| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Pozew > Przed sąd jakiego państwa należy wnieść pozew wszczynający europejskie postępowanie nakazowe?

Przed sąd jakiego państwa należy wnieść pozew wszczynający europejskie postępowanie nakazowe?

Wraz z wejściem do Unii Europejskiej polscy przedsiębiorcy zyskali możliwość prowadzenia działalności międzynarodowej w ramach rynku unijnego. Aby ułatwić dochodzenie roszczeń na drodze sądowej, przepisy unijne oraz nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego powołały do życia przepisy o europejskim postępowaniu nakazowym. Postępowanie to ma na celu ułatwienie oraz przyspieszenie procedury dochodzenia roszczenia, które jest w zasadzie niewątpliwe. Wydany w nim europejski nakaz zapłaty jest akceptowany i wykonalny w każdym państwie Unii.

Ponieważ strony postępowania mają siedziby w różnych państwach pojawia się zagadnienie właściwości miejscowej sądu, czyli gdzie należy wytoczyć powództwo. Strony mogą oczywiście ustalić to w umowie. Jeżeli natomiast takiego zapisu w umowie nie będzie należy posłużyć się przepisami unijnymi. Te wskazują, że przedsiębiorcy mający siedzibę na terytorium danego państwa mogą być pozywane, także niezależnie od ich obywatelstwa, tylko przed sądy tego państwa.

Przedsiębiorca polski chcąc pozwać przedsiębiorcę francuskiego, powinien wytoczyć powództwo przed sądem francuskim. Zasada ta działa oczywiście w obie strony, a więc przedsiębiorca hiszpański chcący pozwać przedsiębiorcę polskiego wytacza proces przed sądem polskim.

Przeczytaj także: Kiedy sąd może zarządzić rozprawę oddzielną?

Oczywiście zasada ta posiada wyjątki, w których właściwość miejscowa określona jest odmiennie, a więc w ten sposób, że podmiot będzie mógł być pozwany przed sąd innego państwa europejskiego, niż to w którym ma siedzibę. 

Przykładem tego typu wyjątku będzie wytoczenie powództwa w sprawach dotyczących sporów wynikających z działalności agencji, filii lub innego oddziału przedsiębiorstwa. Powód powinien wówczas wytoczyć powództwo przed sądem miejsca, gdzie znajduje się owa agencja, filia lub inny oddział. Jeżeli więc przedsiębiorca polski wytacza powództwo przeciwko przedsiębiorcy francuskiemu w związku z działalnością jego filii w Polsce, właściwy będzie sąd polski.

Polecamy serwis Windykacja

Podobna sytuacja ma miejsce przy zakładach ubezpieczeń, które mogą być pozywane zarówno w państwie gdzie mają siedzibę, jak również w państwie siedziby (miejsca zamieszkania) powoda. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej gdy jest kilku ubezpieczających. Wówczas współubezpieczyciele mogą być pozwani przed sąd państwa głównego ubezpieczającego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »