REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie zalety ma mediacja gospodarcza?

Mediacja nie jest skoncentrowana na koniecznym rozwiązaniu problemu, ale na umożliwieniu komunikacji między stronami.
Mediacja nie jest skoncentrowana na koniecznym rozwiązaniu problemu, ale na umożliwieniu komunikacji między stronami.

REKLAMA

REKLAMA

Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca nieraz będzie musiał stawiać czoła rozmaitym trudnościom, tymi rozgrywającymi się na wokandzie sądowej. Przyczyną takiej sytuacji jest wciąż popularne przekonanie, że proces sądowy jest jedynym i skutecznym rozwiązaniem dla powstałych sporów między przedsiębiorcami. Czy jednak na pewno?

Mediacja jako alternatywa

Kiedy w naszych relacjach z handlowym partnerem bądź kontrahentem pojawiają się pierwsze rysy, warto rozważyć czy w imię dalszych relacji biznesowych nie zdecydować o rozpoczęciu mediacji, zamiast wnosić pozew do sądu. Wbrew powszechnym przekonaniom pozasądowa sprawiedliwości jest równie skuteczna, a co więcej nie skazuje strony na przewlekłość postępowania i ponoszenie dużych kosztów.

REKLAMA

Zalety mediacji

Mediacja jest postępowaniem pozaprocesowym, uregulowanym w Kodeksie postępowania cywilnego i odbywa się w obecności niezależnej osoby trzeciej- mediatora. Mediator nie jest sędzią, ale osobą, której obydwie strony powinny zaufać. Według licznych standardów obowiązujących mediatorów, zwraca, się uwagą, że mediator powinien podkreślać swoją bezstronność (niezależność od stron) oraz neutralność, co do przedmiotu sporu. Oznacza to, że podczas spotkania mediator nie powinien, co do zasady wskazywać sposób rozwiązania sporu a skoncentrować się na równej komunikacji stron. Mediacja nie zawsze sprawia, że strony znajdą rozwiązanie problemu, ale daje im szanse na czytelne i jasne określenie swoich racji.

Mediacja nie jest skoncentrowana na koniecznym rozwiązaniu problemu, ale na umożliwieniu komunikacji między stronami

Przeczytaj: Jaka jest różnica między postępowaniem pojednawczym, a mediacją

REKLAMA

Kolejnym istotnym aspektem jest oszczędność czasu i pieniędzy. Stawki mediatorów często mogą być negocjowane, co pozwala znacznie obniżyć koszty. Przedsiębiorcy dużą uwagę przywiązują do czasu- szybkie wyjaśnienie sprawy pozwala uniknąć reputacji na rynku i wyjaśnienia sytuacji, co do możliwości dalszej współpracy. Niestety postępowanie sądowe w Polsce wciąż cierpi na przewlekłość, uniemożliwiając szybkie rozwiązanie sporu. W takim przypadku mediacja może okazać się trafnym wyborem; zazwyczaj po 1-3 spotkaniach dochodzi do rozwiązania a przynajmniej zdefiniowania podstawowych kwestii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mediacja, co powinien podkreślać mediator na każdym kroku, jest całkowicie dobrowolna i to strony decydują o przystąpieniu jak i odstąpieniu, kiedy w ich odczuciu nie ma szans na porozumienie. Dobrowolność oznacza również sposób opracowywania rozwiązania konfliktu, gdzie żadna z stron nie powinna być zmuszana do przyjęcia określonego rozwiązania.

Co więcej, strony mediacji nie muszą się obawiać że przekazywane informacje wydostaną się poza spotkanie mediacyjne. Kodeks postępowania cywilnego gwarantuje, że są one niejawne, a mediatora obowiązuje dyskrecja. Informacje uzyskane poprzez spotkania mediacyjne nie będą mogły być wykorzystane jako dowody w ewentualnym postępowaniu sądowym.

Polecamy serwis Windykacja

Mediacja zawsze skuteczna?

REKLAMA

Pomimo licznych przewag mediacji nad postępowaniem sądowym, należy sobie zdać sprawę, że nie każda sprawa będzie nadawała się do mediacji. Podkreśla się, że w stosunkach gospodarczych stronom zazwyczaj zależy na kontynuowaniu dalszej współpracy i nawiązywaniu dalszych relacji biznesowych. W przypadku, gdy problem jest przedmiotowy, istnieje szansa na osiągnięcie porozumienia.

Niestety, gdy strony sprowadzają problem do kwestii podmiotowej, tj. do konfliktu między stronami, bądź osobami reprezentującymi strony, porozumienie może być trudne do osiągnięcia a nawet niemożliwe. Nawet, jeśli strony nie potrafią się porozumieć w kwestii konfliktu, swobodna formuła mediacji może im pozwolić na rozwiązanie innych, pobocznych problemów. W przyszłości strony będą mogły wrócić do próby rozwiązania problemu a nawet zorientowania się, że jego istota leży gdzie indziej.

Michał Zdrojewski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA