strony (jak się bowiem okazuje, większość konfliktów nawet w biznesie odbywa się na poziomie emocji), co pozwala na szybsze i sprawniejsze osiągnięcie rozwiązania.

Jak rozwiązywać konflikty w zespole

Mediacje można prowadzić przed wniesieniem pozwu oraz w trakcie postępowania sądowego. Mediacje są dobrowolne i prowadzi się je na podstawie umowy o mediację albo postanowienia sądu  kierującego strony do mediacji. Jedną z ważnych zasad mediacji jest to, że strony, które nie dojdą do porozumienia w drodze mediacji, nie mogą później w postępowaniu sądowym powoływać się na treść ich rozmów w trakcie mediacji. 

W mediacjach ważny jest wybór mediatora. Mediatorem może być osoba fizyczna mająca pełna zdolność do czynności prawnych, korzystająca z pełni praw publicznych. Mediator musi być autorytetem dla stron, wzbudzać zaufanie i cechować się empatią. Ważne jest także, aby mediator posiadał wiedzę na temat obowiązujących przepisów prawnych oraz specyfiki danej branży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie koszty występują w mediacji?

Jakie są zalety mediacji?

W mediacjach żadna ze stron nie przegrywa. Dzięki mediacji strony niejako same mogą decydować o rozstrzygnięciu konfliktu, nie są uzależnione od decyzji organu czy też wyroku sądu. Mediacje pozwalają utrzymać kontakty biznesowe, strony rozwiązują konflikt pokojowo, dzięki czemu mają szanse na kontynuowanie współpracy w przyszłości. Mediacje w biznesie pomogą szczególnie wtedy, gdy konflikt pojawia się podczas współpracy ze stałymi kontrahentami, menagerami, pracownikami itp. Ponadto, podkreślić należy, że postępowanie mediacyjne jest dużo krótsze i tańsze od postępowania sądowego. 


Jeżeli strony w toku procesu sądowego rozpoczną mediację, na skutek której zawrą ugodę, sąd zwróci 3/4 uiszczonej opłaty sądowej od pozwu. Koszt nadania klauzuli wykonalności ugodzie zawartej przed mediatorem w wyniku prowadzenia mediacji na podstawie umowy stron to tylko 50 zł, czyli może się okazać, że koszt uzyskania tytułu wykonawczego uprawniającego do wszczęcia egzekucji w sprawie o dużej wartości przedmiotu sporu będzie wynosił jedynie 50 zł (poza kosztami mediatora), co zważywszy na to, że opłata od pozwu wynosi 5 % wartości przedmiotu sporu, a sprawa w sądzie może trwać latami, wydaje się rozwiązaniem niezwykle korzystnym. Nie należy się też obawiać, że wszczęcie mediacji spowoduje, że nie będziemy mogli dochodzić naszego roszczenia przed sądem, z powodu np. przedawnienia. Wszczęcie mediacji podobnie jak wniesienie pozwu przerywa bowiem bieg terminu przedawnienia (po przerwaniu termin przedawnienia biegnie na nowo). Z uwagi na korzyści płynące z wszczęcia postępowania mediacyjnego warto w  zawieranych w toku działalności umowach dodać tzw. klauzulę mediacyjną, zgodnie z którą spory powstałe na tle wykonywanych umów w pierwszej kolejności kierowane będę do mediacji. Z pewnością pozwoli to na uniknięcie postępowania sądowego i samodzielne rozwiązanie konfliktu.

Jakie zasady obowiązują podczas mediacji?

Prowadzenie mediacji w biznesie jest więc szczególnie opłacalne i korzystne. Mediacje gospodarcze pozwalają na sprawne, tańsze i znacznie szybsze niż sądowe rozwiązywanie konfliktów w wielu branżach (szczególnie konfliktów skomplikowanych, w przypadku których w postępowaniu sądowym  konieczne byłoby np. powoływanie biegłych). Mediacje są narzędziem szeroko docenianym w krajach Europy Zachodniej, cieszą się też dużą popularnością w USA. Korzyści płynące z poddawania sporów mediacjom powinny zostać docenione również przez polskich przedsiębiorców.

Jak dokonać zapisu na sąd polubowny?

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

REKLAMA

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA

Handel detaliczny: zmiany w przepisach 2025 i 2026 r.

Co zmieni się w handlu detalicznym w 2025 i 2026 roku? Jakie przepisy zaczynają obowiązywać? System kaucyjny startuje 1 października 2025 r., ale w niektórych przypadkach od 1 stycznia 2026 r. Co z recyklingiem opakowań i dyrektywą Omnibus?

Boom na zielone inwestycje. Wodór nowym priorytetem dla funduszy i inwestorów

W obliczu rosnącej potrzeby transformacji energetycznej oraz dążenia do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju wodór coraz częściej staje się priorytetem dla decydentów politycznych i inwestorów. Boom na zielone inwestycje.

REKLAMA