REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Adwokat jako pełnomocnik przed sądem

Łukasz Matys
Pełnomocnictwa udziela się konkretnemu adwokatowi, nigdy spółce adwokackiej.
Pełnomocnictwa udziela się konkretnemu adwokatowi, nigdy spółce adwokackiej.

REKLAMA

REKLAMA

Adwokat to zawód polegający na świadczeniu pomocy prawnej. Jednym z głównych zadań adwokatów jest zastępstwo procesowe w sprawach karnych i cywilnych.

Adwokatem może zostać tylko osoba, która ukończyła studia prawnicze i odbyła stosowną aplikację. Studia i aplikacja mają gwarantować to, że osoba podejmująca się pracy w tym zawodzie będzie miała stosowną wiedzę teoretyczną i praktyczną.

REKLAMA

Uprawnienia

Adwokat udziela pomocy prawnej osobom, które się do niego zwrócą.

Zobacz: Jakie są zasady udzielania pełnomocnictw przez wspólników spółek osobowych?

Udzielana przez adwokata pomoc prawna w szczególności polega na:

  • Sporządzaniu opinii prawnych,
  • Zastępstwie prawnym przed sądami i urzędami,
  • Sporządza wzory aktów prawnych,
  • Udziela porad prawnych.

Rodzaje spraw

Adwokaci mają monopol na bycie obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych. Żaden inny prawnik nie może występować w takich sprawach w takim charakterze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz tego adwokaci mogą występować w sprawach rodzinnych, sprawach z zakresu prawa pracy cz y też w sprawach gospodarczych.

W Polsce jest utrwalone przekonanie, że sprawami gospodarczymi zajmują się radcowie prawni tymczasem sprawami karnymi i rodzinnymi adwokaci. Przekonanie to w obecnym stanie prawnym nie jest trafne. O ile radcowie prawni faktycznie nie mogą brać udziału jako obrońcy w sprawach karnych o tyle adwokaci mogą i zawsze mogli występować jako pełnomocnicy w sprawach cywilnych, w tym gospodarczych.

Tylko w kancelarii

Adwokaci mogą wykonywać swoją pracę tylko w ramach kancelarii adwokackiej. Kancelaria natomiast może być prowadzona albo jako jednoosobowa działalność gospodarcza albo jako spółka cywilna bądź spółka jawna, partnerska lub komandytowa.

REKLAMA

Z tego wynika, że adwokat nie może być zatrudniony na etacie (umowa o pracę) u żadnego przedsiębiorcy. Po drugi nie może wykonywać działalności w ramach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, spółki komandytowo-akcyjnej, stowarzyszenia, fundacji itd.

Po trzecie w końcu wspólnikami w kancelarii mogą być jedynie adwokaci lub radcowie prawni. Adwokat zatem nie może założyć spółki z „nieprawnikiem”. Nie może również założyć spółki z notariuszem.

Zobacz serwis: Przedsiębiorca w sądzie

Pełnomocnictwo

Adwokatowi, który ma występować w sprawie udziela się pełnomocnictwa. W pełnomocnictwie oznacza się zakres umocowania.

Pełnomocnictwa udziela się konkretnemu adwokatowi, nigdy spółce adwokackiej.

Z adwokatem należy również zawrzeć stosowną umowę, w której określi się zakres czynności jakie zobowiązuje się wykonać adwokat oraz cenę za te usługi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA