Wezwanie do zapłaty- konieczne w postępowaniu gospodarczym
REKLAMA
REKLAMA
Jak skonstruowany jest przepis
Zgodnie z art. 48912 §3. „W razie niezłożenia odpisu wezwania do dobrowolnego spełnienia żądania lub reklamacji wraz z dowodem doręczenia albo wysłania go pozwanemu przesyłką poleconą, stosuje się przepis art. 130.”
REKLAMA
Co oznacza nowa norma?
REKLAMA
Od lipca 2009r. brak wezwania do dobrowolnego spełnienia świadczenia jest kwalifikowany na równi z poważnymi błędami proceduralnymi- które skutkują brakiem możliwości nadania sprawie biegu. Poprzednia regulacja art. 48912 Kodeksu postępowania cywilnego wskazywała, że brak wezwania do polubownego rozwiązania sporu pozwalał nałożyć na powoda (mimo wygranego procesu) obowiązek zwrotu pozwanemu kosztów postępowania.
Skutkiem zastosowania art. 130 kpc w stosunku do obowiązku załączenia do powództwa wezwania do zapłaty, jest to, że w przypadku jego braku powód zostanie wezwany do uzupełnienia braków w terminie 1 tygodnia (1 miesiąca, jeśli ma siedzibę za granicą). W przypadku nieuzupełnienia pisma, sąd zwróci pozew- a co za tym idzie, nie spowoduje on żadnych skutków prawnych (m.in. przerwania biegu przedawnienia).
Zobacz: Poręczenie a przedawnienie roszczeń
W stosunku do wezwania do zapłaty nie ma zastosowania art. 130(2) kpc- co oznacza, że nie ma „kwalifikowanej odpowiedzialności za błąd” w stosunku do profesjonalnych pełnomocników (adwokatów i radców prawnych).
Jak uniknąć negatywnych konsekwencji
Żaden z przepisów kodeksu postępowania cywilnego nie wskazuje… kiedy ma być skierowane wezwanie do zapłaty. Oznacza to, że w przypadku wezwania nas do uzupełniania braku, możemy z czystym (procesowo) sumieniem, wystosować wezwanie do zapłaty (lub innego polubownego rozwiązania sporu) listem poleconym w ciągu tygodnia do daty wezwania do uzupełnienia braków. Odpis nowego wezwania możemy załączyć do pisma uzupełniającego wraz z dowodem nadania wezwania stronie przeciwnej.
Zobacz: Prawo autorskie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.