REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skorzystać z postępowania pojednawczego?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska

REKLAMA

REKLAMA

Celem postępowania pojednawczego jest zawarcie między stronami ugody zanim sprawa zostanie wniesiona do sądu. Postępowanie pojednawcze przeprowadza sąd w składzie jednego sędziego. Kiedy i w jakich sprawach można skorzystać z postępowania pojednawczego?

Dopuszczalność postępowania pojednawczego

Przepis art. 184 Kodeksu Postępowania Cywilnego stanowi, że postępowanie pojednawcze jest dopuszczalne w sprawach cywilnych, których charakter na to zezwala. Z pewnością do takich spraw będą należeć sprawy majątkowe, a także te sprawy niemajątkowe, w których możliwe jest zawarcie ugody. Postępowanie pojednawcze nie zostało ograniczone jedynie do spraw, które mogą toczyć się w postępowaniu procesowym, zatem należy przyjąć dopuszczalność postępowania pojednawczego również w sprawach, dla których przewidziany jest tryb nieprocesowy. W każdym przypadku postępowanie pojednawcze może dotyczyć tylko takich spraw dla których przewidziana jest droga sądowa.

REKLAMA

Porównaj: Kiedy sąd udziela stronie pouczeń?

Kiedy postępowanie pojednawcze nie będzie możliwe:

  • w sprawach dotyczących nieruchomości położonych za granicą (art. 1102 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego);
  • w sprawach rozpatrywanych w postępowaniach odrębnych w sprawach z ubezpieczeń społecznych ( art. 47712 Kodeksu postępowania cywilnego);
  • w sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone (art. 47941Kodeksu postępowania cywilnego);
  • w sprawach zakończonych prawomocnym rozstrzygnięciem (orz. SN z 30 sierpnia 1966 r., I CR 485/66, OSP 1967, nr 9, poz. 224), chyba że istnieją podstawy do żądania wydania nowego orzeczenia w sprawie wskutek zmiany okoliczności.

Jak skorzystać z postępowania pojednawczego?

Postępowanie pojednawcze sąd wszczyna na wniosek (nazywany także wnioskiem o zawezwanie do próby ugodowej). Wnioskodawca we wniosku tym powinien oznaczyć strony (wskazać dane wnioskodawcy i przeciwnika) oraz sąd, do którego składa wniosek. Dodatkowo wnioskodawca powinien wnieść o wezwanie przeciwnika do próby ugodowej w określonej sprawie i o wyznaczenie w tym celu posiedzenia oraz zwięźle przedstawić tę sprawę.

Polecamy serwis Samochód w firmie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie należy skierować wniosek?

REKLAMA

Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej składa się - bez względu na właściwość rzeczową - do sądu rejonowego ogólnie właściwego dla przeciwnika. Wniosek na podstawie art. 23 pkt 3 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. 2005 r. Nr 167 poz. 1398) podlega opłacie stałej w wysokości 40 złotych.

Jeżeli strony w postępowaniu pojednawczym zawrą ugodę, osnowa jej treści wciągana jest do protokołu sporządzanego z postępowania pojednawczego. Należy pamiętać, że ugoda zawierana w postępowaniu pojednawczym również podlega ocenie sądu pod względem jej zgodności z prawem, zasadami współżycia społecznego i ewentualnego zamiaru obejścia prawa. Ugoda zawarta w postępowaniu pojednawczym stanowi tytuł egzekucyjny (art. 777 pkt 1 Kodeksu postępowania cywilnego).

Polecamy prawnikow.pl/forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Minister Moskwa: jesteśmy potentatem w produkcji wodoru

    Minister klimatu Anna Moskwa powiedział: Polska jest potentatem w produkcji wodoru, to przewaga w stosunku do wielu państw europejskich. Zdaniem minister upowszechnienie wodoru w Polsce to nie przyszłość, ale teraźniejszość.

    Jak przedsiębiorcy mogą skorzystać na nowelizacji ustawy o OZE?

    Co zmieni nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii? Kto chce inwestować w OZE? Jak firmy mogą skorzystać na nowych regulacjach? 

    W wakacje Polacy odpuścili chodzenie do pizzerii i fast foodów. Winna inflacja?

    Wizyty w restauracjach typu fast food i w pizzeriach stały się mniej popularne. Skrócił się też statystyczny czas przebywania w lokalach. Eksperci winą za to obarczają inflację i, co za tym idzie, zmianę zachowań konsumentów. 

    Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro na 17 nowych projektów wspierających zdrowe gleby

    Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro w 17 nowych projektów badawczych. Celem projektów będzie odbudowa i ochrona zdrowia gleby na potrzeby zrównoważonej produkcji zdrowej żywności, ochrony różnorodności biologicznej, budowania odporności na zmianę klimatu oraz realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu - podała KE.

    REKLAMA

    Prezes PAIH: polskie firmy powinny dostarczać na rynek ukraiński żywność przetworzoną

    Ukraina, podobnie jak Polska, jest dużym producentem żywności, ale z powodu sytuacji wojennej, w większości nieprzetworzonej - mówi prezes PAIH Paweł Kurtasz. Według niego polskie firmy powinny dostarczać na rynek ukraiński żywność przetworzoną.

    UE chce chronić wzory przemysłowe wytwarzane w drukarkach 3D

    Rada UE przyjęła w poniedziałek stanowisko negocjacyjne w sprawie proponowanej nowelizacji dyrektywy o ochronie prawnej wzorów. Nowe prawo ma na celu wprowadzenie ochrony wzorów przemysłowych wytwarzanych w drukarkach 3D.

    SENT z nowymi rodzajami odpadów? Projekt ma ograniczać szarą strefę

    System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ma zostać rozszerzony o 11 rodzajów odpadów, takich jak farby, lakiery czy kleje. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak dodano, rozszerzenie SENT ma ograniczyć szarą strefę w gospodarce odpadowej.

    Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt rozporządzenia

    Projekt rozporządzenia umożliwiającego wsparcie inwestycji w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, opublikowano w poniedziałek 25 września na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

    REKLAMA

    Projekt innowacyjny, czyli jaki? Kryteria oceny i szans na otrzymanie dofinansowania

    Innowacja stanowi jedną z największych sił napędowych gospodarki, przynosząc szereg korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i konsumentom. Szczególnie duży wpływ na społeczeństwo mają innowacje przełomowe tj. rozwiązania oparte na zaawansowanych technologiach dotyczące istotnych problemów współczesnego świata, w tym m.in. środowiska czy zdrowia. Nic więc dziwnego, że to właśnie innowacyjność jest kluczowym kryterium oceny w krajowych oraz międzynarodowych projektach dotacyjnych.

    Klienci chcieliby inteligentnych wózków, które zastąpią kasę samoobsługową

    Sprzedawcy detaliczni są gotowi na technologiczne zmiany. Az 60 proc. badanych firm planuje się w przyszłym roku inwestycje w sztuczną inteligencję. A czego oczekują klienci? 

    REKLAMA