reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Sekretariat > Tworzenie dokumentów > Szczegółowość protokołów

Szczegółowość protokołów

Sprawozdania z zebrań powinny charakteryzować się przejrzystością i być w miarę krótkie, tak, aby osoba zainteresowana mogła szybko znaleźć interesujące ją kwestie. Jednocześnie muszą charakteryzować się pewnym stopniem szczegółowości, który w pełni odda przebieg obrad.

Decyzję, co do detali zawartych w protokole podejmuje osoba przygotowująca protokół, uwzględniając przy tym potrzeby uczestników, prowadzącego oraz ogólne zwyczaje i wymogi istniejące w firmie. Stopień szczegółowości zależy również od „żywotności” problemów i tematów poruszanych w trakcie dyskusji.

Jeśli dany temat poruszony na zebraniu przestaje mieć znaczenie w momencie opracowania wspólnego stanowiska, czy podjęcia decyzji, nie ma potrzeby szczegółowego opisywania dyskusji w protokole końcowym.

Część spraw utrzymuje jednak swoją ważność dużo dłużej niż przez okres jednego – dwóch zebrań, a dokumentacja z nią związana staje się dokumentacją archiwalną. Nierzadko zdarza się, że po paru latach zajdzie potrzeba przejrzenia tej dokumentacji, np. ze względów prawnych. Dlatego bardzo ważne jest, żeby protokolant właściwie uszczegółowił każde swoje sprawozdanie – bardzo często ludzie pracujący przy danym zagadnieniu, mogą zmienić firmę, czy przejść na emeryturę i nie będzie możliwe ich odnalezienie.

Porównaj: Jakie są metody protokołowania?

Przygotowując końcowe sprawozdanie z obrad, najwięcej miejsca należy poświęcić sposobowi podjęcia danej decyzji. Poczynając od tego, kto wyszedł z inicjatywą jej zatwierdzenia, po inne alternatywne sposoby załatwienia sprawy, kończąc na tym, kto głosował za jej zaakceptowaniem, a kto nie i dlaczego. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy okaże się, że podjęto błędną decyzję i trzeba ustalić, czy ktoś jest za to odpowiedzialny.

Karolina Zaborska

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przygotowując końcowe sprawozdanie z obrad, najwięcej miejsca należy poświęcić sposobowi podjęcia danej decyzji.
Przygotowując końcowe sprawozdanie z obrad, najwięcej miejsca należy poświęcić sposobowi podjęcia danej decyzji.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama