REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy zgłasza się wniosek o uzupełnienie wyroku?

Redakcja serwisu Biznes
Kiedy zgłasza się wniosek o uzupełnienie wyroku? / Fot. Fotolia
Kiedy zgłasza się wniosek o uzupełnienie wyroku? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Powód, którego żądanie nie zostało uwzględnione w całości, a wyrok nie zawiera merytorycznych rozstrzygnięć w tej kwestii, może złożyć wniosek o uzupełnienie wyroku. Może tego dokonać również wtedy, gdy nie oddalono powództwa w pozostałej części. Na dokonanie wskazanych działań strona ma dwa tygodnie od ogłoszenia wyroku lub od dnia jego doręczenia.

Kwestię uzupełniania i wykładni wyroków w procesach cywilnych regulują przepisy kodeksu postępowania cywilnego, a dokładniej art. 350 i art. 351 k.p.c. W pierwszej kolejności sąd może z urzędu sprostować wszelkie błędy i omyłki pisarskie wydając postanowienie, najczęściej na posiedzeniu niejawnym. Wówczas ma obowiązek umieścić wzmiankę w oryginale wyroku. Jednakże taka możliwość przysługuje również stronie postępowania. Zgodnie z art. 351 k.p.c. strona może złożyć wniosek o uzupełnienie wyroku w przypadku, gdy jej żądanie nie zostało uwzględnione w całości, sąd nie orzekł o natychmiastowej wykonalności wyroku bądź nie zamieścił stosownego orzeczenia, które powinien był zamieścić z urzędu. Uzupełnienie wyroku, gdy sąd nie orzekł o całości żądania odnosi się do sytuacji, w której nie wydano rozstrzygnięcia merytorycznego, co do niektórych z roszczeń przedstawionych przez powoda albo nie uwzględniono roszczenia w całości, a jednocześnie nie oddalono powództwa w pozostałej części (post. SN, II UZ 46/13). Dodatkowo wniosek o uzupełnienie wyroku można złożyć nawet wówczas, gdy sąd pominął inne wnioski składane przez powoda, a w tym o zasądzenie kosztów.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Co trzeba wiedzieć o postanowieniach?

REKLAMA

Rygor natychmiastowej wykonalności odnosi się do sytuacji, w której sąd z urzędu powinien był tego dokonać, czyli w przypadku zasądzenia alimentów, zasądzenia roszczenia uznanego przez pozwanego bądź kiedy wyrok uwzględniający powództwo był zaoczny. W innej sytuacji, tzn. kiedy rygor natychmiastowej wykonalności miał być nadany na wniosek strony, wówczas tę kwestię zalicza się do nieuwzględnienia całości żądania powoda.

Jeżeli sąd nie orzekł o kosztach postępowania, wówczas strona może złożyć wniosek o uzupełnienie wyroku. Jeżeli jednak sąd w wyroku orzekł częściowo o kosztach, wtedy stronie nie przysługuje prawo złożenia wniosku a zażalenie na postanowienie o kosztach. Negatywną konsekwencją będzie natomiast pominięcie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności rozstrzygnięcia o kosztach, bowiem w takiej sytuacji konieczne będzie dochodzenie tego w odrębnym postępowaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Termin

Wniosek o uzupełnienie wyroku strona może złożyć w terminie dwóch tygodni od ogłoszenia wyroku. W sytuacji, gdy doręczenie wyroku następuje z urzędu wówczas termin dwutygodniowy liczy się od dnia doręczenia wyroku. Wskazany termin jest terminem procesowym a to oznacza, że może zostać przywrócony na zasadach ogólnych, czyli na wniosek strony, jeżeli niezachowanie terminu nastąpiło nie z jej winy.

Kiedy sąd wydaje wyrok zaoczny?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

REKLAMA

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA