REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób wyliczać wpis od pozwu?

Istnieje możliwość zwolnienia od kosztów postępowania, z uwagi na brak środków na ich pokrycie.
Istnieje możliwość zwolnienia od kosztów postępowania, z uwagi na brak środków na ich pokrycie.

REKLAMA

REKLAMA

Wpis sądowy- jest opłatą jaką ponosi powód, za to, że sąd zajmie się jego sprawą. Jakkolwiek istnieje możliwość zwolnienia z kosztów (rzadko stosowana), a część spraw zwolniona jest z opłat (np. sprawy pracownicze- ale tylko pracowników- powodów) wpis jest krytyczny dla powodzenia powództwa.

Kiedy wpis jest konieczny

REKLAMA

Wniesienie wpisu jest co do zasady warunkiem koniecznym wszczęcia postępowania cywilnego. Jeśli żaden przepis szczególny nie stanowi, że dane postępowanie jest wolne od wpisu, jego nieuzupełniony brak skutkuje zwrotem pozwu (oraz tym, że nie odnosi on żadnych skutków- takich jak przerwanie biegu przedawnienia). Ustawa przewiduje kilka typów postępowań, w których wpis nie jest konieczny są to m.in.:

  •  sprawy z zakresu prawa pracy wnoszone przez pracowników;
  •  sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych;
  •  powództwo o przekształcenie mieszkania spółdzielczego w odrębną własność lokalu (jeśli spółdzielnia spóźnia się bez uzasadnienia z przekształceniem);

Więcej: zwolnienie od kosztów sądowych z mocy prawa

Istnieje możliwość zwolnienia od kosztów postępowania, z uwagi na brak środków na ich pokrycie.

Porównaj: Jak zwolnić się od kosztów sądowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wpisy stałe

W wielu sytuacjach ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przewiduje opłaty stałe (lub widełkowe). Z uwagi na wielość typów spraw objętych takim wpisem, nie sposób ich tu wszystkich przedstawić. Z wyjątków warto zwrócić uwagę na opłaty w postępowaniu uproszczonym (czyli takim, które dotyczy czynszu najmu lokalu mieszkalnego, lub innych spraw o zapłatę, jeśli wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10.000 zł). Zgodnie z ustawą opłaty przedstawiają się następująco:

Przy wartości przedmiotu sporu:

  •   do 2.000 złotych - 30 złotych;
  •   ponad 2.000 złotych do 5.000 złotych - 100 złotych;
  •   ponad 5.000 złotych do 7.500 złotych - 250 złotych;
  •   ponad 7.500 złotych - 300 złotych.

Do pozostałych spraw- warto zapoznać się z ustawą

Wpis stosunkowy

W pozostałych przypadkach zastosowanie mają wpisy stosunkowe- wynoszące co do zasady 5% wartości przedmiotu sporu (choć w niektórych przypadkach, ponownie może być inaczej, dotyczy to m.in. postępowania nakazowego).

Wpis stosunkowy obliczany jest na podstawie wartości przedmiotu sporu (czyli najczęściej wartości dochodzonych roszczeń- ale bez nieskapitalizowanych odsetek i innych świadczeń ubocznych). Jednak w wyniku nowelizacji, może być to wcale nie takie proste, a pomyłka o kilka groszy może być kłopotliwa.

Jak obliczać wpis

Aby dobrze obliczyć wpis (w każdym razie, tak aby nie był za niski) należy w pierwszej kolejności poprawnie oszacować wartość przedmiotu sporu- ta powinna odpowiadać sumie naszych roszczeń- i być wyrażona w złotych.

Wartość przedmiotu sporu musi być określona w pozwie- w innym wypadku podlega on zwrotowi (brak formalny).

Wartość przedmiotu sporu należy podać w zaokrągleniu do pełnych złotych w górę (zawsze- co oznacza, że w przypadku 100 zł 01 gr. – wartość przedmiotu sporu wynosi 101 zł.).

Od tak wyliczonej wartości przedmiotu sporu obliczamy wpis stosunkowy (5%). Wartość, którą otrzymamy również zaokrąglamy w górę do pełnego złotego.

Zaokrąglenie zgodnie z zasadami „matematycznymi” może spowodować, że wpis będzie za niski, a to jest błędem i może skutkować zwrotem pozwu).

Zobacz też: Jak wnosić wpis sądowy?

               

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

REKLAMA

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

REKLAMA

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

REKLAMA