Jak zawieszenie postępowania wpływa na bieg terminów?
REKLAMA
REKLAMA
Wpływ zawieszenia postępowania na bieg terminów wygląda następująco:
REKLAMA
W przypadku zawieszenia postępowania na zgodny wniosek stron albo wskutek ich niestawiennictwa lub niemożności nadania sprawie dalszego biegu, zawieszenie wstrzymuje tylko upływ terminów sądowych, które biegną dalej dopiero z chwilą podjęcia postępowania.
Oznacza to, że zawieszenie postępowania z tych przyczyn powoduje wstrzymanie jedynie biegu terminów sądowych, nie ustawowych, jak np. terminu do wniesienia zażalenia. Terminy ustawowe kończą swój bieg w czasie zawieszenia postępowania.
We wszystkich innych wypadkach w czasie zawieszenia postępowania terminy zaczynają biec od początku z chwilą podjęcia postępowania. Terminy ustawowe z chwilą podjęcia postępowania automatycznie rozpoczynają się od początku, z kolei terminy sądowe muszą być wyznaczone na nowo.
Przeczytaj też: Kiedy sąd może zawiesić postępowanie?
Wyjątkiem jest przypadek gdy zawieszenie postępowania nastąpiło:
- na zgodny wniosek stron (to uznany przez sąd za celowy, zgodny wniosek stron zgłoszony na piśmie przed rozprawą albo na rozprawie do protokołu) albo
- wskutek niestawiennictwa stron (w przypadku niestawiennictwa obu stron na rozprawie, sąd jeżeli uzna to za celowe może zawiesić postępowanie, jeżeli nie sprzeciwiają się temu inne przepisy) lub
- z powodu niemożności nadania sprawie dalszego biegu (niemożność nadania sprawie dalszego biegu jest skutkiem braku lub błędnego wskazania adresu powoda albo też nie wskazania przez powoda w wyznaczonym terminie adresu pozwanego tudzież niewykonania przez powoda innych zarządzeń – w takim przypadku są jeżeli uzna to za uzasadnione może zawiesić postępowanie).
REKLAMA
Podczas zawieszenia sąd nie podejmuje żadnych czynności z wyjątkiem tych, które mają na celu podjęcie postępowania albo zabezpieczenie powództwa lub dowodu. Czynności podejmowane przez strony, a nie dotyczące tych przedmiotów, wywołują skutki dopiero z chwilą podjęcia postępowania. Orzecznictwo dopuszcza także uchylenie lub zmiana dokonanego zabezpieczenia.
W postanowieniu z dnia 30 listopada 1999 r. I CZ 105/99 Sąd Najwyższy uznał, że śmierć pełnomocnika procesowego (adwokata - członka zespołu adwokackiego) nie wywołuje skutków przewidzianych dla sytuacji związanej z zawieszeniem postępowania, w tym, wobec braku wyraźnego przepisu, skutków w określonych art. 179 § 2 i 3 kpc.
Polecamy serwis: Przed sądem
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.