Mediacja a postępowanie upominawcze
REKLAMA
REKLAMA
Sąd może przekazać sprawę do mediacji:
REKLAMA
- aż do zamknięcia pierwszego posiedzenia wyznaczonego na rozprawę skierować strony do mediacji;
- na zgodny wniosek stron – po zamknięciu pierwszego posiedzenia (w tym przypadku, jeżeli sąd będzie zamierzał skierować sprawę do mediacji zapyta o zgodę każdej ze stron).
Ważne jest to, iż sąd może skierować strony do mediacji tylko raz w toku postępowania, a postanowienie tym przedmiocie, na które nie przysługuje zażalenie, może zostać wydane na posiedzeniu niejawnym. Jednak mediacja nie będzie mogła zostać przeprowadzona jeżeli strona w terminie tygodnia od dnia ogłoszenia lub doręczenia jej postanowienia o skierowaniu do mediacji nie wyraziła zgody na mediację.
Przeczytaj też: Mediacja
Skierowanie przez sąd sprawy do mediacji nie będzie możliwe w sprawach rozpoznawanych w postępowaniu nakazowym, upominawczym i uproszczonym.
REKLAMA
Może zdarzyć się, że strony jeszcze przed wszczęciem postępowania zawarły umowę o mediację. W takim przypadku sąd obowiązany będzie skierować strony do mediacji, ale tylko jeżeli pozwany zgłosi istnienie takiej umowy przed wdaniem się w spór (art.202(1)Kodeksu postępowania cywilnego).
Sąd kierując sprawę do mediacji nie daje mediatorowi żadnych wskazówek, strony też nie mają obowiązku mimo toczącej się mediacji, aby zawrzeć ugodę. Kierując strony do mediacji sąd wyznaczy mediatora, jednakże strony mają prawo wybrać innego.
Na zgodny wniosek stron sąd może upoważnić mediatora do zapoznania się z aktami sprawy. Sąd wyznacza także czas trwania mediacji na okres do miesiąca, chyba że strony zgodnie wniosą o wyznaczenie dłuższego terminu na prowadzenie mediacji. W trakcie mediacji termin ten może zostać dodatkowo przedłużony na zgodny wniosek stron.
Polecamy serwis: Sąd
Warto wiedzieć, iż nie ma przepisu nakazującego sądowi wyjaśnienie istoty i skutków zastosowania mediacji, dlatego istotne dla stron informacje nie zawsze muszą być im przekazane.
Z przebiegu mediacji sporządza się protokół podpisywany przez mediatora. Jeżeli strony podczas mediacji przed mediatorem zawarły ugodę – ugodę zamieszcza się w protokole albo załącza do niego. Taka ugoda, jeżeli zostanie zatwierdzona przez sąd ma moc prawną ugody zawartej przed sądem.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.