| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Czym jest przypozwanie?

Czym jest przypozwanie?

Przypozwanie służy zabezpieczeniu interesów osób trzecich, które nie biorą udziału w toczącym się procesie, a którego wynik może mieć dla nich bezpośrednie bądź pośrednie skutki. W takim celu należy wnieść pismo procesowe, które doręcza się niezwłocznie osobie trzeciej, a która występuje wówczas w charakterze interwenienta ubocznego.

Przypozwanie stanowi zawiadomienie osoby trzeciej o toczącym się już postępowaniu i wezwanie jej do stawiennictwa w charakterze interwenienta ubocznego. Co ważne, samo wezwanie nie powoduje powstania interwencji ubocznej, bowiem osoba trzecia, aby móc wziąć udział w procesie zobowiązana jest do zgłoszenia takiej interwencji. W takiej sytuacji osobę przystępującą do procesu obowiązują przepisy dotyczące interwencji, wobec czego nie jest ona uprawniona do podnoszenia zarzutów wadliwości postępowania prowadzonego przez stronę, do której przystąpiła. W takiej sytuacji to strona zobowiązana jest do wniesienia odpowiedniego środka odwoławczego. Ponadto naruszenie art. 84 § 2 k.p.c. w związku z niedoręczeniem przez sąd osobie wskazanej pisma o przypozwaniu może stanowić podstawę apelacji, jeżeli nie zostały wyjaśnione istotne okoliczności faktyczne sprawy, a okazało się, że osoba przypozwana dysponuje dowodami nieznanymi stronom i sądowi (wyr. SA we Wrocławiu, I ACa 67/13).

Zobacz również: Roszczenia pieniężne w sprawach gospodarczych

Wniesienie pisma

Przypozwanie może być dokonane przez każdą ze stron postępowania. Strony dokonują tego w formie pisma procesowego, które wnoszą do toczącej się już sprawy z przedstawieniem przedmiotu sprawy, przyczyny wezwania osoby trzeciej wraz z samym wezwaniem do udziału w sprawie. Wskazane pismo nie wymaga dodatkowych opłat sądowych, bowiem zazwyczaj ma to na celu przedłużenie całego postępowanie przez jedną ze stron. Co do zasady przypozwania można dokonać do momentu zamknięcia rozprawy w drugiej instancji (analogicznie do postępowanie w przypadku interwencji ubocznej). Art. 84 § 2 k.p.c. wskazuje, iż pismo zawierające przypozwanie należy złożyć osobie trzeciej niezwłocznie. Chodzi bowiem o jak najszybsze działanie w tym zakresie, aby dokonać tego właśnie przed zamknięciem rozprawy w drugiej instancji.

Przepisy kodeksu cywilnego mogą wskazywać na obowiązek złożenia pisma zawierającego przypozwanie. Ponadto Naruszenie art. 84 § 2 k.p.c. wskutek niedoręczenia przez sąd osobie wskazanej pisma o przypozwaniu może stanowić podstawę rewizji (wyr. SN, II CR 259/65).

Sąd nie może wydać postanowienia odmownego uznania przypozwania, jak również nie może zaniechać dokonania przypozwania. Niewykonanie jednakże przez sąd obowiązku przypozwania może być podstawą skutecznego zarzutu apelacyjnego jedynie w razie niewyjaśnienia przez sąd wszystkich istotnych okoliczności faktycznych sprawy, gdyby okazało się, że interwenient uboczny dysponuje dowodami nieznanymi stronom i sądowi (wyr. SA w Poznaniu, I ACa 201/07).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »