REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego warto wybrać arbitraż?

Średni lub mały przedsiębiorca może się zastanawiać na ile arbitraż może okazać się skuteczny, zważywszy na fakt, iż rzadko będzie miał do czynienia z kontrahentami za granicy.
Średni lub mały przedsiębiorca może się zastanawiać na ile arbitraż może okazać się skuteczny, zważywszy na fakt, iż rzadko będzie miał do czynienia z kontrahentami za granicy.

REKLAMA

REKLAMA

Rosnąca popularność ADR, czyli Alternatywnych Rozstrzygnięć Sporu na świecie powinna skłonić niejednego przedsiębiorcę do zastanowienia się nad tą formą rozwiązywana konfliktów, również na gruncie biznesowym. Na czym dokładnie polega instytucja arbitrażu?

REKLAMA

Niemal jednocześnie wraz z szybkim rozwojem handlu międzynarodowego pojawiła się kwestia rozwiązywania sporów między klientami i kontrahentami. W związku z tym że wielu przedsiębiorców pochodziło z różnych krajów powstawał problem z właściwością sądu, przed którym miał być rozstrzygany spór. Często bowiem przedsiębiorca nie chciał by sprawa była rozstrzygana przez sąd zagraniczny, obawiając się utrudnień proceduralnych, problemów z pełnomocnictwem a nawet kwestii bezstronnego rozstrzygnięcia.

REKLAMA

Na bazie powyższych problemów zaczęły pojawiać się trybunały arbitrażowe, które były niezależnymi instytucjami powoływane na podstawie klauzuli arbitrażowej (arbitraż ad hoc) albo na podstawie tej samej klauzuli poddawano przyszły spór pod jurysdykcję stałego trybunału arbitrażowego, działającego w określonych krajach. Pozwoliło to rozwiązać problem całkowitej bezstronności zostawiając stronom wybór co do zasad orzekania, składu arbitrów i innych kwestii proceduralnych.

Przeczytaj także: Jakie zalety ma mediacja gospodarcza?

Średni lub mały przedsiębiorca może się zastanawiać na ile arbitraż może okazać się skuteczny, zważywszy na fakt, iż rzadko będzie miał do czynienia z kontrahentami za granicy. Arbitraż powinien być spostrzegany również jako alternatywa dla przewlekłego postępowania krajowego. Z przeprowadzanych badań wynika, że średnia długość trwania procesu sądowego w sprawach gospodarczych wynosi ok. 2 lata natomiast arbitrażu- 4 miesiące. Strony w arbitrażu mogą w dużym zakresie ustalać sprawy proceduralne, zależnie do swoich potrzeb.

REKLAMA

Polski przedsiębiorca dąży do rozwiązania sporu z francuską firmą poprzez arbitraż. W związku z tym, że żadna z stron nie zna dobrze językiem drugiej strony, w klauzuli zawarto zapis o wyborze języka angielskiego jako języku postępowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co więcej, arbitraż zapewnia udział arbitrów- osób, które często mają doświadczenie w biznesie i wiedzą, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze dla obu stron, co nie jest regułą w tradycyjnym postępowaniu sądowym. Najczęściej arbitrzy starają się kierować przy rozstrzyganiu sporu kwestiami słuszności a nawet poczucia sprawiedliwości, nie odwołując się do konkretnych regulacji prawnych.

W arbitrażu w przeciwieństwie do mediacji nie ma próby pogodzenia stron ale następuje odgórne rozstrzygnięcie sporu niezależnie od intencji stron. Nie wyklucza to możliwości ugody między tronami przed trybunałem arbitrażowym.

Polecamy serwis Windykacja

Warto na końcu wspomnieć, że arbitraż jest coraz popularniejszy, głównie dzięki niższym kosztom, w porównaniu do długiego i drogiego postępowania sądowego. Być może polscy przedsiębiorcy również dostrzegą alternatywę, zaoszczędzając swój czas i pieniądze.

Michał Zdrojewski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

REKLAMA

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

REKLAMA

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA