Kim jest interwenient?
REKLAMA
REKLAMA
Interwenient jest specyficznym podmiotem występującym w postępowaniu cywilnym. Kodeks postępowania cywilnego poświęca interwenientowi cały odrębny dział. Są to art. 75-83.
REKLAMA
Interwenient główny
Interwenientem głównym jest ten kto występuje z roszczeniem o rzecz lub prawo, o które sprawa toczy się pomiędzy innymi osobami.
Z interwencją główną można wystąpić aż do zamknięcia rozprawy w pierwszej instancji. W tym celu należy wytoczyć powództwo o tę rzecz lub prawo przeciwko obu stronom przed sąd, w którym toczy się sprawa.
Zobacz: Inne podmioty postępowania cywilnego
Interwenient uboczny
REKLAMA
Interwenientem ubocznym jest ten, kto ma interes prawny w tym, aby sprawa została rozstrzygnięta na korzyść jednej ze stron. Z interwencją uboczną można wystąpić w każdym stanie sprawy aż do zamknięcia rozprawy w drugiej instancji. Interwenient uboczny przystępuje do tej strony toczącego się postępowania
Wstąpienie swe do sprawy interwenient uboczny powinien zgłosić w piśmie, w którym poda, jaki ma interes prawny we wstąpieniu i do której ze stron przystępuje. Pismo to należy doręczyć obu stronom.
Za zgodą stron interwenient uboczny może wejść na miejsce strony, do której przystąpił.
Zobacz: Kiedy w postępowaniu cywilnym występuje prokurator?
Opozycja
Każda ze stron może zgłosić opozycję przeciwko wstąpieniu interwenienta ubocznego. Strony mogą to uczynić nie później niż przy rozpoczęciu najbliższej rozprawy.
Sąd oddala opozycję zawsze po przeprowadzeniu co do niej rozprawy.
Mimo wniesienia opozycji interwenient uboczny bierze udział w sprawie, dopóki orzeczenie uwzględniające opozycję nie stanie się prawomocne. W razie prawomocnego uwzględnienia opozycji czynności interwenienta ubocznego uważane będą za niebyłe.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.