REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie działania można podjąć aby uchylić europejski nakaz zapłaty?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Powód może w pozwie wszczynającym postępowanie zażądać zakończenia postępowania na wypadek wniesienia sprzeciwu.
Powód może w pozwie wszczynającym postępowanie zażądać zakończenia postępowania na wypadek wniesienia sprzeciwu.

REKLAMA

REKLAMA

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej przedsiębiorcy zyskali możliwość swobodnego działania na rynku wewnętrznym. Aby równie sprawnie dochodzić roszczeń w postępowaniu przed sądem ukształtowano na mocy przepisów unijnych oraz kodeksu postępowania cywilnego, europejskie postępowanie nakazowe. Jest to postępowanie mające na celu przyspieszenie i usprawnienie dochodzenia bezspornych roszczeń.

Postępowanie to ma miejsce na posiedzeniu niejawnym, tak więc strony nie uczestniczą w nim. Efektem końcowym jest wydanie nakazu zapłaty. W nakazie tym sąd wskazuje pozwanemu, że w określonym terminie ma zapłacić powodowi określoną kwotę pieniężną lub w tym samym czasie, jeżeli nie uznaje roszczenia, wnieść sprzeciw. Jeżeli pozwany zdecyduje się na wniesienie sprzeciwu, europejski nakaz zapłaty traci moc. Sąd rozpozna wówczas sprawę we właściwym trybie.

REKLAMA

REKLAMA

W przypadkach wskazanych w ustawie (a więc gdy spełnione są określone przesłanki) sąd rozpozna sprawę według przepisów o postępowaniach odrębnych, z wyłączeniem przepisów o postępowaniu nakazowym i upominawczym. Jeżeli więc mamy do czynienia ze sprawą pomiędzy przedsiębiorcami sąd rozpozna wówczas sprawę według przepisów o postępowaniu odrębnym w sprawach gospodarczych.

O wniesieniu sprzeciwu sędzia zawiadamia powoda oraz wyznacza mu termin, w którym powód obowiązany jest w piśmie procesowym podać wszystkie twierdzenia oraz dowody na ich poparcie. Jest to bardzo ważne. Niepodanie tych dowodów skutkuje pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania. Jedynym sposobem, na przedstawienie dowodów w terminie późniejszym jest wykazanie, że ich powołanie w wyznaczonym terminie nie było możliwe albo, że potrzeba ich powołania wynikła później.

Przeczytaj także: Jak skorzystać z postępowania pojednawczego?

Po wniesieniu twierdzeń i dowodów przez powoda sąd wyznacza termin, w którym pozwany jest zobowiązany w piśmie procesowym podać takie twierdzenia, zarzuty oraz dowody na ich poparcie. Również tutaj zastrzeżony jest rygor utraty prawa powoływania ich w toku postępowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powód może w pozwie wszczynającym postępowanie zażądać zakończenia postępowania na wypadek wniesienia sprzeciwu. W  takim wypadku, po wniesieniu sprzeciwu sąd umarza postępowanie, orzekając tylko o kosztach.

Polecamy serwis: Windykacja

Możliwa jest również sytuacja, w której zaistnieje określona w przepisach odrębnych podstawa do uchylenia europejskiego nakazu zapłaty. Wówczas na wniosek pozwanego sąd, który go wydał, uchyli nakaz zapłaty. Wniosek powinien czynić zadość warunkom pisma procesowego i wskazywać te okoliczności. Przed uchyleniem europejskiego nakazu zapłaty sąd wysłucha powoda na posiedzeniu lub zażąda od niego oświadczenia na piśmie. Jeżeli mimo tego wydane zostanie postanowienie o uchyleniu nakazu, zaś powód nie zgadza się z tym, przysługuje mu zażalenie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  REKLAMA

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  Szynka ze zmodyfikowanej genetycznie świni już za kilka lat?

  Dzięki edycji genów metodą CRISPR udało się uzyskać świnie odporne na zespół rozrodczo-oddechowy, chorobę powodującą wielkie straty w hodowli – informuje „The CRISPR Journal”.

  REKLAMA