Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu terminy sądowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące terminy sądowe.
Kiedy zgłasza się wniosek o uzupełnienie wyroku?
Aktualizacja: 22.04.2014
Powód, którego żądanie nie zostało uwzględnione w całości, a wyrok nie zawiera merytorycznych rozstrzygnięć w tej kwestii, może złożyć wniosek o uzupełnienie wyroku. Może tego dokonać również wtedy, gdy nie oddalono powództwa w pozostałej części. Na dokonanie wskazanych działań strona ma dwa tygodnie od ogłoszenia wyroku lub od dnia jego doręczenia. »
Jakie są wymogi w sporach gospodarczych?
Aktualizacja: 12.03.2014
W sporach gospodarczych bardzo istotną kwestię stanowi prekuluzja dowodowa, obowiązek polubowego rozwiązania sporu czy kwestie związane z brakami formalnymi oraz ograniczona możliwość zmian przedmiotowych. W postępowaniu w sprawach gospodarczych brak jest również możliwości tzw. podmiotowego przekształcenia powództwa. Należy jednocześnie pamiętać że wniesienie pozwu łączy się z kosztami, a orzeczenie sądu pierwszej instancji jest tytułem zabezpieczającym. »
Przedsiębiorcy i cudzoziemcy z łatwiejszym dostępem do administracji
Aktualizacja: 18.02.2014
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o informatyzacji, która ułatwi przedsiębiorcom i cudzoziemcom kontakt z administracją państwową, w tym głównie z sądami. Zwiększy się także liczba i jakość usług internetowych. »
Dochodzenie roszczeń z weksla w postępowaniu sądowym
Aktualizacja: 03.02.2014
Weksel stanowi skuteczny sposób zabezpieczania wierzytelności, który pozwala na szybsze dochodzenie roszczeń pieniężnych w postępowaniu sądowym. Okres przedawnienia należności z weksla wynosi trzy lata od dnia wymaganej płatności. »
Arbitraż sposobem rozwiązywania sporów gospodarczych
Aktualizacja: 31.01.2014
Arbitraż jest szybszym i tańszym sposobem rozwiązywania sporów gospodarczych. Nadaje się zarówno do sporów pomiędzy przedsiębiorcami jaki z udziałem konsumentów. Co warto wiedzieć o arbitrażu? »
Aktualizacja: 09.02.2012
W praktyce może dojść do sytuacji w której wierzyciel żąda od nas spłacenia długu, chociaż my już tego dokonaliśmy. Jak bronić się przed czynnościami komornika w takiej sytuacji? »
Czy po śmierci małżonka bank odda wspólne pieniądze?
Aktualizacja: 14.11.2011
Jeżeli jeden z małżonków umrze, trudno jest odzyskać od banku wszystkie pieniądze, zgromadzone na wspólnym rachunku. Tylko z niektórych banków po śmierci małżonka można wypłacić wszystkie, pozostałe na koncie środki. W innych bankach połowa zebranego na rachunku majątku zostanie zablokowana, aż do rozwiązania konfliktu na drodze sądowej. »
Kiedy przedawnia się roszczenie o naprawienie szkody?
Aktualizacja: 03.01.2012
W razie wyrządzenia szkody, poszkodowany może domagać jej naprawienia. Przepisy przewidują jednak ograniczenia czasowe, w których można to zrobić. »
Jak dochodzić roszczeń przed stałymi sądami polubownymi?
Aktualizacja: 25.11.2011
Każdy z nas spotykał się z sytuacją, w której przedsiębiorca np. sprzedał wadliwy towar, czy też nie wypłacił należnej kwoty ubezpieczenia, zatem wykonał umowę nienależycie. Jeżeli wezwanie przedsiębiorcy do należytego wykonania umowy okazało się nieskuteczne, konsumentowi pozostaje dochodzenie roszczeń na drodze postępowania przed sądem powszechnym lub sądem polubownym. Co zatem jest korzystniejsze, biorąc pod uwagę koszty i czas związany z niniejszym postępowaniem? »
Czy sąd może zażądać przedstawienia dokumentu?
Aktualizacja: 13.10.2011
Zgodnie z art. 248 § 1 Kodeksu Postępowania Cywilnego każdy jest obowiązany do przedstawienia na zarządzenie sądu w oznaczonym terminie i miejscu dokument znajdujący się w jego posiadaniu i stanowiący dowód faktu istotnego dla rozstrzygnięcia sprawy, chyba że dokument zawiera tajemnicę państwową. Czy można uchylić się od tego obowiązku? »
Jak zawieszenie postępowania wpływa na bieg terminów?
Aktualizacja: 13.10.2011
Zawieszenie postępowania jest przerwą w toczącym się postępowaniu. Wydawać by się mogło, iż w tym w zasadzie nic się nie dzieje. Warto jednak zwrócić uwagę, że w określonych przypadkach zawieszenie może mieć różny wpływ na bieg terminów. Sąd tylko w przypadkach określonych w ustawie może zawiesić postępowanie. »
Jak odwołać się od nakazu zapłaty?
Aktualizacja: 11.09.2014
Nakaz zapłaty (niezależnie od trybu) jest orzeczeniem sądowym- jeśli nie złożymy odwołania, uprawomocni się i na jego podstawie powód będzie mógł dochodzić swoich roszczeń u komornika. Mimo, że nie odbyła się rozprawa. »
Jak napisać pozew o zapłatę na formularzu
Aktualizacja: 12.09.2014
W sprawach o zapłatę, których wartość nie przekracza 10.000 zł, lub które niezależnie od wartości przedmiotu sporu dotyczą zapłaty czynszu z tytułu najmu – powód musi napisać pozew na formularzu. Mamy wtedy do czynienia z postępowaniem uproszczonym. »
5 dobrych praktyk w zarządzaniu tranzycją biznesową na odległość
certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »