REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak skorzystać z postępowania pojednawczego?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej składa się - bez względu na właściwość rzeczową - do sądu rejonowego ogólnie właściwego dla przeciwnika.
Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej składa się - bez względu na właściwość rzeczową - do sądu rejonowego ogólnie właściwego dla przeciwnika.

REKLAMA

REKLAMA

Celem postępowania pojednawczego jest zawarcie między stronami ugody zanim sprawa zostanie wniesiona do sądu. Postępowanie pojednawcze przeprowadza sąd w składzie jednego sędziego. Kiedy i w jakich sprawach można skorzystać z postępowania pojednawczego?

Dopuszczalność postępowania pojednawczego

Przepis art. 184 Kodeksu Postępowania Cywilnego stanowi, że postępowanie pojednawcze jest dopuszczalne w sprawach cywilnych, których charakter na to zezwala. Z pewnością do takich spraw będą należeć sprawy majątkowe, a także te sprawy niemajątkowe, w których możliwe jest zawarcie ugody. Postępowanie pojednawcze nie zostało ograniczone jedynie do spraw, które mogą toczyć się w postępowaniu procesowym, zatem należy przyjąć dopuszczalność postępowania pojednawczego również w sprawach, dla których przewidziany jest tryb nieprocesowy. W każdym przypadku postępowanie pojednawcze może dotyczyć tylko takich spraw dla których przewidziana jest droga sądowa.

REKLAMA

Porównaj: Kiedy sąd udziela stronie pouczeń?

Kiedy postępowanie pojednawcze nie będzie możliwe:

  • w sprawach dotyczących nieruchomości położonych za granicą (art. 1102 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego);
  • w sprawach rozpatrywanych w postępowaniach odrębnych w sprawach z ubezpieczeń społecznych ( art. 47712 Kodeksu postępowania cywilnego);
  • w sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone (art. 47941Kodeksu postępowania cywilnego);
  • w sprawach zakończonych prawomocnym rozstrzygnięciem (orz. SN z 30 sierpnia 1966 r., I CR 485/66, OSP 1967, nr 9, poz. 224), chyba że istnieją podstawy do żądania wydania nowego orzeczenia w sprawie wskutek zmiany okoliczności.

Jak skorzystać z postępowania pojednawczego?

Postępowanie pojednawcze sąd wszczyna na wniosek (nazywany także wnioskiem o zawezwanie do próby ugodowej). Wnioskodawca we wniosku tym powinien oznaczyć strony (wskazać dane wnioskodawcy i przeciwnika) oraz sąd, do którego składa wniosek. Dodatkowo wnioskodawca powinien wnieść o wezwanie przeciwnika do próby ugodowej w określonej sprawie i o wyznaczenie w tym celu posiedzenia oraz zwięźle przedstawić tę sprawę.

Polecamy serwis Samochód w firmie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie należy skierować wniosek?

REKLAMA

Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej składa się - bez względu na właściwość rzeczową - do sądu rejonowego ogólnie właściwego dla przeciwnika. Wniosek na podstawie art. 23 pkt 3 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. 2005 r. Nr 167 poz. 1398) podlega opłacie stałej w wysokości 40 złotych.

Jeżeli strony w postępowaniu pojednawczym zawrą ugodę, osnowa jej treści wciągana jest do protokołu sporządzanego z postępowania pojednawczego. Należy pamiętać, że ugoda zawierana w postępowaniu pojednawczym również podlega ocenie sądu pod względem jej zgodności z prawem, zasadami współżycia społecznego i ewentualnego zamiaru obejścia prawa. Ugoda zawarta w postępowaniu pojednawczym stanowi tytuł egzekucyjny (art. 777 pkt 1 Kodeksu postępowania cywilnego).

Polecamy prawnikow.pl/forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

REKLAMA

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

Każda podwyżka najniższej krajowej to nowa fala bankructw. Teraz wypadają z rynku te, dla których ciężarem były ubiegłoroczne. Ile upadnie przez wzrost płacy minimalnej 2025 przekonamy się za rok

Przedsiębiorcy uważają, że tak dynamiczne podwyżki płacy minimalnej są na dłuższą metę zabójcze dla gospodarki. Tempa nie wytrzymują mikro i małe firmy, które przez trzy dekady były motorem napędowym polskiej gospodarki. Upadają i lada moment pociągną za sobą te większe i całe branże.

Co przyniesie rok 2025 w branży TSL?

Rok 2025 będzie przełomowy dla sektora transportu, spedycji i logistyki, przynosząc szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych. Nowe regulacje celne, wdrożenie innowacyjnych technologii oraz rosnące wymagania środowiskowe zmuszą firmy do adaptacji, by pozostały konkurencyjne w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym.

REKLAMA

Szablon raportu ESG z omówieniem. Darmowy przewodnik dla MŚP

Darmowa publikacja dla małych i średnich przedsiębiorstw jest już gotowa. Można pobrać szablon raportu ESG z omówieniem. Rzecznik MŚP wspiera przedsiębiorców w raportowaniu niefinansowym.

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany?

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany? Prezes Związku Pracodawców BCC Łukasz Bernatowicz wskazał, kiedy kwestia niedziel handlowych będzie mogła zostać uregulowana na nowo.

REKLAMA