| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Strony > Kim jest interwenient?

Kim jest interwenient?

W procesie cywilnym oprócz stron mogą występować inne podmioty. Jednym z takich podmiotów jest interwenient. Kodeks postępowania cywilnego wyróżnia dwa rodzaje interwencji- główną i uboczna.

Interwenient jest specyficznym podmiotem występującym w postępowaniu cywilnym. Kodeks postępowania cywilnego poświęca interwenientowi cały odrębny dział. Są to art. 75-83.

Interwenient główny

Interwenientem głównym jest ten kto występuje z roszczeniem o rzecz lub prawo, o które sprawa toczy się pomiędzy innymi osobami.
Z interwencją główną można wystąpić aż do zamknięcia rozprawy w pierwszej instancji. W tym celu należy wytoczyć powództwo o tę rzecz lub prawo przeciwko obu stronom przed sąd, w którym toczy się sprawa.

Zobacz: Inne podmioty postępowania cywilnego

Interwenient uboczny

Interwenientem ubocznym jest ten, kto ma interes prawny w tym, aby sprawa została rozstrzygnięta na korzyść jednej ze stron. Z interwencją uboczną można wystąpić w każdym stanie sprawy aż do zamknięcia rozprawy w drugiej instancji. Interwenient uboczny przystępuje do tej strony toczącego się postępowania

Wstąpienie swe do sprawy interwenient uboczny powinien zgłosić w piśmie, w którym poda, jaki ma interes prawny we wstąpieniu i do której ze stron przystępuje. Pismo to należy doręczyć obu stronom.

Za zgodą stron interwenient uboczny może wejść na miejsce strony, do której przystąpił.

Zobacz: Kiedy w postępowaniu cywilnym występuje prokurator?

Opozycja

Każda ze stron może zgłosić opozycję przeciwko wstąpieniu interwenienta ubocznego. Strony mogą to uczynić nie później niż przy rozpoczęciu najbliższej rozprawy.
Sąd oddala opozycję zawsze po przeprowadzeniu co do niej rozprawy.

Mimo wniesienia opozycji interwenient uboczny bierze udział w sprawie, dopóki orzeczenie uwzględniające opozycję nie stanie się prawomocne. W razie prawomocnego uwzględnienia opozycji czynności interwenienta ubocznego uważane będą za niebyłe.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Interwenientem ubocznym jest ten, kto ma interes prawny w tym, aby sprawa została rozstrzygnięta na korzyść jednej ze stron.
Interwenientem ubocznym jest ten, kto ma interes prawny w tym, aby sprawa została rozstrzygnięta na korzyść jednej ze stron.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Chylińska

Architekt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »