reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Wyroki > Uznanie orzeczeń sądów państw obcych

Uznanie orzeczeń sądów państw obcych

Przepisy regulujące kwestię uznania i stwierdzenia wykonalności orzeczeń, zawartych ugód oraz innych aktów i rozstrzygnięć organów zagranicznych odgrywają niezwykle istotną rolę. Od ponad trzech lat obowiązuje regulacja prawna dotyczącą sposobu uznawania przez sądy krajowe orzeczeń sądów obcych, dzięki której do uznania zagranicznych orzeczeń nie jest potrzebne przeprowadzenie oddzielnego postępowania.

Przed nowelizacją, która weszła w życie 1 lipca 2009 roku orzeczenie sądu zagranicznego mogło być w Polsce uznane dopiero po przeprowadzeniu postępowania w przedmiocie uznania lub stwierdzenia wykonalności orzeczenia państwa obcego tzw. postępowanie delibacyjne.

Zatem w  poprzednim stanie prawnym orzeczenia sądów zagranicznych uzyskiwały moc prawną na równi z orzeczeniami krajowymi dopiero po wydaniu przez sąd polski odrębnego orzeczenia uznającego orzeczenie zagraniczne lub stwierdzającego jego wykonalność.

Rozstrzygnięcia w tym zakresie  wywoływały skutek względem innych organów  w innych toczących się lub mających się rozpocząć postępowaniach.

Wspomniana wyżej nowelizacja przepisów zniosła postępowanie delibacyjne a w jego miejsce, wprowadzono zasadę automatycznego uznawania zagranicznych orzeczeń. Zgodnie z art. 1145 k.p.c. orzeczenia sądów państw obcych wydane w sprawach cywilnych podlegają uznaniu z mocy prawa, a więc skuteczność orzeczeń zagranicznych w Polsce co do zasady następuje w chwili wydania tego orzeczenia w państwie pochodzenia.

Przez skuteczność należy rozumieć możliwość wywołania skutków prawnych zarówno konstytutywnych jak deklaratywnych tz. zmieniających sytuację prawną podmiotu lub wyłącznie ją potwierdzającą. W postępowaniu toczącym się z wykorzystaniem zagranicznego orzeczenia, kwestia jego skuteczności jest badana każdorazowo przez polski organ.

Uznanie orzeczeń sądów państw obcych

W odróżnieniu od poprzedniej regulacji, dokonana ocena traktowana jest jako czynność wstępna każdego postępowania, co oznacza, że nie wiąże innych organów, które w zakresie uznania danego orzeczenia mogą dojść do odmiennych wniosków. Przedmiotem uznania mogą być zarówno orzeczenia nienadające się do wykonania w drodze egzekucji, jak i te które jej podlegają.

W art. 1146 k.p.c. wymienione są przesłanki, które uniemożliwiają uznanie orzeczeń zagranicznych m.in. należą do nich orzeczenia nieprawomocne, sprawy dotknięte powagą rzeczy osądzonej lub sprawy, które wcześniej zawisły przed polskim organem, a także dotknięte innymi brakami w tym brakiem możliwości obrony strony w obcym państwie lub brakiem doręczeni pisma.

Legitymowana do wystąpienia z wnioskiem o ustalenie, że orzeczenie sądu państwa obcego podlega albo nie podlega uznaniu jest każda osoba mająca w tym interes prawny. Wniosek należy złożyć do sądu okręgowego, który byłby miejscowo właściwy do rozpoznania sprawy rozstrzygniętej orzeczeniem sądu państwa obcego lub w którego okręgu znajduje się miejscowo właściwy sąd rejonowy, a dopiero w razie braku tej podstawy - Sąd Okręgowy w Warszawie.

Uznanie orzeczenia sądu zagranicznego

Do wniosku należy dołączyć  urzędowy odpis orzeczenia wraz z dokumentem stwierdzającym jego prawomocność, a także uwierzytelnione przekłady na język polski powyższych dokumentów. W sytuacji, gdy orzeczenie zostało wydane w postępowaniu, w którym pozwany nie wdał się w spór co do istoty sprawy, należy przedstawić dokument stwierdzający, że pismo wszczynające postępowanie zostało mu doręczone (art. 1147 k.p.c.).

Wydane orzeczenia sądu podlegają zaskarżeniu, zgodnie z art. 11481 k.p.c. na postanowienie sądu okręgowego w przedmiocie ustalenia przysługuje zażalenie, a od postanowienia sądu apelacyjnego  przysługuje skarga kasacyjna.

Przepisy dają również możliwość stosowania nadzwyczajnych środków zaskarżenia w postaci żądania wznowienia postępowania, które zostało zakończone prawomocnym postanowieniem w przedmiocie ustalenia, oraz stwierdzenia niezgodności z prawem prawomocnego postanowienia wydanego w tym przedmiocie.

Klaudia Szkodzińska, aplikant radcowski

Łukasz Bernatowicz, radca prawny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama