Jakie orzeczenia może wydać sąd?
REKLAMA
REKLAMA
Orzeczenie sądowe to inaczej rozstrzygnięcie danej sprawy. Orzeczeniami sąd zasądza roszczenie lub je oddala.
REKLAMA
Rodzaje orzeczeń
W Polsce sądy mogą wydawać następujące orzeczenia:
- postanowienia,
- wyroki (w tym wyroki zaoczne),
- nakazy zapłaty (w postępowaniu nakazowym i upominawczym).
Sądy nie mogą wydawać innych orzeczeń. Wynika to z przepisów kodeksu postępowania cywilnego.
Zobacz: Wyrok w postępowaniu gospodarczym
Zaskarżanie
Orzeczenia zapadające w pierwszej instancji co do zasady można zaskarżać do sądu drugiej instancji. Sądem drugiej instancji wobec orzeczeń sądu rejonowego jest sąd okręgowy. Odwołania od orzeczeń sądu okręgowego rozpoznaje sąd apelacyjny.
Terminy zaskarżenia
Terminy do wniesienia środka odwoławczego są określone przepisami prawa. Od każdego orzeczenia przysługuje inny środek odwoławczy, każdy z nich wywołuje inne skutki prawne i na wniesienie każdego przewidziany jest inny termin.
Zobacz: Kiedy sąd wydaje wyrok zaoczny?
Tytuł egzekucyjny
Prawomocne orzeczenia sądowe są natomiast tytułami egzekucyjnymi. Wynika to z art. 777 kodeksu postępowania cywilnego. Natomiast po zaopatrzeniu takiego tytułu w klauzulę wykonalności staje się on tytułem wykonawczym i jako taki może stanowić podstawę do wszczęcia i przeprowadzenia egzekucji komorniczej.
Komornik nie może bowiem prowadzić egzekucji na innej podstawie niż prawomocne orzeczenie zaopatrzone w klauzulę wykonalności.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.