| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Pozew > E-sąd niezależnie od wartości przedmiotu sporu

E-sąd niezależnie od wartości przedmiotu sporu

Nowo wprowadzona procedura elektroniczna nie przewiduje limitu kwotowego – każda sprawa mieszcząca się w zakresie rozpoznania w postępowaniu upominawczym może być rozpoznana w e-sądzie, mimo że jest on de facto sądem rejonowym.

Właściwość sądu

E-procedura przewiduje jeden sąd rozpoznający sprawy w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Obejmuje on swoim zasięgiem cały kraj- jest to sąd rejonowy w Lublinie, a konkretnie jego XVI Wydział Cywilny.

Co do zasady, w procedurze cywilnej sprawy, w których wartość przedmiotu sporu przekracza określoną sumę (75 tys. w zwykłym procesie i 100 tys. zł w sprawach gospodarczych)- właściwym do rozpoznania jest sąd okręgowy.

Zobacz: Jak sformułować żądanie pozwu?

Nowa procedura wyłącza właściwość sądu okręgowego

Zgodnie z art. 17 ust. 4 kpc z właściwości sądu okręgowego jako sądu pierwszej instancji , wyłączone są sprawy rozpoznawane w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Oznacza to, że niezależnie od wartości przedmiotu sporu, powództwo można złożyć w drodze elektronicznej.

Jakie sprawy mogą być rozpoznane w trybie elektronicznym

Co do możliwości skierowania sprawy do postępowania elektronicznego, kluczowe jest to czy może być rozpoznane w „zwykłym” postępowaniu upominawczym.

Zgodnie z art. 498 Kodeksu postępowania cywilnego nakaz zapłaty wydaje się, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a w innych sprawach, jeżeli przepis szczególny tak stanowi. Z przepisu wynika, że postępowanie upominawcze jest domyślnym w dochodzeniu roszczeń pieniężnych, a nakaz podstawowym orzeczeniem. Tryb upominawczy łączy się co do zasady z innymi trybami (choć nie ma to miejsca w postępowaniu elektronicznym) – tak więc można mieć zbieg np. postępowania w sprawach gospodarczych i postępowania upominawczego.

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym nie może być wydany jeśli:

  •  roszczenie jest oczywiście bezzasadne;
  •  przytoczone okoliczności budzą wątpliwość;
  •  zaspokojenie roszczenia zależy od świadczenia wzajemnego;
  •  miejsce pobytu pozwanego nie jest znane albo gdyby doręczenie mu nakazu nie mogło nastąpić w kraju.

W praktyce- w powództwach o zapłatę, sądy nie wydają nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym w sytuacjach wyjątkowych (np. konieczności zastosowania prawa obcego).

Polecamy: Postępowanie elektroniczne jest tańsze

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Co do możliwości skierowania sprawy do postępowania elektronicznego, kluczowe jest to czy może być rozpoznane w „zwykłym” postępowaniu upominawczym.
Co do możliwości skierowania sprawy do postępowania elektronicznego, kluczowe jest to czy może być rozpoznane w „zwykłym” postępowaniu upominawczym.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »