reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Pozew > Wpis przy nakazie zapłaty

Wpis przy nakazie zapłaty

Z uwagi na to, że postępowanie sądowe, w wyniku którego sąd wydaje nakaz zapłaty jest tańsze (nie przeprowadza się rozprawy, nakaz wydawany jest na posiedzeniu niejawnym)- niższy powinien być również wpis- to jednak zależy od rodzaju postępowania.

W postępowaniu nakazowym zawsze taniej

Jeżeli składamy powództwo w trybie nakazowym (oczywiście mając uzasadnione ku temu przesłanki), opłatę wnosimy wysokości 1/4 wpisu wynikającego z podstawowych norm(wynoszącego co do zasady 5%).  Co ważne, dotyczy to również sytuacji, w których wpis jest stały (lub np. określony widełkowo- jak postępowaniu uproszczonym). Tak obliczony wpis nie może być jednak niższy niż 30 zł (wpis minimalny).

Zobacz: Przed sąd jakiego państwa należy wnieść pozew wszczynający europejskie postępowanie nakazowe?

Wartość przedmiotu sporu w sprawie p. Kowalskiego wynosi 100.000 zł- wpis stosunkowy (5%) powinien wynosić 5.000 zł. Z uwagi na to, że powód dysponuje wekslem wystawionym przez pozwanego, może skierować sprawę w trybie nakazowym. Wpis wyniesie więc 1/4x 5.000 zł – czyli 1.250 zł.

Co ważne, pozwany wnosząc zarzuty od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym- musi uzupełnić pozostały wpis (w opisywanym przykładzie musi wnieść opłatę w wysokości 3.750 zł), stąd postępowanie jest dla niego droższe niż dla powoda.

Obliczając wpis należy pamiętać o tym, żeby dobrze zaokrąglić wszystkie kwoty. Należy to uczynić dwukrotnie- raz zaokrąglając wartość przedmiotu sporu w górę (zawszę) do pełnych złotych, dwa zaokrąglając w ten sam sposób wpis. Jest to najbezpieczniejsza metoda w ramach postępowania gospodarczego.

Jeśli sąd skieruje jednak sprawę do postępowania zwykłego (wyznaczy rozprawę) lub wyda nakaz w postępowaniu upominawczym- powód zostanie wezwany do uiszczenia brakujących 3/4 wpisu.

W postępowaniu upominawczym również może być taniej

Drugim typem nakazu (słabszym)- jest nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. W odróżnieniu od postępowania nakazowego, taki nakaz uchylany jest wraz ze skutecznym wniesieniem sprzeciwu przez pozwanego (podobnie jak wyrok zaoczny) nie jest też, sam w sobie tytułem zabezpieczającym.

Przy wnoszeniu powództwa w trybie upominawczym (tak jak zwykłym) wnosimy pełen wpis, jednakże ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych pozostawia pewną możliwość odzyskania części wpisu bezpośrednio od sądu.

Zobacz: Jak sformułować żądanie pozwu?

Zgodnie bowiem z art. 79 ust. 1 p. 2 lit. c ww. ustawy, sąd z urzędu zwraca powodowi 3/4 wpisu, jeśli uprawomocnił się nakaz zapłaty w postępowaniu uproszczonym.

Analogicznie, p. Kowalski wniósł pozew o zapłatę 100.000 zł. Wpis kosztował go 5.000zł. Z uwagi na to, że pozwany nie wniósł w terminie sprzeciwu, nakaz się uprawomocnił. Sąd powinien zwrócić powodowi z urzędu 3/4 wniesionego wpisu- czyli 3.750 zł. Pozostałą część wpisu może dochodzić od pozwanego w ramach postępowania egzekucyjnego, wraz z dochodzonym roszczeniem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Godlewska

Prawnik, aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama