REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega elektroniczne postępowanie cywilne?

Koszt powództwa w elektronicznym postępowaniu upominawczym wynosi 1/4 opłaty podstawowej (podobnie jak w postępowaniu nakazowym).
Koszt powództwa w elektronicznym postępowaniu upominawczym wynosi 1/4 opłaty podstawowej (podobnie jak w postępowaniu nakazowym).

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2010 obowiązują przepisy kodeksu postępowania cywilnego, dotyczące elektronicznego postępowania upominawczego- w którym powództwo składane jest przez internet- bez żadnych załączników.

W jakich sprawach ma zastosowanie postępowanie elektroniczne

Podobnie jak zwykłe postępowanie upominawcze, jego elektroniczna wersja dotyczy spraw o zapłatę, w których roszczenia są na tyle uzasadnione, że sąd nie musi kierować sprawy na rozprawę i wydaje nakaz zapłaty.

REKLAMA

Podstawowe różnice

W odróżnieniu od pozostałych postępowań, elektroniczne postępowanie upominawcze stosuje się jako wyłączne- tj. nie będzie stosowane w zbiegu z innymi postępowaniami szczególnymi (np. postępowaniem w sprawach gospodarczych, czy postępowaniem uproszczonym czy nawet nakazowym).
Inną ważną różnicą- jest właściwość sądu. W postępowaniu elektronicznym, sądem właściwym dla wszystkich spraw w Polsce jest Sąd Rejonowy w Lublinie XVI Wydział cywilny. Niezależnie więc od właściwości miejscowej, czy zapisu na sąd polubowny on wyda nakaz zapłaty.

Sprawdź: http://e-sad.gov.pl

Nakaz może wydać również referendarz sądowy, sprzeciw od nakazu rozpoznawać będzie już sędzia zawodowy.

W postępowaniu elektronicznym nie załączamy do pozwu (jak i do sprzeciwu wniesionego tą drogą) żadnych innych dokumentów (np. skanów) – dowody należy jedynie dokładnie opisać, podobnie jak ma się to z pełnomocnictwem (podając zakres, datę i miejsce sporządzenia pełnomocnictwa).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tryb elektroniczny- ale nie do końca

REKLAMA

Pełna „elektroniczność” dotyczy w zasadzie tylko powoda. To on (chcąc rzecz jasna skorzystać z tego trybu) musi wnieść powództwo na oznaczonym formularzu opatrzonym podpisem elektronicznym (ale już niekoniecznie kwalifikowanym). Pozwany (po otrzymaniu nakazu zapłaty) może wnieść sprzeciw zarówno drogą elektroniczną (wówczas ew. uzupełnienie braków musi nastąpić również tą drogą) lub zwykłą pisemną (również jednak do sądu w Lublinie).

Po przyjęciu sprzeciwu do rozpoznania (jeśli sąd nie stwierdzi braków skutkujących zwrotem lub odrzuceniem sprzeciwu) nakaz zostaje uchylony a sprawa zostaje skierowana do sądu właściwego miejscowo.

Postępowanie jest tańsze

Koszt powództwa w elektronicznym postępowaniu upominawczym wynosi 1/4 opłaty podstawowej (podobnie jak w postępowaniu nakazowym). Opłata jest jednak uzupełniania przez powoda, w przypadku skutecznego wniesienia sprzeciwu przez pozwanego i przekazania sprawy do właściwego sądu i trybu postępowania.

Porównaj: Kalkulator opłat sądowych w sprawach cywilnych             

Zobacz: Wpis w postępowaniu elektronicznym

Po uchyleniu nakazu- właściwy tryb postępowania

Jeśli nakaz zapłaty zostanie uchylony – sprawa, oprócz skierowania do właściwego sądu i wyznaczenia rozprawy, kierowana jest do właściwego dla niej postępowania odrębnego (np. w sprawach gospodarczych). Na powodzie ciąży wówczas obowiązek uzupełnienia powództwa o wszystkie elementy, które są wymagane dla danego trybu m.in.:

  •  załączenie pełnomocnictwa (jeśli powód jest reprezentowany)
  •  uzupełnienie opłaty,
  •  dołączenie odpisów z rejestrów,
  •  dołączenie odpisów dokumentów i kopii pism dla pozwanego,
  •  dołączenie wszystkich dowodów powołanych w powództwie.

Po skutecznym wniesieniu sprzeciwu, sąd przekazuje sprawę wg właściwości ogólnej (chyba, że w sprzeciwie podniesiono zapis na sąd polubowny lub niewłaściwy z uwagi na właściwość ogólną)- zobowiązując pozwanego do uzupełnienia sprzeciwu zgodnie z rodzajem postępowania odrębnego, do którego sprawa będzie skierowana.

Dla kogo postępowanie elektroniczne

REKLAMA

Wbrew pozorom postępowanie elektroniczne nie musi być wcale wygodniejsze dla każdego powoda. W sytuacji, w której wiadomo jest, że dana sprawa jest sporna i pozwany złoży sprzeciw- trybu tego raczej nie można polecić – z uwagi na konieczność przekazania sprawy (utworzenia i przekazania akt sprawy) sądowi właściwemu- co z uwagi na (zakładaną) dużą ilość spraw elektronicznych może zająć sporo czasu.

Nowy tryb postępowania jest za to dobrym rozwiązaniem w przypadku masowych ilościach pozwów o zapłatę, które raczej nie będą podważane (np. kary za przejazd bez biletu)- z uwagi na niższy wpis (1/4 wpisu podstawowego). Warto zauważyć, iż nie warto stosować postępowania elektronicznego, w sytuacji, w której będziemy mogli uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym (stanowiącym m.in. tytuł zabezpieczający)- z uwagi na łatwość z jaką nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym traci moc.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA