REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyrok w postępowaniu gospodarczym

Łukasz Matys
Wyrok wydaje ten sam skład orzekający, przed którym odbyła się ostatnia rozprawa.
Wyrok wydaje ten sam skład orzekający, przed którym odbyła się ostatnia rozprawa.

REKLAMA

REKLAMA

Wyrok to jeden z rodzajów orzeczeń sądowych. Jest to jednocześnie najpopularniejsze, bo najczęściej stosowane orzeczenie sądowe. Sprawy gospodarcze co do zasady kończą się wydaniem wyroku.

Wyrokiem sąd uznaje roszczenie powoda lub je oddala. Wyrok zatem służy merytorycznemu rozstrzygnięciu danej sprawy.

REKLAMA

Czas wyrokowania

Co do zasady sąd wydaje wyrok po przeprowadzeniu rozprawy. Na rozprawie gromadzony jest materiał dowodowy oraz prezentowane stanowiska stron. Sąd zamyka rozprawę a następnie wydaje wyrok biorąc pod uwagę stan rzeczy istniejący w chwili zamknięcia sprawy.

Wyrok zapada zawsze po naradzie. Narada jest tajną częścią procesu. W naradzie nie biorą udziału ani strony ani publiczność. Narada obejmuje dyskusję nad wyrokiem oraz głosowanie a także spisanie sentencji.

Zobacz: W jakich sprawach możliwe jest wydanie wyroku zaocznego?

Wyrok wydaje ten sam skład orzekający, przed którym odbyła się ostatnia rozprawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po naradzie powinno odbyć się ogłoszenie wyroku. Ogłoszenie następuje zawsze na posiedzeniu jawnym. Przewodniczący odczytuje wtedy sentencję i podaje ustnie zasadnicze powody rozstrzygnięcia.

W sprawach gospodarczych sąd może wydać wyrok na posiedzeniu niejawnym. Zwłaszcza jeżeli pozwany uznał roszczenie albo pozwala na to zgromadzony w sprawie materiał dowodowy. Strona może jednak nie zgodzić się na takie rozwiązanie. W tym celu musi w pierwszym piśmie wnoszonym do sądu zażądać przeprowadzenia rozprawy.

Uzasadnienie

Wyroki sądu pierwszej instancji co do zasady nie są uzasadniane z urzędu. Odbywa się to na wniosek strony.

Strona ma 7 dni liczonych od dnia ogłoszenia wyroku, aby wnieść pismo do sądu w którym domaga się uzasadnienia wyroku.

Sąd ma co do zasady 14 dni na sporządzenie uzasadnienia. Termin ten zaczyna płynąć od dnia wpłynięcia wniosku o uzasadnienie. W wyjątkowych wypadkach sąd może przedłużyć termin do sporządzenia uzasadnienia.

Zobacz serwis: Windykacja

Zaskarżenie

Wyrok pierwszej instancji podlega zaskarżeniu. W tym celu strona, która nie zgadza się z rozstrzygnięciem sądu może wnieść apelację.

Apelację wnosi się w terminie 14 dni od dnia otrzymania wyroku wraz z uzasadnieniem. Jeżeli natomiast strona nie wniosła o doręczenie jej wyroku wraz z uzasadnieniem wtedy termin do wniesienia apelacji płynie od dnia ogłoszenia wyroku.

Prawomocność

Prawomocny wyrok to taki wyrok od którego nie przysługuje już środek odwoławczy. Prawomocny wyrok zaopatrzony w klauzule wykonalności jest tytułem wykonawczym. Może zatem stanowić podstawę do wszczęcia i prowadzenia postępowania egzekucyjnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  REKLAMA

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA