Kiedy zgłasza się wniosek o uzupełnienie wyroku?
REKLAMA
REKLAMA
Kwestię uzupełniania i wykładni wyroków w procesach cywilnych regulują przepisy kodeksu postępowania cywilnego, a dokładniej art. 350 i art. 351 k.p.c. W pierwszej kolejności sąd może z urzędu sprostować wszelkie błędy i omyłki pisarskie wydając postanowienie, najczęściej na posiedzeniu niejawnym. Wówczas ma obowiązek umieścić wzmiankę w oryginale wyroku. Jednakże taka możliwość przysługuje również stronie postępowania. Zgodnie z art. 351 k.p.c. strona może złożyć wniosek o uzupełnienie wyroku w przypadku, gdy jej żądanie nie zostało uwzględnione w całości, sąd nie orzekł o natychmiastowej wykonalności wyroku bądź nie zamieścił stosownego orzeczenia, które powinien był zamieścić z urzędu. Uzupełnienie wyroku, gdy sąd nie orzekł o całości żądania odnosi się do sytuacji, w której nie wydano rozstrzygnięcia merytorycznego, co do niektórych z roszczeń przedstawionych przez powoda albo nie uwzględniono roszczenia w całości, a jednocześnie nie oddalono powództwa w pozostałej części (post. SN, II UZ 46/13). Dodatkowo wniosek o uzupełnienie wyroku można złożyć nawet wówczas, gdy sąd pominął inne wnioski składane przez powoda, a w tym o zasądzenie kosztów.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Co trzeba wiedzieć o postanowieniach?
REKLAMA
Rygor natychmiastowej wykonalności odnosi się do sytuacji, w której sąd z urzędu powinien był tego dokonać, czyli w przypadku zasądzenia alimentów, zasądzenia roszczenia uznanego przez pozwanego bądź kiedy wyrok uwzględniający powództwo był zaoczny. W innej sytuacji, tzn. kiedy rygor natychmiastowej wykonalności miał być nadany na wniosek strony, wówczas tę kwestię zalicza się do nieuwzględnienia całości żądania powoda.
Jeżeli sąd nie orzekł o kosztach postępowania, wówczas strona może złożyć wniosek o uzupełnienie wyroku. Jeżeli jednak sąd w wyroku orzekł częściowo o kosztach, wtedy stronie nie przysługuje prawo złożenia wniosku a zażalenie na postanowienie o kosztach. Negatywną konsekwencją będzie natomiast pominięcie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności rozstrzygnięcia o kosztach, bowiem w takiej sytuacji konieczne będzie dochodzenie tego w odrębnym postępowaniu.
Termin
Wniosek o uzupełnienie wyroku strona może złożyć w terminie dwóch tygodni od ogłoszenia wyroku. W sytuacji, gdy doręczenie wyroku następuje z urzędu wówczas termin dwutygodniowy liczy się od dnia doręczenia wyroku. Wskazany termin jest terminem procesowym a to oznacza, że może zostać przywrócony na zasadach ogólnych, czyli na wniosek strony, jeżeli niezachowanie terminu nastąpiło nie z jej winy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.