reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Strony > Kim jest interwenient uboczny?

Kim jest interwenient uboczny?

Interwenientem ubocznym jest osoba trzecia, która może przystąpić do jednej ze stron w trakcie toczącego się procesu. Musi jednak wykazać interes prawny o konieczności rozstrzygnięcia sprawy na korzyść danej strony. Jakie uprawnienia przysługują interwenientowi ubocznemu?

Zgodnie z art. 76 kodeksu postępowania cywilnego interwenientem ubocznym jest osoba trzecia, która przystępuje do toczącego się procesu do jednej ze stron. Przystąpić można w każdym stadium sprawy aż do zamknięcia rozprawy w drugiej instancji w przypadku, gdy osoba trzecia ma interes prawny, aby sąd rozstrzygnął na korzyść jednej ze stron. Interwencja uboczna jest zatem traktowana jako środek zabezpieczenia osoby trzeciej w przypadku niekorzystnego rozstrzygnięcia sprawy dla jednej ze stron procesu. Niedopuszczalne jest jednak zgłoszenie interwencji ubocznej w sprawie zakończonej prawomocnym orzeczeniem przed jego uchyleniem. Interwencja uboczna jest w ogóle możliwa i dopuszczalna dopóty, dopóki toczy się jeszcze postępowanie w sprawie, a po uprawomocnieniu się orzeczenia, sprawa jest już zakończona (post. SN, I CZ 62/13).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Interwenient uboczny nie jest stroną procesu. Musi jednak spełniać wszystkie wymagania związane z występowaniem przed sądem, czyli posiadać zdolność sądową, zdolność procesową lub należyte przedstawicielstwo. Za zgodą stron może również wstąpić na miejsce strony, do której przystąpił.

Ważność wstąpienia interwenienta ubocznego do sprawy uzależnione jest od zgłoszenia tego faktu na piśmie z podaniem interesu prawnego.

Pismo dotyczące wstąpienia interwenienta ubocznego podlega opłacie w wysokości 1/5 części opłaty za wniesienie pozwu rozpoczynającego proces oraz pismo doręcza się obu stronom postępowania.

Kim jest interwenient?

Uprawnienia interwenienta ubocznego

Zgodnie z art. 79 k.p.c. interwenient uboczny może podejmować wszelkie czynności procesowe związane ze sprawą. Nie mogą one jednak stać w sprzeczności z czynnościami podejmowanymi przez stronę, do której przystąpił. Za sprzeczną z czynnościami i oświadczeniami strony uznać należy każdą czynność procesową i każde oświadczenie interwenienta ubocznego, które zawierają treści przeciwstawne do czynności lub oświadczeń strony, do której interwenient uboczny przystąpił (post. SN, IV CSK 327/12). W ramach interwencji ubocznej nie można również cofać pozwu czy zmieniać roszczeń procesowych, bądź zawierać ugody. Dodatkowo interwenient uboczny powinien zaakceptować stadium procesu, w jakim się on znajduje.

Interwenientowi, podobnie jak stronie należy od momentu przystąpienia do sprawy doręczać wszelkie zawiadomienia o terminach i posiedzeniach sądowych jak również orzeczenia sądu. Przysługuje mu zarazem prawo do wniesienia środka odwoławczego, który biegnie od momentu doręczenia odpisu orzeczenia stronie. Pozostałe terminy przewidziane dla czynności procesowych biegną dla interwenienta indywidualnie.

Interwenient uboczny nie może podnieść zarzutu wadliwego prowadzenia postępowania przez stronę bądź błędnego rozstrzygnięcia sprawy.

Kto może być stroną w procesie?

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 76 – 83 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 Nr 43 poz. 296),
  • art. 19 ust. 3 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. 2005 Nr 167 poz. 1398)
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama