REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak odwołać się od nakazu zapłaty?

Jeśli otrzymaliśmy nakaz zapłaty, zwróćmy uwagę na jego dokładną nazwę, w zależności od tego z jakim nakazem mamy do czynienia, inaczej się od niego odwołujemy.
Jeśli otrzymaliśmy nakaz zapłaty, zwróćmy uwagę na jego dokładną nazwę, w zależności od tego z jakim nakazem mamy do czynienia, inaczej się od niego odwołujemy.

REKLAMA

REKLAMA

Nakaz zapłaty (niezależnie od trybu) jest orzeczeniem sądowym- jeśli nie złożymy odwołania, uprawomocni się i na jego podstawie powód będzie mógł dochodzić swoich roszczeń u komornika. Mimo, że nie odbyła się rozprawa.

Dwa typy nakazów…

Procedura cywilna przewiduje 2 typy nakazów (3 licząc nakaz w postępowaniu elektronicznym, natomiast należy go traktować jak nakaż wydany w postępowaniu upominawczym):
- nakaz w postępowaniu nakazowym,
- nakaz w postępowaniu upominawczym.

REKLAMA

Nakazy te mają pewne fundamentalne różnice:

 • postępowanie nakazowe, wymaga dysponowania określonymi dokumentami (m.in. wekslem, uznaniem długu i wezwanie do zapłaty itp.), postępowanie upominawcze jest domyślne dla wszystkich spraw o zapłatę,
 • nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym nie jest uchylany przez zgłoszenie zarzutów, złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym uchyla go;
 • wyrok co do trybu nakazowego, wskazuje czy nakaz utrzymuje w mocy, czy go uchyla.
 • nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym stanowi z mocy prawa tytuł zabezpieczający.

Polecamy: Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym

Jeśli otrzymaliśmy nakaz zapłaty, zwróćmy uwagę na jego dokładną nazwę, w zależności od tego z jakim nakazem mamy do czynienia, inaczej się od niego odwołujemy.

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak zaskarżyć nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?

… dwa typy odwołań

W zależności od tego, z jakim nakazem zapłaty mamy do czynienia, składamy inne środki odwoławcze:

 • w postępowaniu nakazowym: - zarzuty,
 • w postępowaniu upominawczym – sprzeciw.

Błędne wskazanie nazwy środka zaskarżenia nie może być podstawą do jego oddalenia.

Rozróżnienie dwóch typów środków odwoławczych (i pamiętanie o nim) jest z dwóch istotnych powodów:

1. Zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym podlegają opłacie

W postępowaniu nakazowym, powód uiszcza jedynie 1/4 wpisu stosunkowego- pozostała część wpisu zostaje przerzucona na pozwanego. Dzieje się tak dlatego, że roszczenia dochodzone w trybie nakazowym są co do zasady bardzo jednoznaczne i odwołanie się pozwanego powinno być wyjątkowe.
Na pozwanym spoczywa wówczas obowiązek obliczenia wpisu stosunkowego (5%) i uiszczenie 3/4 tego wpisu.

Zarzuty nieopłacone zostaną odrzucone.

W postępowaniu upominawczym sprzeciw od nakazu zapłaty nie podlega opłatom.

2. Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym stanowi tytuł zabezpieczający

Jeśli wydany przeciwko nam nakaz zapłaty został wykorzystany jako środek zabezpieczający (np. dokonano za jego pomocą zajęcia naszego rachunku bankowego) –nie liczmy się z tym, że samo zgłoszenie zarzutów spowoduje jego uchylenie.

Termin

Zarówno sprzeciw jak i zarzuty od nakazu zapłaty wnosi się w terminie 14 dni od daty ich doręczenia. Jest to tzw. termin zawity, co oznacza że pismo wniesione po jego upływie co do zasady będzie odrzucone. Jeśli opóźnienie nie jest zawinione przez pozwanego (np. z uwagi na siłę wyższą)- można wnieść o przywrócenie terminu, jednocześnie składając sprzeciw lub zarzuty.

Zobacz: Nakaz zapłaty adresowany na osobę zmarłą

Treść

REKLAMA

W treści odwołania od nakazu zapłaty, powinniśmy (niezależnie od jego rodzaju) wskazać wszystko to, z czym w nakazie się nie zgadzamy (np. powołując się na przedawnienie roszczenia, uiszczenie płatności czy zarzut potrącenia). Co ważne, tryb upominawczy i nakazowy może łączyć się z innymi postępowania odrębnymi (np. w sprawach gospodarczych i uproszczonym)- gdzie obowiązują zasady prekluzji dowodowej. Z uwagi na nią, w pierwszym piśmie w sprawie (w tym przypadku w sprzeciwie/zarzutach) pozwany powinien przedstawić wszelkie wnioski o wnioski dowodowe, pod rygorem utraty możliwości powołania się na nie w dalszym toku postępowania.

W sprzeciwie/zarzutach należy pamiętać o podaniu sygnatury sprawy. W postępowaniu uproszczonym (można je poznać, po tym że pozew jest napisany na formularzu) dodatkowym obowiązkiem jest sporządzenie odwołania na urzędowym formularzu.

Polecamy: Czym jest prekluzja dowodowa?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  REKLAMA

  W co najczęściej inwestują Polacy? W siebie!

  Polacy już nie tylko odkładają pieniądze, ale i inwestują. W co najczęściej? Jak oceniają swoją wiedzę dotyczącą inwestowania?

  Jak zarejestrować spółkę z o.o., aby uniknąć błędów?

  Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet przez Internet przy pomocy systemu S24 wymaga pewnej wiedzy, gdyż każdy zapis umowy spółki może wywołać skutki w zakresie różnych dziedzin prawa, począwszy od prawa cywilnego, podatkowego, ubezpieczeń społecznych, ochrony konkurencji, rodzinnego, a nawet prawa karnego. W treści niniejszego artykułu wskażemy najczęściej występujące błędy w zakresie rejestracji spółek. Jednak to, że występują one najczęściej nie oznacza, że wywołują najbardziej dolegliwe skutki. 

  REKLAMA