REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie zasady obowiązują podczas mediacji?

Zasada neutralności dotyczy mediatora i obejmuje niezajmowanie stanowiska wobec przedmiotu sporu.
Zasada neutralności dotyczy mediatora i obejmuje niezajmowanie stanowiska wobec przedmiotu sporu.

REKLAMA

REKLAMA

Mimo iż mediacja jest przedstawiana jako nieformalnego związywanie sporów, porównywalne nierzadko z negocjacjami, to należy mieć na uwadze, że zarówno strony jak i mediator są związani pewnymi zasadami, mającymi wpływ na kształt mediacji.

Zasada dobrowolności

Pierwszą zasadą w mediacji, którą powinny mieć na uwadze obydwie strony to dobrowolność udziału w postępowaniu, która jest wyrażona wprost w art. 183 (1) KPC. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy do mediacji doszło poprzez skierowanie przez sąd jak i wtedy, gdy strony zawarły umowę albo na wniosek jednej z stron. Dobrowolność oznacza, że strony uczestniczące mogą zrezygnować z swojego uczestnictwa w każdym momencie postępowania. Zasada ta jest często powoływana jako przykład odrębności od mediacji zwykłego postępowania procesowego, gdzie jest ona wykluczona.

REKLAMA

Zasada poufności

Strony biorące udział w mediacji często obawiają się, że informacje ujawnione podczas postępowania będą wykorzystane przez stronę przeciwną podczas ewentualnego postępowania sądowego. Tymczasem poufność mediacji jest zagwarantowana przez art. 183 (4) Kodeksu postępowania cywilnego a uzyskane wiadomości nie mogą stanowić dowodu podczas procesu sądowego. Zasada poufności dotyczy również mediatora i nie może on zaznawać jako świadek, co do okoliczności uzyskanych podczas prowadzenia mediacji, chyba, że zostanie z tego obowiązku zwolniony przez obie strony.

Zasada neutralności

Zasada neutralności dotyczy mediatora i obejmuje niezajmowanie stanowiska wobec przedmiotu sporu. Mediator nie powinien angażować się w negocjowane rozwiązanie ani nie przedstawiać określonego rozwiązania a skupić się na właściwej komunikacji między stronami i umożliwić im na samodzielne rozwiązanie konfliktu.

Polecamy serwis: Kodeksy

Zasada bezstronności

Podobnie jak zasada neutralności, zasada bezstronności obejmuje osobę mediatora, który ma obowiązek zachowania dystansu wobec obu stron i niesprzyjania żadnej z nich. Idealna sytuacja to taka, gdy mediator ogranicza się wyłącznie do prawidłowego przepływu informacji między stronami. Istota mediacji polega na zaufaniu stron wobec osoby arbitra, dlatego też bezstronność jest tak ważną cechą w mediacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasada szybkości postępowania

W przypadku, gdy mediator zaobserwuje, że strony nie dążą do zawarcia porozumienia a dalsze spotkania mediacyjne nie przynoszą efektu, mediator powinien zakończyć mediację jako bezowocną. Ocenia się, że zazwyczaj dojście do porozumienia może rozciągnąć się od 1 do 3 spotkań. Podjęcie decyzji o zakończeniu mediacji w odpowiednim momencie pozwala stronom na zaoszczędzenie czasu oraz przejście do bardziej efektywnych metod rozwiązania konfliktu.

Zobacz także: Kiedy może dojść do mediacji?

Zasada równości

Przystępując do mediacji, obie strony są traktowane równo. Mediator powinien kontrolować przebieg postępowania i reagować, jeśli jego zdaniem jedna z stron ma słabszą pozycje i zgadza się na narzucone przez drugą stronę niekorzystne rozwiązania. Powyższa zasada jest wspierana poprzez zasady bezstronności i neutralności.

Autor: Michał Zdrojewski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA