reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Wyroki > Kiedy zgłasza się wniosek o uzupełnienie wyroku?

Kiedy zgłasza się wniosek o uzupełnienie wyroku?

Powód, którego żądanie nie zostało uwzględnione w całości, a wyrok nie zawiera merytorycznych rozstrzygnięć w tej kwestii, może złożyć wniosek o uzupełnienie wyroku. Może tego dokonać również wtedy, gdy nie oddalono powództwa w pozostałej części. Na dokonanie wskazanych działań strona ma dwa tygodnie od ogłoszenia wyroku lub od dnia jego doręczenia.

Kwestię uzupełniania i wykładni wyroków w procesach cywilnych regulują przepisy kodeksu postępowania cywilnego, a dokładniej art. 350 i art. 351 k.p.c. W pierwszej kolejności sąd może z urzędu sprostować wszelkie błędy i omyłki pisarskie wydając postanowienie, najczęściej na posiedzeniu niejawnym. Wówczas ma obowiązek umieścić wzmiankę w oryginale wyroku. Jednakże taka możliwość przysługuje również stronie postępowania. Zgodnie z art. 351 k.p.c. strona może złożyć wniosek o uzupełnienie wyroku w przypadku, gdy jej żądanie nie zostało uwzględnione w całości, sąd nie orzekł o natychmiastowej wykonalności wyroku bądź nie zamieścił stosownego orzeczenia, które powinien był zamieścić z urzędu. Uzupełnienie wyroku, gdy sąd nie orzekł o całości żądania odnosi się do sytuacji, w której nie wydano rozstrzygnięcia merytorycznego, co do niektórych z roszczeń przedstawionych przez powoda albo nie uwzględniono roszczenia w całości, a jednocześnie nie oddalono powództwa w pozostałej części (post. SN, II UZ 46/13). Dodatkowo wniosek o uzupełnienie wyroku można złożyć nawet wówczas, gdy sąd pominął inne wnioski składane przez powoda, a w tym o zasądzenie kosztów.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Co trzeba wiedzieć o postanowieniach?

Rygor natychmiastowej wykonalności odnosi się do sytuacji, w której sąd z urzędu powinien był tego dokonać, czyli w przypadku zasądzenia alimentów, zasądzenia roszczenia uznanego przez pozwanego bądź kiedy wyrok uwzględniający powództwo był zaoczny. W innej sytuacji, tzn. kiedy rygor natychmiastowej wykonalności miał być nadany na wniosek strony, wówczas tę kwestię zalicza się do nieuwzględnienia całości żądania powoda.

Jeżeli sąd nie orzekł o kosztach postępowania, wówczas strona może złożyć wniosek o uzupełnienie wyroku. Jeżeli jednak sąd w wyroku orzekł częściowo o kosztach, wtedy stronie nie przysługuje prawo złożenia wniosku a zażalenie na postanowienie o kosztach. Negatywną konsekwencją będzie natomiast pominięcie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności rozstrzygnięcia o kosztach, bowiem w takiej sytuacji konieczne będzie dochodzenie tego w odrębnym postępowaniu.

Termin

Wniosek o uzupełnienie wyroku strona może złożyć w terminie dwóch tygodni od ogłoszenia wyroku. W sytuacji, gdy doręczenie wyroku następuje z urzędu wówczas termin dwutygodniowy liczy się od dnia doręczenia wyroku. Wskazany termin jest terminem procesowym a to oznacza, że może zostać przywrócony na zasadach ogólnych, czyli na wniosek strony, jeżeli niezachowanie terminu nastąpiło nie z jej winy.

Kiedy sąd wydaje wyrok zaoczny?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama