reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Strony > Inne podmioty postępowania cywilnego

Inne podmioty postępowania cywilnego

W postępowaniu cywilnym mogą występować oprócz stron, podmioty na prawach strony. Do takich podmiotów zaliczamy oprócz prokuratora- organizację społeczną, miejskiego rzecznika konsumenta oraz inspektora pracy.

Przedsiębiorca w sądzie może zetknąć się z każdym z tych podmiotów. Wszystkie one mają podobne uprawnienia. Jednakże każdy z tych podmiotów pojawia się w innym postępowaniu.

Organizacja społeczna

Kodeks postępowania cywilnego upoważnia organizacje społeczne do brania udziału w całej gamie spraw. Z punktu widzenia przedsiębiorcy najistotniejsze sprawy z udziałem organizacji społecznej to:

  • sprawy o ochronę praw konsumentów,
  • sprawy z zakresu ochrony środowiska,
  • sprawy z zakresu ochrony własności przemysłowej.

Zobacz: Kto może być stroną w procesie?

Organizacja społeczna może zarówno wytaczać powództwo w imieniu obywateli jak również za zgoda powoda przystępować do sprawy w każdym jej stadium.

Do udziału organizacji społecznej w postępowaniu cywilnym stosuje się odpowiednio przepisy o udziale prokuratora. Wobec tego organizacja taka może zgłaszać wnioski dowodowe, może składać oświadczenia, może w końcu zaskarżać wydawane w sprawie orzeczenia.

Organizację społeczną zawiadamia się o terminach posiedzeń, doręcza się jej również wydane w sprawie wyroki i postanowienia.

Organizacje społeczne nie biorące udziału w sprawie mogą wyrażać w uchwałach swoich organów swój pogląd na sprawę.

Zobacz: Adwokat jako pełnomocnik przed sądem

Inspektor pracy

Inspektorzy pracy mogą występować w sprawach z zakresu prawa pracy a konkretniej w sprawach o ustalenie stosunku pracy. Postępowania takie nie toczą się według przepisów o postępowaniu gospodarczym. Jednak najczęściej pracodawcami są przedsiębiorcy dlatego tez warto wspomnieć w tym miejscu o inspektorach pracy.

Inspektorzy pracy mogą wytaczać powództwa na rzecz pracowników a także za zgodą powoda wstępować do postępowania w każdym jego stadium (zarówno przed sadem pierwszej jak i drugiej instancji).

Do inspektora pracy stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące prokuratora. Dlatego też inspektor pracy może w toku procesu składać oświadczenia i powoływać dowody, może zaskarżać orzeczenia. Inspektora pracy informuje się o posiedzeniach sądu a także doręcza mu się wydane w sprawie orzeczenia.

Wstępując do sprawy inspektor pracy musi uzyskać na to zgodę powoda.

Powiatowy rzecznik praw konsumenta

Powiatowy (miejski) rzecznik praw konsumenta wykonuje zadania samorządu terytorialnego w dziedzinie ochrony praw konsumenta. Jego uprawnienia reguluje ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów.

W postępowaniu cywilnym rzecznik może wytaczać powództwa na rzecz konsumentów ( np. w sprawach o uznanie postanowień wzorca umownego za niedozwolone). Rzecznik praw konsumenta może również wstępować do toczącego się postępowania w każdym jego stadium. Musi mieć na to jednak zgodę powoda.

Do rzecznika stosuje się odpowiednio przepisy o prokuratorze. Dlatego też rzecznik może w toku sprawy składać oświadczenia, zgłaszać wnioski dowodowe a nawet zaskarżać wydane orzeczenia. Rzecznika informuje się o terminach posiedzeń i doręcza mu się odpisy orzeczeń sądowych wydanych w toku sprawy.

Zobacz serwis: Przedsiębiorca w sądzie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Do udziału organizacji społecznej w postępowaniu cywilnym stosuje się odpowiednio przepisy o udziale prokuratora.
Do udziału organizacji społecznej w postępowaniu cywilnym stosuje się odpowiednio przepisy o udziale prokuratora.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama