Co trzeba wiedzieć o pełnomocnictwie?
REKLAMA
REKLAMA
Pełnomocnictwo to dokument jaki mocodawca wystawia pełnomocnikowi. Uprawnia on pełnomocnika do występowania przed sądem w imieniu mocodawcy.
REKLAMA
Rodzaje pełnomocnictw
Kodeks postępowania cywilnego wyróżnia trzy rodzaje pełnomocnictw. Jest to pełnomocnictwo ogólne, bądź do prowadzenia poszczególnych spraw albo do dokonania niektórych tylko czynności procesowych.
Na piśmie lub ustnie
Co do zasady pełnomocnictwo musi być udzielone na piśmie. Jednak w niektórych wypadkach istnieje możliwość złożenia pełnomocnictwa do protokołu (z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia w wypadku w postępowania w sprawach prawa pracy).
Zobacz: Wezwanie do zapłaty- konieczne w postępowaniu gospodarczym
Kto może być pełnomocnikiem
Warto też wiedzieć komu można udzielić pełnomocnictwa. Otóż zgodnie z k.p.c. pełnomocnikiem w procesie cywilnym może być:
- Adwokat,
- Radca prawny,
- Rzecznik patentowy – w sprawach własności przemysłowej,
- Osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami
- Osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia
- Członkowie rodziny –rodzice, małżonek, rodzeństwo, zstępni jak również osoby przysposobione
Przepisy poświęcone postępowaniom odrębnym przewidują rozszerzenie lub zawężenie tego katalogu.
Zobacz: Dokumentów nie musisz poświadczać u notariusza
Podsumowanie
Pełnomocnictwo należy dołączyć do pierwszego pisma w sprawie. Tak więc osoba sporządzająca pozew musi go załączyć o pozwu. Osoba sporządzająca odpowiedz na pozew musi dołączyć go do tego pisma.
Pamiętać należy również, że profesjonalni pełnomocnicy (adwokaci, radcowie prawni) mogą sami poświadczać kopię pełnomocnictw. Dlatego też wystarczy im jeden egzemplarz pełnomocnictwa.
Od pełnomocnictwa należy wnieść opłatę skarbową. Wynosi ona 17 zł i wnosi się ja na konto urzędu gminy. Chodzi o urząd gminy w której położony jest sąd rozpoznający sprawę.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.