REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpis przy nakazie zapłaty

Obliczając wpis należy pamiętać o tym, żeby dobrze zaokrąglić wszystkie kwoty.
Obliczając wpis należy pamiętać o tym, żeby dobrze zaokrąglić wszystkie kwoty.

REKLAMA

REKLAMA

Z uwagi na to, że postępowanie sądowe, w wyniku którego sąd wydaje nakaz zapłaty jest tańsze (nie przeprowadza się rozprawy, nakaz wydawany jest na posiedzeniu niejawnym)- niższy powinien być również wpis- to jednak zależy od rodzaju postępowania.

W postępowaniu nakazowym zawsze taniej

Jeżeli składamy powództwo w trybie nakazowym (oczywiście mając uzasadnione ku temu przesłanki), opłatę wnosimy wysokości 1/4 wpisu wynikającego z podstawowych norm(wynoszącego co do zasady 5%).  Co ważne, dotyczy to również sytuacji, w których wpis jest stały (lub np. określony widełkowo- jak postępowaniu uproszczonym). Tak obliczony wpis nie może być jednak niższy niż 30 zł (wpis minimalny).

REKLAMA

Zobacz: Przed sąd jakiego państwa należy wnieść pozew wszczynający europejskie postępowanie nakazowe?

REKLAMA

Wartość przedmiotu sporu w sprawie p. Kowalskiego wynosi 100.000 zł- wpis stosunkowy (5%) powinien wynosić 5.000 zł. Z uwagi na to, że powód dysponuje wekslem wystawionym przez pozwanego, może skierować sprawę w trybie nakazowym. Wpis wyniesie więc 1/4x 5.000 zł – czyli 1.250 zł.

Co ważne, pozwany wnosząc zarzuty od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym- musi uzupełnić pozostały wpis (w opisywanym przykładzie musi wnieść opłatę w wysokości 3.750 zł), stąd postępowanie jest dla niego droższe niż dla powoda.

Obliczając wpis należy pamiętać o tym, żeby dobrze zaokrąglić wszystkie kwoty. Należy to uczynić dwukrotnie- raz zaokrąglając wartość przedmiotu sporu w górę (zawszę) do pełnych złotych, dwa zaokrąglając w ten sam sposób wpis. Jest to najbezpieczniejsza metoda w ramach postępowania gospodarczego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli sąd skieruje jednak sprawę do postępowania zwykłego (wyznaczy rozprawę) lub wyda nakaz w postępowaniu upominawczym- powód zostanie wezwany do uiszczenia brakujących 3/4 wpisu.

W postępowaniu upominawczym również może być taniej

REKLAMA

Drugim typem nakazu (słabszym)- jest nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. W odróżnieniu od postępowania nakazowego, taki nakaz uchylany jest wraz ze skutecznym wniesieniem sprzeciwu przez pozwanego (podobnie jak wyrok zaoczny) nie jest też, sam w sobie tytułem zabezpieczającym.

Przy wnoszeniu powództwa w trybie upominawczym (tak jak zwykłym) wnosimy pełen wpis, jednakże ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych pozostawia pewną możliwość odzyskania części wpisu bezpośrednio od sądu.

Zobacz: Jak sformułować żądanie pozwu?

Zgodnie bowiem z art. 79 ust. 1 p. 2 lit. c ww. ustawy, sąd z urzędu zwraca powodowi 3/4 wpisu, jeśli uprawomocnił się nakaz zapłaty w postępowaniu uproszczonym.

Analogicznie, p. Kowalski wniósł pozew o zapłatę 100.000 zł. Wpis kosztował go 5.000zł. Z uwagi na to, że pozwany nie wniósł w terminie sprzeciwu, nakaz się uprawomocnił. Sąd powinien zwrócić powodowi z urzędu 3/4 wniesionego wpisu- czyli 3.750 zł. Pozostałą część wpisu może dochodzić od pozwanego w ramach postępowania egzekucyjnego, wraz z dochodzonym roszczeniem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

Weryfikacja kontrahenta na białej liście VAT może być skomplikowana

Przedsiębiorca, aby nie stracić możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, musi upewnić się, że w dniu realizacji przelewu konto odbiorcy znajduje się na białej liście VAT. Jednak od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w sytuacji, gdy przelew jest realizowany przez pośrednika, istotna jest data wydania mu pisemnej dyspozycji przelewu. Przepisy jednoznacznie wskazują na konieczność weryfikacji rachunku w wykazie "na dzień zlecenia przelewu". 

REKLAMA