reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Jak zawieszenie postępowania wpływa na bieg terminów?

Jak zawieszenie postępowania wpływa na bieg terminów?

Zawieszenie postępowania jest przerwą w toczącym się postępowaniu. Wydawać by się mogło, iż w tym w zasadzie nic się nie dzieje. Warto jednak zwrócić uwagę, że w określonych przypadkach zawieszenie może mieć różny wpływ na bieg terminów. Sąd tylko w przypadkach określonych w ustawie może zawiesić postępowanie.

Wpływ zawieszenia postępowania na bieg terminów wygląda następująco: 

W przypadku zawieszenia postępowania na zgodny wniosek stron albo wskutek ich niestawiennictwa lub niemożności nadania sprawie dalszego biegu, zawieszenie wstrzymuje tylko upływ terminów sądowych, które biegną dalej dopiero z chwilą podjęcia postępowania.

Oznacza to, że zawieszenie postępowania z tych przyczyn powoduje wstrzymanie jedynie biegu terminów sądowych, nie ustawowych, jak np. terminu do wniesienia zażalenia. Terminy ustawowe kończą swój bieg w czasie zawieszenia postępowania.

We wszystkich innych wypadkach w czasie zawieszenia postępowania terminy zaczynają biec od początku z chwilą podjęcia postępowania. Terminy ustawowe z chwilą podjęcia postępowania automatycznie rozpoczynają się od początku, z kolei terminy sądowe muszą być wyznaczone na nowo.

Przeczytaj też: Kiedy sąd może zawiesić postępowanie?

 Wyjątkiem jest przypadek gdy zawieszenie postępowania nastąpiło:

  •  na zgodny wniosek stron (to uznany przez sąd za celowy, zgodny wniosek stron zgłoszony na piśmie przed rozprawą albo na rozprawie do protokołu) albo
  •  wskutek niestawiennictwa stron (w przypadku niestawiennictwa obu stron na rozprawie, sąd jeżeli uzna to za celowe może zawiesić postępowanie, jeżeli nie sprzeciwiają się temu inne przepisy) lub  
  • z powodu niemożności nadania sprawie dalszego biegu (niemożność nadania sprawie dalszego biegu jest skutkiem braku lub błędnego wskazania adresu powoda albo też nie wskazania przez powoda w wyznaczonym terminie adresu pozwanego tudzież niewykonania przez powoda innych zarządzeń – w takim przypadku są jeżeli uzna to za uzasadnione może zawiesić postępowanie).

Podczas zawieszenia sąd nie podejmuje żadnych czynności z wyjątkiem tych, które mają na celu podjęcie postępowania albo zabezpieczenie powództwa lub dowodu. Czynności podejmowane przez strony, a nie dotyczące tych przedmiotów, wywołują skutki dopiero z chwilą podjęcia postępowania. Orzecznictwo dopuszcza także uchylenie lub zmiana dokonanego zabezpieczenia.

W postanowieniu z dnia 30 listopada 1999 r. I CZ 105/99 Sąd Najwyższy uznał, że śmierć pełnomocnika procesowego (adwokata - członka zespołu adwokackiego) nie wywołuje skutków przewidzianych dla sytuacji związanej z zawieszeniem postępowania, w tym, wobec braku wyraźnego przepisu, skutków w określonych art. 179 § 2 i 3 kpc.

Polecamy serwis: Przed sądem

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podczas zawieszenia sąd nie podejmuje żadnych czynności z wyjątkiem tych, które mają na celu podjęcie postępowania albo zabezpieczenie powództwa lub dowodu.
Podczas zawieszenia sąd nie podejmuje żadnych czynności z wyjątkiem tych, które mają na celu podjęcie postępowania albo zabezpieczenie powództwa lub dowodu.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama