REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są skutki błędnego opłacenia pozwu?

Jakie są skutki błędnego opłacenia pozwu?
Jakie są skutki błędnego opłacenia pozwu?

REKLAMA

REKLAMA

Brak opłaty lub błędnie uiszczony wpis mogą skutkować zwrot pozwu- czasem (jeśli pełnomocnikiem jest profesjonalista) również bez wezwania do naprawienia błędu.

Gdy pozew składa przedsiębiorca osobiście

Przedsiębiorca nie reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, nie traktowany jest w postępowaniu gospodarczym inaczej niż w postępowaniu zwykłym. Zastosowanie do niego ma art. 130 kodeksu postępowania cywilnego, który stanowi, iż jeśli pismo nie zostało należycie opłacone sąd wzywa stronę do uzupełnienia braków. Co ważne, wskazuje wówczas jaka jest właściwa opłata (co jest przydatnym rozwiązaniem, jeśli nie wiemy w jaki sposób opłacić pismo) i daje tygodniowy termin na jej wniesienie. Jeśli powództwo składa podmiot z siedzibą za granicami Polski, termin nie może być krótszy niż miesiąc.

REKLAMA

Po upływie terminu wskazanego w zarządzeniu pismo jest zwracane i nie wywołuje żadnych skutków związanych z powództwem (strona może natomiast wnosić o przywrócenie terminu jeśli nie opłaciła pisma nie ze swojej winy). Błędnie opłacony sprzeciw lub zarzuty od nakazu zapłaty sąd odrzuca.

Gdy pismo składa profesjonalny pełnomocnik

Jeśli strona reprezentowana jest przez profesjonalnego pełnomocnika (adwokata lub radcę prawnego), sprawa wygląda trochę inaczej (mimo, że fizycznie opłatę i tak wnosi strona reprezentowana). Zgodnie z art. 1302 kpc nieopłacone właściwie pismo przewodniczący zwraca bez wezwania o uiszczenie opłaty (jeżeli pismo podlega opłacie w wysokości stałej lub stosunkowej obliczonej od wskazanej przez stronę wartości przedmiotu sporu). Pismo można jednak konwalidować (naprawić)- przez wniesienie opłaty w terminie tygodnia od daty otrzymania zarządzenia o zwrocie.

Zobacz: Co powinien wiedzieć pozwany w postępowaniu grupowym?

Problem w tym, że sąd w zarządzeniu nie musi wskazywać jaka jest właściwa opłata (co w przypadku np. nowelizacji przepisów nie zawsze jest jasne) pozostając jedynie przy wskazaniu, iż wniesiona opłata jest błędna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku środków zaskarżenia (m.in. apelacji) brak opłaty skutkuje odrzuceniem pisma i jednocześnie skierowaniem przez sąd zawiadomienia do samorządu zawodowego pełnomocnika i wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.

Błąd pełnomocnika

Strona działająca przez pełnomocnika ufa, że przedstawi jej rzetelne informacje, w tym m.in. wartość wpisu, numer rachunku sądu itp. Jeśli pełnomocnik źle wskaże wartość wpisu i z tego powodu pozew zostanie zwrócony (lub np. odrzucona zostanie apelacja) – możemy od niego dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych (adwokaci i radcowie prawni są na tą okoliczność ubezpieczeni korporacyjnie).

Zobacz: Kiedy można dochodzić roszczeń w postępowaniu grupowym?

Czym skutkuje zwrócenie pozwu

Pozew zwrócony nie wywołuje żadnych skutków prawnych związanych z jego wniesieniem. Najbardziej doniosłym jest przerwanie biegu przedawnienia. Skutecznie wniesiony pozew (niezależnie od tego, jak zakończy się postępowanie) skutkuje tym, że termin biegu przedawnienia liczony jest od początku. W sytuacji zwrotu pozwu nie ma to miejsca- a jeśli termin jest bliski (np. w stosunkach handlowych pomiędzy przedsiębiorcami wynosi 2 lata) może się okazać, że nie zdążymy
ponownie wytoczyć powództwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA