REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mediacja a postępowanie upominawcze

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Skierowanie przez sąd sprawy do mediacji nie będzie możliwe w sprawach rozpoznawanych w postępowaniu nakazowym, upominawczym i uproszczonym.
Skierowanie przez sąd sprawy do mediacji nie będzie możliwe w sprawach rozpoznawanych w postępowaniu nakazowym, upominawczym i uproszczonym.

REKLAMA

REKLAMA

Sąd może aż do zamknięcia pierwszego posiedzenia skierować strony do mediacji. Po zakończeniu tego posiedzenia jest to także możliwe, ale tylko na zgodny wniosek stron. Jak wygląda postępowanie mediacyjne? Czy mediacja jest możliwa także w postępowaniu upominawczym?

Sąd może przekazać sprawę do mediacji:

REKLAMA

 •  aż do zamknięcia pierwszego posiedzenia wyznaczonego na rozprawę skierować strony do mediacji;
 •  na zgodny wniosek stron – po zamknięciu pierwszego posiedzenia (w tym przypadku, jeżeli sąd będzie zamierzał skierować sprawę do mediacji zapyta o zgodę każdej ze stron).

Ważne jest to, iż sąd może skierować strony do mediacji tylko raz w toku postępowania, a postanowienie tym przedmiocie, na które nie przysługuje zażalenie, może zostać wydane na posiedzeniu niejawnym. Jednak mediacja nie będzie mogła zostać przeprowadzona jeżeli strona w terminie tygodnia od dnia ogłoszenia lub doręczenia jej postanowienia o skierowaniu do mediacji nie wyraziła zgody na mediację.

Przeczytaj też: Mediacja

Skierowanie przez sąd sprawy do mediacji nie będzie możliwe w sprawach rozpoznawanych w postępowaniu nakazowym, upominawczym i uproszczonym.

REKLAMA

Może zdarzyć się, że strony jeszcze przed wszczęciem postępowania zawarły umowę o mediację. W takim przypadku sąd obowiązany będzie skierować strony do mediacji, ale tylko jeżeli pozwany zgłosi istnienie takiej umowy przed wdaniem się w spór (art.202(1)Kodeksu postępowania cywilnego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sąd kierując sprawę do mediacji nie daje mediatorowi żadnych wskazówek, strony też nie mają obowiązku mimo toczącej się mediacji, aby zawrzeć ugodę. Kierując strony do mediacji sąd wyznaczy mediatora, jednakże strony mają prawo wybrać innego.

Na zgodny wniosek stron sąd może upoważnić mediatora do zapoznania się z aktami sprawy. Sąd wyznacza także czas trwania mediacji na okres do miesiąca, chyba że strony zgodnie wniosą o wyznaczenie dłuższego terminu na prowadzenie mediacji. W trakcie mediacji termin ten może zostać dodatkowo przedłużony na zgodny wniosek stron.

Polecamy serwis: Sąd

Warto wiedzieć, iż nie ma przepisu nakazującego sądowi wyjaśnienie istoty i skutków zastosowania mediacji, dlatego istotne dla stron informacje nie zawsze muszą być im przekazane.

Z przebiegu mediacji sporządza się protokół podpisywany przez mediatora. Jeżeli strony podczas mediacji przed mediatorem zawarły ugodę – ugodę zamieszcza się w protokole albo załącza do niego. Taka ugoda, jeżeli zostanie zatwierdzona przez sąd ma moc prawną ugody zawartej przed sądem.Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA