Kiedy sąd wydaje wyrok zaoczny?
REKLAMA
REKLAMA
Podstawy wydania
Wyrok zaoczny wydaje się gdy pozwany nie stawił się na rozprawie albo mimo stawienia się nie bierze udziału w rozprawie. W postępowaniu gospodarczym dodatkową przesłanką do wydania wyroku zaocznego jest nie złożenie przez pozwanego odpowiedzi na pozew.
REKLAMA
Twierdzenia
W wypadku gdy sąd wydaje wyrok zaoczny przyjmuje za prawdziwe twierdzenia powoda o okolicznościach faktycznych przytoczonych w pozwie. Nie dzieje się tak tylko wtedy gdy okoliczności te budzą uzasadnione wątpliwości albo zostały przytoczone w celu obejścia prawa.
Zobacz: Co trzeba wiedzieć o postanowieniach?
Uzasadnienie
Sąd co do zasady nie uzasadnia wyroku zaocznego. Czyni to tylko w sytuacji gdy w całości lub części oddala powództwo. Co więcej nie czyni tego z urzędu ale na wniosek powoda.
Powód może wystąpić z żądaniem sporządzenia uzasadnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia mu wyroku.
Wyrok zaoczny doręcza się z urzędu obydwu stronom postępowania cywilnego wraz z pouczeniem o przysługujących środkach odwołania.
Rygor natychmiastowej wykonalności
Sąd nadaje z urzędu rygor natychmiastowej wykonalności wyrokowi zaocznemu. Dotyczy to jednak tylko wyroków uwzględniających powództwo.
Zobacz: Jak odwołać się od nakazu zapłaty?
Zaskarżenie
Wyrok zaoczny może zaskarżyć zarówno pozwany jak i powód. Każdej ze stron przysługuje jednak inny środek zaskarżenia. Powód może wnieść apelację od wyroku zaocznego. Skarży on wyrok zaoczny na takich samych zasadach jak skarży inne wyroki.
Sytuacja wygląda nieco odmiennie w wypadku pozwanego. Pozwany może zaskarżyć wyrok zaoczny za pomocą sprzeciwu. Ma na to tydzień, liczony od dnia doręczenia mu wyroku.
W sprzeciwie pozwany musi napisać w jakim zakresie nie zgadza się z żądaniem pozwu jak również powinien przytoczyć fakty i dowody na ich poparcie. Ważne jest aby pozwany w sprzeciwie przytoczył wszystkie twierdzenia oraz dowody ponieważ w innym wypadku nie będzie mógł się na nie powoływać w dalszej części postępowania (prekluzja dowodowa).
Sprzeciw złożony po terminie oraz nieopłacony sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym
Jeżeli natomiast sprzeciw został złożony i opłacony prawidłowo oraz jeżeli nie zawiera braków przewodniczący zarządza doręczenie sprzeciwu powodowi oraz wyznacza termin rozprawy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.