Adwokat jako pełnomocnik przed sądem
REKLAMA
REKLAMA
Adwokatem może zostać tylko osoba, która ukończyła studia prawnicze i odbyła stosowną aplikację. Studia i aplikacja mają gwarantować to, że osoba podejmująca się pracy w tym zawodzie będzie miała stosowną wiedzę teoretyczną i praktyczną.
REKLAMA
Uprawnienia
Adwokat udziela pomocy prawnej osobom, które się do niego zwrócą.
Zobacz: Jakie są zasady udzielania pełnomocnictw przez wspólników spółek osobowych?
Udzielana przez adwokata pomoc prawna w szczególności polega na:
- Sporządzaniu opinii prawnych,
- Zastępstwie prawnym przed sądami i urzędami,
- Sporządza wzory aktów prawnych,
- Udziela porad prawnych.
Rodzaje spraw
Adwokaci mają monopol na bycie obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych. Żaden inny prawnik nie może występować w takich sprawach w takim charakterze.
Oprócz tego adwokaci mogą występować w sprawach rodzinnych, sprawach z zakresu prawa pracy cz y też w sprawach gospodarczych.
W Polsce jest utrwalone przekonanie, że sprawami gospodarczymi zajmują się radcowie prawni tymczasem sprawami karnymi i rodzinnymi adwokaci. Przekonanie to w obecnym stanie prawnym nie jest trafne. O ile radcowie prawni faktycznie nie mogą brać udziału jako obrońcy w sprawach karnych o tyle adwokaci mogą i zawsze mogli występować jako pełnomocnicy w sprawach cywilnych, w tym gospodarczych.
Tylko w kancelarii
Adwokaci mogą wykonywać swoją pracę tylko w ramach kancelarii adwokackiej. Kancelaria natomiast może być prowadzona albo jako jednoosobowa działalność gospodarcza albo jako spółka cywilna bądź spółka jawna, partnerska lub komandytowa.
REKLAMA
Z tego wynika, że adwokat nie może być zatrudniony na etacie (umowa o pracę) u żadnego przedsiębiorcy. Po drugi nie może wykonywać działalności w ramach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, spółki komandytowo-akcyjnej, stowarzyszenia, fundacji itd.
Po trzecie w końcu wspólnikami w kancelarii mogą być jedynie adwokaci lub radcowie prawni. Adwokat zatem nie może założyć spółki z „nieprawnikiem”. Nie może również założyć spółki z notariuszem.
Zobacz serwis: Przedsiębiorca w sądzie
Pełnomocnictwo
Adwokatowi, który ma występować w sprawie udziela się pełnomocnictwa. W pełnomocnictwie oznacza się zakres umocowania.
Pełnomocnictwa udziela się konkretnemu adwokatowi, nigdy spółce adwokackiej.
Z adwokatem należy również zawrzeć stosowną umowę, w której określi się zakres czynności jakie zobowiązuje się wykonać adwokat oraz cenę za te usługi.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.