| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Wyroki > Kiedy zgłasza się wniosek o uzupełnienie wyroku?

Kiedy zgłasza się wniosek o uzupełnienie wyroku?

Powód, którego żądanie nie zostało uwzględnione w całości, a wyrok nie zawiera merytorycznych rozstrzygnięć w tej kwestii, może złożyć wniosek o uzupełnienie wyroku. Może tego dokonać również wtedy, gdy nie oddalono powództwa w pozostałej części. Na dokonanie wskazanych działań strona ma dwa tygodnie od ogłoszenia wyroku lub od dnia jego doręczenia.

Kwestię uzupełniania i wykładni wyroków w procesach cywilnych regulują przepisy kodeksu postępowania cywilnego, a dokładniej art. 350 i art. 351 k.p.c. W pierwszej kolejności sąd może z urzędu sprostować wszelkie błędy i omyłki pisarskie wydając postanowienie, najczęściej na posiedzeniu niejawnym. Wówczas ma obowiązek umieścić wzmiankę w oryginale wyroku. Jednakże taka możliwość przysługuje również stronie postępowania. Zgodnie z art. 351 k.p.c. strona może złożyć wniosek o uzupełnienie wyroku w przypadku, gdy jej żądanie nie zostało uwzględnione w całości, sąd nie orzekł o natychmiastowej wykonalności wyroku bądź nie zamieścił stosownego orzeczenia, które powinien był zamieścić z urzędu. Uzupełnienie wyroku, gdy sąd nie orzekł o całości żądania odnosi się do sytuacji, w której nie wydano rozstrzygnięcia merytorycznego, co do niektórych z roszczeń przedstawionych przez powoda albo nie uwzględniono roszczenia w całości, a jednocześnie nie oddalono powództwa w pozostałej części (post. SN, II UZ 46/13). Dodatkowo wniosek o uzupełnienie wyroku można złożyć nawet wówczas, gdy sąd pominął inne wnioski składane przez powoda, a w tym o zasądzenie kosztów.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Co trzeba wiedzieć o postanowieniach?

Rygor natychmiastowej wykonalności odnosi się do sytuacji, w której sąd z urzędu powinien był tego dokonać, czyli w przypadku zasądzenia alimentów, zasądzenia roszczenia uznanego przez pozwanego bądź kiedy wyrok uwzględniający powództwo był zaoczny. W innej sytuacji, tzn. kiedy rygor natychmiastowej wykonalności miał być nadany na wniosek strony, wówczas tę kwestię zalicza się do nieuwzględnienia całości żądania powoda.

Jeżeli sąd nie orzekł o kosztach postępowania, wówczas strona może złożyć wniosek o uzupełnienie wyroku. Jeżeli jednak sąd w wyroku orzekł częściowo o kosztach, wtedy stronie nie przysługuje prawo złożenia wniosku a zażalenie na postanowienie o kosztach. Negatywną konsekwencją będzie natomiast pominięcie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności rozstrzygnięcia o kosztach, bowiem w takiej sytuacji konieczne będzie dochodzenie tego w odrębnym postępowaniu.

Termin

Wniosek o uzupełnienie wyroku strona może złożyć w terminie dwóch tygodni od ogłoszenia wyroku. W sytuacji, gdy doręczenie wyroku następuje z urzędu wówczas termin dwutygodniowy liczy się od dnia doręczenia wyroku. Wskazany termin jest terminem procesowym a to oznacza, że może zostać przywrócony na zasadach ogólnych, czyli na wniosek strony, jeżeli niezachowanie terminu nastąpiło nie z jej winy.

Kiedy sąd wydaje wyrok zaoczny?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Goska

Radca prawny, prawnik zarządzający Kancelarii Radców Prawnych Goska&Gortat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »