| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Strony > Adwokat jako pełnomocnik przed sądem

Adwokat jako pełnomocnik przed sądem

Adwokat to zawód polegający na świadczeniu pomocy prawnej. Jednym z głównych zadań adwokatów jest zastępstwo procesowe w sprawach karnych i cywilnych.

Adwokatem może zostać tylko osoba, która ukończyła studia prawnicze i odbyła stosowną aplikację. Studia i aplikacja mają gwarantować to, że osoba podejmująca się pracy w tym zawodzie będzie miała stosowną wiedzę teoretyczną i praktyczną.

Uprawnienia

Adwokat udziela pomocy prawnej osobom, które się do niego zwrócą.

Zobacz: Jakie są zasady udzielania pełnomocnictw przez wspólników spółek osobowych?

Udzielana przez adwokata pomoc prawna w szczególności polega na:

  • Sporządzaniu opinii prawnych,
  • Zastępstwie prawnym przed sądami i urzędami,
  • Sporządza wzory aktów prawnych,
  • Udziela porad prawnych.

Rodzaje spraw

Adwokaci mają monopol na bycie obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych. Żaden inny prawnik nie może występować w takich sprawach w takim charakterze.

Oprócz tego adwokaci mogą występować w sprawach rodzinnych, sprawach z zakresu prawa pracy cz y też w sprawach gospodarczych.

W Polsce jest utrwalone przekonanie, że sprawami gospodarczymi zajmują się radcowie prawni tymczasem sprawami karnymi i rodzinnymi adwokaci. Przekonanie to w obecnym stanie prawnym nie jest trafne. O ile radcowie prawni faktycznie nie mogą brać udziału jako obrońcy w sprawach karnych o tyle adwokaci mogą i zawsze mogli występować jako pełnomocnicy w sprawach cywilnych, w tym gospodarczych.

Tylko w kancelarii

Adwokaci mogą wykonywać swoją pracę tylko w ramach kancelarii adwokackiej. Kancelaria natomiast może być prowadzona albo jako jednoosobowa działalność gospodarcza albo jako spółka cywilna bądź spółka jawna, partnerska lub komandytowa.

Z tego wynika, że adwokat nie może być zatrudniony na etacie (umowa o pracę) u żadnego przedsiębiorcy. Po drugi nie może wykonywać działalności w ramach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, spółki komandytowo-akcyjnej, stowarzyszenia, fundacji itd.

Po trzecie w końcu wspólnikami w kancelarii mogą być jedynie adwokaci lub radcowie prawni. Adwokat zatem nie może założyć spółki z „nieprawnikiem”. Nie może również założyć spółki z notariuszem.

Zobacz serwis: Przedsiębiorca w sądzie

Pełnomocnictwo

Adwokatowi, który ma występować w sprawie udziela się pełnomocnictwa. W pełnomocnictwie oznacza się zakres umocowania.

Pełnomocnictwa udziela się konkretnemu adwokatowi, nigdy spółce adwokackiej.

Z adwokatem należy również zawrzeć stosowną umowę, w której określi się zakres czynności jakie zobowiązuje się wykonać adwokat oraz cenę za te usługi.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »