REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy może dojść do mediacji?

Sąd wyznacza mediatora znajdującego się na liście mediatorów w danym sądzie, ale strony mogą wnosić o wyznaczenie wybranego przez siebie mediatora.
Sąd wyznacza mediatora znajdującego się na liście mediatorów w danym sądzie, ale strony mogą wnosić o wyznaczenie wybranego przez siebie mediatora.

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo że, mediacja jest przedstawiana jako odformalizowany sposób rozwiązania sporu, strony powinny mieć na uwadze, że pewne kwestie dotyczące mediacji zostały zawarte w Kodeksie postępowania cywilnego, w odrębnym rozdziale obejmującym zarówno mediację jak i postępowanie pojednawcze. Jednym z najważniejszych regulacji jest wyznaczenie kryteriów rozpoczęcia mediacji.

Podstawowa zasadą mediacji jest dobrowolność i w związku z tym ewentualna strona postępowania nie musi brać udziału w mediacji, jeśli nie chce. W Kodeksie postępowania cywilnego możemy znaleźć dwa przypadki, w których dochodzi do rozpoczęcia mediacji:

REKLAMA

  • na mocy decyzji sądu,
  • na mocy umowy zawartej

Decyzja sądu

REKLAMA

Art. 181 (8) Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że sąd pierwszej instancji może skierować strony do mediacji do momentu zamknięcia pierwszego posiedzenia wyznaczonego na rozprawę , natomiast po jego zamknięciu może dokonać skierowania tylko na zgodny wniosek stron. Sąd może podjąć skierowania tylko raz w czasie postępowania, co nie wyklucza inicjatywy stron w tym zakresie. Co do zasady sąd wyznacza mediacje na okres do 1 miesiąca ale może wyznaczyć dłuższy okres jeśli jest takie zgodne żądanie stron, podobnie gdy strony będą chciały przedłużenia mediacji w trakcie postępowania.

Sąd wyznacza mediatora znajdującego się na liście mediatorów w danym sądzie, ale strony mogą wnosić o wyznaczenie wybranego przez siebie mediatora. Należy jednak pamiętać, że mediatorem powinna być osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i pełnie praw publicznych. Mediatorem nie może być również sędzia, chyba, że jest w spoczynku.

Zobacz: Jakie koszty występują w mediacji?

Umowa stron o mediacje

Strony mogą za pomocą umowy postanowić o rozwiązaniu sporu poprzez mediacje. Taka umowa może być zawarta również poprzez wyrażenie zgody strony, gdy został złożony wniosek o wszczęcie mediacji. Umowa o mediację zawiera przedmiot sporu, który byłby poddany mediacji a także osobę mediatora bądź sposób jego wyboru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Umowy

W przypadku sporządzenia przez stronę wniosku o przeprowadzenie mediacji jej wszczęcie następuje z chwilą doręczenia mediatorowi wniosku wraz z dołączonym dowodem doręczenia jego odpisu drugiej stronie. Istnieją przypadki, gdy taki wniosek nie spowoduje wszczęcia mediacji. Według art. 181 (6) KPC takimi okolicznościami są:

  • gdy stały mediator, w terminie tygodnia od dnia doręczenia mu wniosku o przeprowadzenie mediacji, odmówił przeprowadzenia mediacji,
  • gdy strony zawarły umowę o mediację, w której wskazano jako mediatora osobę niebędącą stałym mediatorem, a osoba ta, w terminie tygodnia od dnia doręczenia jej wniosku o przeprowadzenie mediacji, odmówiła przeprowadzenia mediacji,
  • gdy strony zawarły umowę o mediację bez wskazania mediatora i osoba, do której strona zwróciła się o przeprowadzenie mediacji, w terminie tygodnia od dnia doręczenia jej wniosku o przeprowadzenie mediacji, nie wyraziła zgody na przeprowadzenie mediacji albo druga strona w terminie tygodnia nie wyraziła zgody na osobę mediatora,
  • gdy strony nie zawarły umowy o mediację, a druga strona nie wyraziła zgody na mediację.

Przeczytaj także: Wybierając mediację lub arbitraż - porada

Wniosek o przeprowadzenie mediacji powinien zawierać oznaczenie stron, dokładnie określone żądanie, przytoczenie okoliczności uzasadniających żądanie, podpis strony oraz wymienienie załączników. Jeśli strony zawarły umowę o mediację, wówczas powinny zamieścić do wniosku załącznik do umowy.

Michał Zdrojewski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA