REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego warto wybrać arbitraż?

Średni lub mały przedsiębiorca może się zastanawiać na ile arbitraż może okazać się skuteczny, zważywszy na fakt, iż rzadko będzie miał do czynienia z kontrahentami za granicy.
Średni lub mały przedsiębiorca może się zastanawiać na ile arbitraż może okazać się skuteczny, zważywszy na fakt, iż rzadko będzie miał do czynienia z kontrahentami za granicy.

REKLAMA

REKLAMA

Rosnąca popularność ADR, czyli Alternatywnych Rozstrzygnięć Sporu na świecie powinna skłonić niejednego przedsiębiorcę do zastanowienia się nad tą formą rozwiązywana konfliktów, również na gruncie biznesowym. Na czym dokładnie polega instytucja arbitrażu?

REKLAMA

Niemal jednocześnie wraz z szybkim rozwojem handlu międzynarodowego pojawiła się kwestia rozwiązywania sporów między klientami i kontrahentami. W związku z tym że wielu przedsiębiorców pochodziło z różnych krajów powstawał problem z właściwością sądu, przed którym miał być rozstrzygany spór. Często bowiem przedsiębiorca nie chciał by sprawa była rozstrzygana przez sąd zagraniczny, obawiając się utrudnień proceduralnych, problemów z pełnomocnictwem a nawet kwestii bezstronnego rozstrzygnięcia.

REKLAMA

Na bazie powyższych problemów zaczęły pojawiać się trybunały arbitrażowe, które były niezależnymi instytucjami powoływane na podstawie klauzuli arbitrażowej (arbitraż ad hoc) albo na podstawie tej samej klauzuli poddawano przyszły spór pod jurysdykcję stałego trybunału arbitrażowego, działającego w określonych krajach. Pozwoliło to rozwiązać problem całkowitej bezstronności zostawiając stronom wybór co do zasad orzekania, składu arbitrów i innych kwestii proceduralnych.

Przeczytaj także: Jakie zalety ma mediacja gospodarcza?

Średni lub mały przedsiębiorca może się zastanawiać na ile arbitraż może okazać się skuteczny, zważywszy na fakt, iż rzadko będzie miał do czynienia z kontrahentami za granicy. Arbitraż powinien być spostrzegany również jako alternatywa dla przewlekłego postępowania krajowego. Z przeprowadzanych badań wynika, że średnia długość trwania procesu sądowego w sprawach gospodarczych wynosi ok. 2 lata natomiast arbitrażu- 4 miesiące. Strony w arbitrażu mogą w dużym zakresie ustalać sprawy proceduralne, zależnie do swoich potrzeb.

REKLAMA

Polski przedsiębiorca dąży do rozwiązania sporu z francuską firmą poprzez arbitraż. W związku z tym, że żadna z stron nie zna dobrze językiem drugiej strony, w klauzuli zawarto zapis o wyborze języka angielskiego jako języku postępowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co więcej, arbitraż zapewnia udział arbitrów- osób, które często mają doświadczenie w biznesie i wiedzą, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze dla obu stron, co nie jest regułą w tradycyjnym postępowaniu sądowym. Najczęściej arbitrzy starają się kierować przy rozstrzyganiu sporu kwestiami słuszności a nawet poczucia sprawiedliwości, nie odwołując się do konkretnych regulacji prawnych.

W arbitrażu w przeciwieństwie do mediacji nie ma próby pogodzenia stron ale następuje odgórne rozstrzygnięcie sporu niezależnie od intencji stron. Nie wyklucza to możliwości ugody między tronami przed trybunałem arbitrażowym.

Polecamy serwis Windykacja

Warto na końcu wspomnieć, że arbitraż jest coraz popularniejszy, głównie dzięki niższym kosztom, w porównaniu do długiego i drogiego postępowania sądowego. Być może polscy przedsiębiorcy również dostrzegą alternatywę, zaoszczędzając swój czas i pieniądze.

Michał Zdrojewski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA