REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kim jest interwenient uboczny?

Redakcja serwisu Biznes
Kim jest interwenient uboczny? / fot. Fotolia
Kim jest interwenient uboczny? / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Interwenientem ubocznym jest osoba trzecia, która może przystąpić do jednej ze stron w trakcie toczącego się procesu. Musi jednak wykazać interes prawny o konieczności rozstrzygnięcia sprawy na korzyść danej strony. Jakie uprawnienia przysługują interwenientowi ubocznemu?

Zgodnie z art. 76 kodeksu postępowania cywilnego interwenientem ubocznym jest osoba trzecia, która przystępuje do toczącego się procesu do jednej ze stron. Przystąpić można w każdym stadium sprawy aż do zamknięcia rozprawy w drugiej instancji w przypadku, gdy osoba trzecia ma interes prawny, aby sąd rozstrzygnął na korzyść jednej ze stron. Interwencja uboczna jest zatem traktowana jako środek zabezpieczenia osoby trzeciej w przypadku niekorzystnego rozstrzygnięcia sprawy dla jednej ze stron procesu. Niedopuszczalne jest jednak zgłoszenie interwencji ubocznej w sprawie zakończonej prawomocnym orzeczeniem przed jego uchyleniem. Interwencja uboczna jest w ogóle możliwa i dopuszczalna dopóty, dopóki toczy się jeszcze postępowanie w sprawie, a po uprawomocnieniu się orzeczenia, sprawa jest już zakończona (post. SN, I CZ 62/13).

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Interwenient uboczny nie jest stroną procesu. Musi jednak spełniać wszystkie wymagania związane z występowaniem przed sądem, czyli posiadać zdolność sądową, zdolność procesową lub należyte przedstawicielstwo. Za zgodą stron może również wstąpić na miejsce strony, do której przystąpił.

Ważność wstąpienia interwenienta ubocznego do sprawy uzależnione jest od zgłoszenia tego faktu na piśmie z podaniem interesu prawnego.

Pismo dotyczące wstąpienia interwenienta ubocznego podlega opłacie w wysokości 1/5 części opłaty za wniesienie pozwu rozpoczynającego proces oraz pismo doręcza się obu stronom postępowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kim jest interwenient?

Uprawnienia interwenienta ubocznego

REKLAMA

Zgodnie z art. 79 k.p.c. interwenient uboczny może podejmować wszelkie czynności procesowe związane ze sprawą. Nie mogą one jednak stać w sprzeczności z czynnościami podejmowanymi przez stronę, do której przystąpił. Za sprzeczną z czynnościami i oświadczeniami strony uznać należy każdą czynność procesową i każde oświadczenie interwenienta ubocznego, które zawierają treści przeciwstawne do czynności lub oświadczeń strony, do której interwenient uboczny przystąpił (post. SN, IV CSK 327/12). W ramach interwencji ubocznej nie można również cofać pozwu czy zmieniać roszczeń procesowych, bądź zawierać ugody. Dodatkowo interwenient uboczny powinien zaakceptować stadium procesu, w jakim się on znajduje.

Interwenientowi, podobnie jak stronie należy od momentu przystąpienia do sprawy doręczać wszelkie zawiadomienia o terminach i posiedzeniach sądowych jak również orzeczenia sądu. Przysługuje mu zarazem prawo do wniesienia środka odwoławczego, który biegnie od momentu doręczenia odpisu orzeczenia stronie. Pozostałe terminy przewidziane dla czynności procesowych biegną dla interwenienta indywidualnie.

Interwenient uboczny nie może podnieść zarzutu wadliwego prowadzenia postępowania przez stronę bądź błędnego rozstrzygnięcia sprawy.

Kto może być stroną w procesie?

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 76 – 83 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 Nr 43 poz. 296),
  • art. 19 ust. 3 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. 2005 Nr 167 poz. 1398)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

ZPP chce zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe i e-papierosy

Przedsiębiorcy są zaskoczeni nieoczekiwaną zmianą przepisów podatkowych dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców alarmują, że zmiany wprowadzane są w niewłaściwy sposób. Mają swoje propozycje. 

Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

REKLAMA

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

REKLAMA

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA