reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Wyroki > Jak odwołać się od nakazu zapłaty?

Jak odwołać się od nakazu zapłaty?

Nakaz zapłaty (niezależnie od trybu) jest orzeczeniem sądowym- jeśli nie złożymy odwołania, uprawomocni się i na jego podstawie powód będzie mógł dochodzić swoich roszczeń u komornika. Mimo, że nie odbyła się rozprawa.

Dwa typy nakazów…

Procedura cywilna przewiduje 2 typy nakazów (3 licząc nakaz w postępowaniu elektronicznym, natomiast należy go traktować jak nakaż wydany w postępowaniu upominawczym):
- nakaz w postępowaniu nakazowym,
- nakaz w postępowaniu upominawczym.

Nakazy te mają pewne fundamentalne różnice:

  • postępowanie nakazowe, wymaga dysponowania określonymi dokumentami (m.in. wekslem, uznaniem długu i wezwanie do zapłaty itp.), postępowanie upominawcze jest domyślne dla wszystkich spraw o zapłatę,
  • nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym nie jest uchylany przez zgłoszenie zarzutów, złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym uchyla go;
  • wyrok co do trybu nakazowego, wskazuje czy nakaz utrzymuje w mocy, czy go uchyla.
  • nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym stanowi z mocy prawa tytuł zabezpieczający.

Polecamy: Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym

Jeśli otrzymaliśmy nakaz zapłaty, zwróćmy uwagę na jego dokładną nazwę, w zależności od tego z jakim nakazem mamy do czynienia, inaczej się od niego odwołujemy.

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Polecamy: Jak zaskarżyć nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?

… dwa typy odwołań

W zależności od tego, z jakim nakazem zapłaty mamy do czynienia, składamy inne środki odwoławcze:

  • w postępowaniu nakazowym: - zarzuty,
  • w postępowaniu upominawczym – sprzeciw.

Błędne wskazanie nazwy środka zaskarżenia nie może być podstawą do jego oddalenia.

Rozróżnienie dwóch typów środków odwoławczych (i pamiętanie o nim) jest z dwóch istotnych powodów:

1. Zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym podlegają opłacie

W postępowaniu nakazowym, powód uiszcza jedynie 1/4 wpisu stosunkowego- pozostała część wpisu zostaje przerzucona na pozwanego. Dzieje się tak dlatego, że roszczenia dochodzone w trybie nakazowym są co do zasady bardzo jednoznaczne i odwołanie się pozwanego powinno być wyjątkowe.
Na pozwanym spoczywa wówczas obowiązek obliczenia wpisu stosunkowego (5%) i uiszczenie 3/4 tego wpisu.

Zarzuty nieopłacone zostaną odrzucone.

W postępowaniu upominawczym sprzeciw od nakazu zapłaty nie podlega opłatom.

2. Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym stanowi tytuł zabezpieczający

Jeśli wydany przeciwko nam nakaz zapłaty został wykorzystany jako środek zabezpieczający (np. dokonano za jego pomocą zajęcia naszego rachunku bankowego) –nie liczmy się z tym, że samo zgłoszenie zarzutów spowoduje jego uchylenie.

Termin

Zarówno sprzeciw jak i zarzuty od nakazu zapłaty wnosi się w terminie 14 dni od daty ich doręczenia. Jest to tzw. termin zawity, co oznacza że pismo wniesione po jego upływie co do zasady będzie odrzucone. Jeśli opóźnienie nie jest zawinione przez pozwanego (np. z uwagi na siłę wyższą)- można wnieść o przywrócenie terminu, jednocześnie składając sprzeciw lub zarzuty.

Zobacz: Nakaz zapłaty adresowany na osobę zmarłą

Treść

W treści odwołania od nakazu zapłaty, powinniśmy (niezależnie od jego rodzaju) wskazać wszystko to, z czym w nakazie się nie zgadzamy (np. powołując się na przedawnienie roszczenia, uiszczenie płatności czy zarzut potrącenia). Co ważne, tryb upominawczy i nakazowy może łączyć się z innymi postępowania odrębnymi (np. w sprawach gospodarczych i uproszczonym)- gdzie obowiązują zasady prekluzji dowodowej. Z uwagi na nią, w pierwszym piśmie w sprawie (w tym przypadku w sprzeciwie/zarzutach) pozwany powinien przedstawić wszelkie wnioski o wnioski dowodowe, pod rygorem utraty możliwości powołania się na nie w dalszym toku postępowania.

W sprzeciwie/zarzutach należy pamiętać o podaniu sygnatury sprawy. W postępowaniu uproszczonym (można je poznać, po tym że pozew jest napisany na formularzu) dodatkowym obowiązkiem jest sporządzenie odwołania na urzędowym formularzu.

Polecamy: Czym jest prekluzja dowodowa?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 11.09.2014

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeśli otrzymaliśmy nakaz zapłaty, zwróćmy uwagę na jego dokładną nazwę, w zależności od tego z jakim nakazem mamy do czynienia, inaczej się od niego odwołujemy.
Jeśli otrzymaliśmy nakaz zapłaty, zwróćmy uwagę na jego dokładną nazwę, w zależności od tego z jakim nakazem mamy do czynienia, inaczej się od niego odwołujemy.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama