| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Wyroki > Jak zaskarżyć nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?

Jak zaskarżyć nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?

Postępowanie upominawcze ma co do zasady przyspieszyć i usprawnić egzekucję zapłaty. Nie oznacza to jednak, że dłużnik pozostaje bez żadnej możliwości obrony w tego typu postępowaniu.

 Sprawy tego typu rozpoznaje się na posiedzeniu niejawnym, gdzie sąd na podstawie treści pozwu wydaje nakaz zapłaty, jeśli powód ma roszczenie o charakterze pieniężnym. W treści nakazu widnieje informacja, że zapłatę należy uiścić w terminie dwóch tygodni od doręczenia nakazu, lub w tym samym terminie wnieść od niego sprzeciw. Ponieważ na posiedzeniu niejawnym pozwany nie ma możliwości obrony, ustawodawca zagwarantował mu taką formę walki z niesłusznym dochodzeniem zobowiązania.

Czy komornikowi należy się wynagrodzenie, jeżeli nakaz zapłaty utracił moc?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Prawidłowo wniesiony sprzeciw sprawia, że nakaz traci swoją moc, ale tylko w części dotkniętej sprzeciwem. Jeśli więc dłużnik nie zgadza się z całością egzekwowanej należności, a nie tylko z częścią, powinien to w sprzeciwie wyraźnie zaznaczyć. By sprzeciw odniósł jak najlepszy skutek, należy wskazać w jego treści dowody na niesłuszność nakazu zapłaty. Warto również wiedzieć, że jeśli pozew został wniesiony na urzędowym formularzu, to dla dochowania ważności sprzeciwu dłużnik musi posłużyć się takim samym formularzem.

Polecamy: Podatki 2014 - Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów 2014

Rozprawa po sprzeciwie

Po wniesieniu sprzeciwu sąd ustala termin rozprawy uznając, że sprawa jest sporna i wymaga merytorycznego rozstrzygnięcia w obecności obu stron postępowania. Wówczas stworzone zostaną warunki do obrony dla dłużnika, jak również pole do udowadniania wierzytelności dla wierzyciela. Jeśli dłużnik na rozprawie zamierza korzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, powinien dołączyć odpis pełnomocnictwa do sprzeciwu, a także uiścić opłatę skarbową na właściwy rachunek w wysokości 17 zł.

Nakaz wypłaty wynagrodzenia drugiemu małżonkowi

Uchybienie terminowi

Istnieje także rzadka okoliczność uwzględniana na korzyść dłużnika, jeśli ten przekroczy dwutygodniowy termin na wniesienie sprzeciwu. Dotyczy ona sytuacji, gdy nakaz zapłaty ma być doręczony pod nieaktualny adres pozwanego, doręczenie zastępcze nie jest możliwe, a awizowanej przesyłki nikt nie odbiera. W takich sytuacjach nakaz wraca do sądu, gdzie umieszcza się go w aktach sprawy przyjmując fikcję, że został doręczony. W momencie, gdy dłużnik dowie się o takim postępowaniu, ma prawo wnioskować o przywrócenie terminu uprawdopodobniając przyczyny nieodebrania pisma w stosownym terminie. Wraz z takim wnioskiem należy złożyć już gotowy sprzeciw od nakazu zapłaty.

Nakaz z e-sądu

Jeśli nakaz zapłaty został wydany przez e-sąd, sprzeciw należy złożyć również do tego sądu. Ze względu jednak na specyficzną właściwość e-sądu, rozprawa zostanie wyznaczona w sądzie właściwym miejscowo dla danej sprawy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »