REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mediacja a postępowanie upominawcze

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Skierowanie przez sąd sprawy do mediacji nie będzie możliwe w sprawach rozpoznawanych w postępowaniu nakazowym, upominawczym i uproszczonym.
Skierowanie przez sąd sprawy do mediacji nie będzie możliwe w sprawach rozpoznawanych w postępowaniu nakazowym, upominawczym i uproszczonym.

REKLAMA

REKLAMA

Sąd może aż do zamknięcia pierwszego posiedzenia skierować strony do mediacji. Po zakończeniu tego posiedzenia jest to także możliwe, ale tylko na zgodny wniosek stron. Jak wygląda postępowanie mediacyjne? Czy mediacja jest możliwa także w postępowaniu upominawczym?

Sąd może przekazać sprawę do mediacji:

REKLAMA

  •  aż do zamknięcia pierwszego posiedzenia wyznaczonego na rozprawę skierować strony do mediacji;
  •  na zgodny wniosek stron – po zamknięciu pierwszego posiedzenia (w tym przypadku, jeżeli sąd będzie zamierzał skierować sprawę do mediacji zapyta o zgodę każdej ze stron).

Ważne jest to, iż sąd może skierować strony do mediacji tylko raz w toku postępowania, a postanowienie tym przedmiocie, na które nie przysługuje zażalenie, może zostać wydane na posiedzeniu niejawnym. Jednak mediacja nie będzie mogła zostać przeprowadzona jeżeli strona w terminie tygodnia od dnia ogłoszenia lub doręczenia jej postanowienia o skierowaniu do mediacji nie wyraziła zgody na mediację.

Przeczytaj też: Mediacja

Skierowanie przez sąd sprawy do mediacji nie będzie możliwe w sprawach rozpoznawanych w postępowaniu nakazowym, upominawczym i uproszczonym.

REKLAMA

Może zdarzyć się, że strony jeszcze przed wszczęciem postępowania zawarły umowę o mediację. W takim przypadku sąd obowiązany będzie skierować strony do mediacji, ale tylko jeżeli pozwany zgłosi istnienie takiej umowy przed wdaniem się w spór (art.202(1)Kodeksu postępowania cywilnego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sąd kierując sprawę do mediacji nie daje mediatorowi żadnych wskazówek, strony też nie mają obowiązku mimo toczącej się mediacji, aby zawrzeć ugodę. Kierując strony do mediacji sąd wyznaczy mediatora, jednakże strony mają prawo wybrać innego.

Na zgodny wniosek stron sąd może upoważnić mediatora do zapoznania się z aktami sprawy. Sąd wyznacza także czas trwania mediacji na okres do miesiąca, chyba że strony zgodnie wniosą o wyznaczenie dłuższego terminu na prowadzenie mediacji. W trakcie mediacji termin ten może zostać dodatkowo przedłużony na zgodny wniosek stron.

Polecamy serwis: Sąd

Warto wiedzieć, iż nie ma przepisu nakazującego sądowi wyjaśnienie istoty i skutków zastosowania mediacji, dlatego istotne dla stron informacje nie zawsze muszą być im przekazane.

Z przebiegu mediacji sporządza się protokół podpisywany przez mediatora. Jeżeli strony podczas mediacji przed mediatorem zawarły ugodę – ugodę zamieszcza się w protokole albo załącza do niego. Taka ugoda, jeżeli zostanie zatwierdzona przez sąd ma moc prawną ugody zawartej przed sądem.Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA