REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co trzeba wiedzieć o pełnomocnictwie?

Łukasz Matys
Co do zasady pełnomocnictwo musi być udzielone na piśmie.
Co do zasady pełnomocnictwo musi być udzielone na piśmie.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Strony w postępowaniu gospodarczym mogą być reprezentowane przez pełnomocników. Każdy pełnomocnik musi posiadać umocowanie do dokonywania czynności w procesie. Przed sądem musi legitymować się dokumentem pełnomocnictwa.

Pełnomocnictwo to dokument jaki mocodawca wystawia pełnomocnikowi. Uprawnia on pełnomocnika do występowania przed sądem w imieniu mocodawcy.

REKLAMA

Rodzaje pełnomocnictw

Kodeks postępowania cywilnego wyróżnia trzy rodzaje pełnomocnictw. Jest to pełnomocnictwo ogólne, bądź do prowadzenia poszczególnych spraw albo do dokonania niektórych tylko czynności procesowych.

Na piśmie lub ustnie

Co do zasady pełnomocnictwo musi być udzielone na piśmie. Jednak w niektórych wypadkach istnieje możliwość złożenia pełnomocnictwa do protokołu (z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia w wypadku w postępowania w sprawach prawa pracy).

Zobacz: Wezwanie do zapłaty- konieczne w postępowaniu gospodarczym

Kto może być pełnomocnikiem

Warto też wiedzieć komu można udzielić pełnomocnictwa. Otóż zgodnie z k.p.c. pełnomocnikiem w procesie cywilnym może być:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Adwokat,
  • Radca prawny,
  • Rzecznik patentowy – w sprawach własności przemysłowej,
  • Osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami
  • Osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia
  • Członkowie rodziny –rodzice, małżonek, rodzeństwo, zstępni jak również osoby przysposobione

Przepisy poświęcone postępowaniom odrębnym przewidują rozszerzenie lub zawężenie tego katalogu.

Zobacz: Dokumentów nie musisz poświadczać u notariusza

Podsumowanie

Pełnomocnictwo należy dołączyć do pierwszego pisma w sprawie. Tak więc osoba sporządzająca pozew musi go załączyć o pozwu. Osoba sporządzająca odpowiedz na pozew musi dołączyć go do tego pisma.

Pamiętać należy również, że profesjonalni pełnomocnicy (adwokaci, radcowie prawni) mogą sami poświadczać kopię pełnomocnictw. Dlatego też wystarczy im jeden egzemplarz pełnomocnictwa.

Od pełnomocnictwa należy wnieść opłatę skarbową. Wynosi ona 17 zł i wnosi się ja na konto urzędu gminy. Chodzi o urząd gminy w której położony jest sąd rozpoznający sprawę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA