Inne podmioty postępowania cywilnego
REKLAMA
REKLAMA
Przedsiębiorca w sądzie może zetknąć się z każdym z tych podmiotów. Wszystkie one mają podobne uprawnienia. Jednakże każdy z tych podmiotów pojawia się w innym postępowaniu.
REKLAMA
Organizacja społeczna
Kodeks postępowania cywilnego upoważnia organizacje społeczne do brania udziału w całej gamie spraw. Z punktu widzenia przedsiębiorcy najistotniejsze sprawy z udziałem organizacji społecznej to:
- sprawy o ochronę praw konsumentów,
- sprawy z zakresu ochrony środowiska,
- sprawy z zakresu ochrony własności przemysłowej.
Zobacz: Kto może być stroną w procesie?
Organizacja społeczna może zarówno wytaczać powództwo w imieniu obywateli jak również za zgoda powoda przystępować do sprawy w każdym jej stadium.
Do udziału organizacji społecznej w postępowaniu cywilnym stosuje się odpowiednio przepisy o udziale prokuratora. Wobec tego organizacja taka może zgłaszać wnioski dowodowe, może składać oświadczenia, może w końcu zaskarżać wydawane w sprawie orzeczenia.
Organizację społeczną zawiadamia się o terminach posiedzeń, doręcza się jej również wydane w sprawie wyroki i postanowienia.
Organizacje społeczne nie biorące udziału w sprawie mogą wyrażać w uchwałach swoich organów swój pogląd na sprawę.
Zobacz: Adwokat jako pełnomocnik przed sądem
Inspektor pracy
REKLAMA
Inspektorzy pracy mogą występować w sprawach z zakresu prawa pracy a konkretniej w sprawach o ustalenie stosunku pracy. Postępowania takie nie toczą się według przepisów o postępowaniu gospodarczym. Jednak najczęściej pracodawcami są przedsiębiorcy dlatego tez warto wspomnieć w tym miejscu o inspektorach pracy.
Inspektorzy pracy mogą wytaczać powództwa na rzecz pracowników a także za zgodą powoda wstępować do postępowania w każdym jego stadium (zarówno przed sadem pierwszej jak i drugiej instancji).
Do inspektora pracy stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące prokuratora. Dlatego też inspektor pracy może w toku procesu składać oświadczenia i powoływać dowody, może zaskarżać orzeczenia. Inspektora pracy informuje się o posiedzeniach sądu a także doręcza mu się wydane w sprawie orzeczenia.
Wstępując do sprawy inspektor pracy musi uzyskać na to zgodę powoda.
Powiatowy rzecznik praw konsumenta
Powiatowy (miejski) rzecznik praw konsumenta wykonuje zadania samorządu terytorialnego w dziedzinie ochrony praw konsumenta. Jego uprawnienia reguluje ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów.
REKLAMA
W postępowaniu cywilnym rzecznik może wytaczać powództwa na rzecz konsumentów ( np. w sprawach o uznanie postanowień wzorca umownego za niedozwolone). Rzecznik praw konsumenta może również wstępować do toczącego się postępowania w każdym jego stadium. Musi mieć na to jednak zgodę powoda.
Do rzecznika stosuje się odpowiednio przepisy o prokuratorze. Dlatego też rzecznik może w toku sprawy składać oświadczenia, zgłaszać wnioski dowodowe a nawet zaskarżać wydane orzeczenia. Rzecznika informuje się o terminach posiedzeń i doręcza mu się odpisy orzeczeń sądowych wydanych w toku sprawy.
Zobacz serwis: Przedsiębiorca w sądzie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.