Wyrok w postępowaniu gospodarczym
REKLAMA
REKLAMA
Wyrokiem sąd uznaje roszczenie powoda lub je oddala. Wyrok zatem służy merytorycznemu rozstrzygnięciu danej sprawy.
REKLAMA
Czas wyrokowania
Co do zasady sąd wydaje wyrok po przeprowadzeniu rozprawy. Na rozprawie gromadzony jest materiał dowodowy oraz prezentowane stanowiska stron. Sąd zamyka rozprawę a następnie wydaje wyrok biorąc pod uwagę stan rzeczy istniejący w chwili zamknięcia sprawy.
Wyrok zapada zawsze po naradzie. Narada jest tajną częścią procesu. W naradzie nie biorą udziału ani strony ani publiczność. Narada obejmuje dyskusję nad wyrokiem oraz głosowanie a także spisanie sentencji.
Zobacz: W jakich sprawach możliwe jest wydanie wyroku zaocznego?
Wyrok wydaje ten sam skład orzekający, przed którym odbyła się ostatnia rozprawa.
Po naradzie powinno odbyć się ogłoszenie wyroku. Ogłoszenie następuje zawsze na posiedzeniu jawnym. Przewodniczący odczytuje wtedy sentencję i podaje ustnie zasadnicze powody rozstrzygnięcia.
W sprawach gospodarczych sąd może wydać wyrok na posiedzeniu niejawnym. Zwłaszcza jeżeli pozwany uznał roszczenie albo pozwala na to zgromadzony w sprawie materiał dowodowy. Strona może jednak nie zgodzić się na takie rozwiązanie. W tym celu musi w pierwszym piśmie wnoszonym do sądu zażądać przeprowadzenia rozprawy.
Uzasadnienie
Wyroki sądu pierwszej instancji co do zasady nie są uzasadniane z urzędu. Odbywa się to na wniosek strony.
Strona ma 7 dni liczonych od dnia ogłoszenia wyroku, aby wnieść pismo do sądu w którym domaga się uzasadnienia wyroku.
Sąd ma co do zasady 14 dni na sporządzenie uzasadnienia. Termin ten zaczyna płynąć od dnia wpłynięcia wniosku o uzasadnienie. W wyjątkowych wypadkach sąd może przedłużyć termin do sporządzenia uzasadnienia.
Zobacz serwis: Windykacja
Zaskarżenie
Wyrok pierwszej instancji podlega zaskarżeniu. W tym celu strona, która nie zgadza się z rozstrzygnięciem sądu może wnieść apelację.
Apelację wnosi się w terminie 14 dni od dnia otrzymania wyroku wraz z uzasadnieniem. Jeżeli natomiast strona nie wniosła o doręczenie jej wyroku wraz z uzasadnieniem wtedy termin do wniesienia apelacji płynie od dnia ogłoszenia wyroku.
Prawomocność
Prawomocny wyrok to taki wyrok od którego nie przysługuje już środek odwoławczy. Prawomocny wyrok zaopatrzony w klauzule wykonalności jest tytułem wykonawczym. Może zatem stanowić podstawę do wszczęcia i prowadzenia postępowania egzekucyjnego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.