REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inne podmioty postępowania cywilnego

Łukasz Matys
Do udziału organizacji społecznej w postępowaniu cywilnym stosuje się odpowiednio przepisy o udziale prokuratora.
Do udziału organizacji społecznej w postępowaniu cywilnym stosuje się odpowiednio przepisy o udziale prokuratora.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W postępowaniu cywilnym mogą występować oprócz stron, podmioty na prawach strony. Do takich podmiotów zaliczamy oprócz prokuratora- organizację społeczną, miejskiego rzecznika konsumenta oraz inspektora pracy.

Przedsiębiorca w sądzie może zetknąć się z każdym z tych podmiotów. Wszystkie one mają podobne uprawnienia. Jednakże każdy z tych podmiotów pojawia się w innym postępowaniu.

REKLAMA

Organizacja społeczna

Kodeks postępowania cywilnego upoważnia organizacje społeczne do brania udziału w całej gamie spraw. Z punktu widzenia przedsiębiorcy najistotniejsze sprawy z udziałem organizacji społecznej to:

  • sprawy o ochronę praw konsumentów,
  • sprawy z zakresu ochrony środowiska,
  • sprawy z zakresu ochrony własności przemysłowej.

Zobacz: Kto może być stroną w procesie?

Organizacja społeczna może zarówno wytaczać powództwo w imieniu obywateli jak również za zgoda powoda przystępować do sprawy w każdym jej stadium.

Do udziału organizacji społecznej w postępowaniu cywilnym stosuje się odpowiednio przepisy o udziale prokuratora. Wobec tego organizacja taka może zgłaszać wnioski dowodowe, może składać oświadczenia, może w końcu zaskarżać wydawane w sprawie orzeczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Organizację społeczną zawiadamia się o terminach posiedzeń, doręcza się jej również wydane w sprawie wyroki i postanowienia.

Organizacje społeczne nie biorące udziału w sprawie mogą wyrażać w uchwałach swoich organów swój pogląd na sprawę.

Zobacz: Adwokat jako pełnomocnik przed sądem

Inspektor pracy

REKLAMA

Inspektorzy pracy mogą występować w sprawach z zakresu prawa pracy a konkretniej w sprawach o ustalenie stosunku pracy. Postępowania takie nie toczą się według przepisów o postępowaniu gospodarczym. Jednak najczęściej pracodawcami są przedsiębiorcy dlatego tez warto wspomnieć w tym miejscu o inspektorach pracy.

Inspektorzy pracy mogą wytaczać powództwa na rzecz pracowników a także za zgodą powoda wstępować do postępowania w każdym jego stadium (zarówno przed sadem pierwszej jak i drugiej instancji).

Do inspektora pracy stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące prokuratora. Dlatego też inspektor pracy może w toku procesu składać oświadczenia i powoływać dowody, może zaskarżać orzeczenia. Inspektora pracy informuje się o posiedzeniach sądu a także doręcza mu się wydane w sprawie orzeczenia.

Wstępując do sprawy inspektor pracy musi uzyskać na to zgodę powoda.

Powiatowy rzecznik praw konsumenta

Powiatowy (miejski) rzecznik praw konsumenta wykonuje zadania samorządu terytorialnego w dziedzinie ochrony praw konsumenta. Jego uprawnienia reguluje ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów.

REKLAMA

W postępowaniu cywilnym rzecznik może wytaczać powództwa na rzecz konsumentów ( np. w sprawach o uznanie postanowień wzorca umownego za niedozwolone). Rzecznik praw konsumenta może również wstępować do toczącego się postępowania w każdym jego stadium. Musi mieć na to jednak zgodę powoda.

Do rzecznika stosuje się odpowiednio przepisy o prokuratorze. Dlatego też rzecznik może w toku sprawy składać oświadczenia, zgłaszać wnioski dowodowe a nawet zaskarżać wydane orzeczenia. Rzecznika informuje się o terminach posiedzeń i doręcza mu się odpisy orzeczeń sądowych wydanych w toku sprawy.

Zobacz serwis: Przedsiębiorca w sądzie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA