reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Czym jest przypozwanie?

Czym jest przypozwanie?

Przypozwanie służy zabezpieczeniu interesów osób trzecich, które nie biorą udziału w toczącym się procesie, a którego wynik może mieć dla nich bezpośrednie bądź pośrednie skutki. W takim celu należy wnieść pismo procesowe, które doręcza się niezwłocznie osobie trzeciej, a która występuje wówczas w charakterze interwenienta ubocznego.

Przypozwanie stanowi zawiadomienie osoby trzeciej o toczącym się już postępowaniu i wezwanie jej do stawiennictwa w charakterze interwenienta ubocznego. Co ważne, samo wezwanie nie powoduje powstania interwencji ubocznej, bowiem osoba trzecia, aby móc wziąć udział w procesie zobowiązana jest do zgłoszenia takiej interwencji. W takiej sytuacji osobę przystępującą do procesu obowiązują przepisy dotyczące interwencji, wobec czego nie jest ona uprawniona do podnoszenia zarzutów wadliwości postępowania prowadzonego przez stronę, do której przystąpiła. W takiej sytuacji to strona zobowiązana jest do wniesienia odpowiedniego środka odwoławczego. Ponadto naruszenie art. 84 § 2 k.p.c. w związku z niedoręczeniem przez sąd osobie wskazanej pisma o przypozwaniu może stanowić podstawę apelacji, jeżeli nie zostały wyjaśnione istotne okoliczności faktyczne sprawy, a okazało się, że osoba przypozwana dysponuje dowodami nieznanymi stronom i sądowi (wyr. SA we Wrocławiu, I ACa 67/13).

Zobacz również: Roszczenia pieniężne w sprawach gospodarczych

Wniesienie pisma

Przypozwanie może być dokonane przez każdą ze stron postępowania. Strony dokonują tego w formie pisma procesowego, które wnoszą do toczącej się już sprawy z przedstawieniem przedmiotu sprawy, przyczyny wezwania osoby trzeciej wraz z samym wezwaniem do udziału w sprawie. Wskazane pismo nie wymaga dodatkowych opłat sądowych, bowiem zazwyczaj ma to na celu przedłużenie całego postępowanie przez jedną ze stron. Co do zasady przypozwania można dokonać do momentu zamknięcia rozprawy w drugiej instancji (analogicznie do postępowanie w przypadku interwencji ubocznej). Art. 84 § 2 k.p.c. wskazuje, iż pismo zawierające przypozwanie należy złożyć osobie trzeciej niezwłocznie. Chodzi bowiem o jak najszybsze działanie w tym zakresie, aby dokonać tego właśnie przed zamknięciem rozprawy w drugiej instancji.

Przepisy kodeksu cywilnego mogą wskazywać na obowiązek złożenia pisma zawierającego przypozwanie. Ponadto Naruszenie art. 84 § 2 k.p.c. wskutek niedoręczenia przez sąd osobie wskazanej pisma o przypozwaniu może stanowić podstawę rewizji (wyr. SN, II CR 259/65).

Sąd nie może wydać postanowienia odmownego uznania przypozwania, jak również nie może zaniechać dokonania przypozwania. Niewykonanie jednakże przez sąd obowiązku przypozwania może być podstawą skutecznego zarzutu apelacyjnego jedynie w razie niewyjaśnienia przez sąd wszystkich istotnych okoliczności faktycznych sprawy, gdyby okazało się, że interwenient uboczny dysponuje dowodami nieznanymi stronom i sądowi (wyr. SA w Poznaniu, I ACa 201/07).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama