REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyrok w postępowaniu gospodarczym

Łukasz Matys
Wyrok wydaje ten sam skład orzekający, przed którym odbyła się ostatnia rozprawa.
Wyrok wydaje ten sam skład orzekający, przed którym odbyła się ostatnia rozprawa.

REKLAMA

REKLAMA

Wyrok to jeden z rodzajów orzeczeń sądowych. Jest to jednocześnie najpopularniejsze, bo najczęściej stosowane orzeczenie sądowe. Sprawy gospodarcze co do zasady kończą się wydaniem wyroku.

Wyrokiem sąd uznaje roszczenie powoda lub je oddala. Wyrok zatem służy merytorycznemu rozstrzygnięciu danej sprawy.

REKLAMA

Czas wyrokowania

Co do zasady sąd wydaje wyrok po przeprowadzeniu rozprawy. Na rozprawie gromadzony jest materiał dowodowy oraz prezentowane stanowiska stron. Sąd zamyka rozprawę a następnie wydaje wyrok biorąc pod uwagę stan rzeczy istniejący w chwili zamknięcia sprawy.

Wyrok zapada zawsze po naradzie. Narada jest tajną częścią procesu. W naradzie nie biorą udziału ani strony ani publiczność. Narada obejmuje dyskusję nad wyrokiem oraz głosowanie a także spisanie sentencji.

Zobacz: W jakich sprawach możliwe jest wydanie wyroku zaocznego?

Wyrok wydaje ten sam skład orzekający, przed którym odbyła się ostatnia rozprawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po naradzie powinno odbyć się ogłoszenie wyroku. Ogłoszenie następuje zawsze na posiedzeniu jawnym. Przewodniczący odczytuje wtedy sentencję i podaje ustnie zasadnicze powody rozstrzygnięcia.

W sprawach gospodarczych sąd może wydać wyrok na posiedzeniu niejawnym. Zwłaszcza jeżeli pozwany uznał roszczenie albo pozwala na to zgromadzony w sprawie materiał dowodowy. Strona może jednak nie zgodzić się na takie rozwiązanie. W tym celu musi w pierwszym piśmie wnoszonym do sądu zażądać przeprowadzenia rozprawy.

Uzasadnienie

Wyroki sądu pierwszej instancji co do zasady nie są uzasadniane z urzędu. Odbywa się to na wniosek strony.

Strona ma 7 dni liczonych od dnia ogłoszenia wyroku, aby wnieść pismo do sądu w którym domaga się uzasadnienia wyroku.

Sąd ma co do zasady 14 dni na sporządzenie uzasadnienia. Termin ten zaczyna płynąć od dnia wpłynięcia wniosku o uzasadnienie. W wyjątkowych wypadkach sąd może przedłużyć termin do sporządzenia uzasadnienia.

Zobacz serwis: Windykacja

Zaskarżenie

Wyrok pierwszej instancji podlega zaskarżeniu. W tym celu strona, która nie zgadza się z rozstrzygnięciem sądu może wnieść apelację.

Apelację wnosi się w terminie 14 dni od dnia otrzymania wyroku wraz z uzasadnieniem. Jeżeli natomiast strona nie wniosła o doręczenie jej wyroku wraz z uzasadnieniem wtedy termin do wniesienia apelacji płynie od dnia ogłoszenia wyroku.

Prawomocność

Prawomocny wyrok to taki wyrok od którego nie przysługuje już środek odwoławczy. Prawomocny wyrok zaopatrzony w klauzule wykonalności jest tytułem wykonawczym. Może zatem stanowić podstawę do wszczęcia i prowadzenia postępowania egzekucyjnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA