reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Strony > Adwokat jako pełnomocnik przed sądem

Adwokat jako pełnomocnik przed sądem

Adwokat to zawód polegający na świadczeniu pomocy prawnej. Jednym z głównych zadań adwokatów jest zastępstwo procesowe w sprawach karnych i cywilnych.

Adwokatem może zostać tylko osoba, która ukończyła studia prawnicze i odbyła stosowną aplikację. Studia i aplikacja mają gwarantować to, że osoba podejmująca się pracy w tym zawodzie będzie miała stosowną wiedzę teoretyczną i praktyczną.

Uprawnienia

Adwokat udziela pomocy prawnej osobom, które się do niego zwrócą.

Zobacz: Jakie są zasady udzielania pełnomocnictw przez wspólników spółek osobowych?

Udzielana przez adwokata pomoc prawna w szczególności polega na:

  • Sporządzaniu opinii prawnych,
  • Zastępstwie prawnym przed sądami i urzędami,
  • Sporządza wzory aktów prawnych,
  • Udziela porad prawnych.

Rodzaje spraw

Adwokaci mają monopol na bycie obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych. Żaden inny prawnik nie może występować w takich sprawach w takim charakterze.

Oprócz tego adwokaci mogą występować w sprawach rodzinnych, sprawach z zakresu prawa pracy cz y też w sprawach gospodarczych.

W Polsce jest utrwalone przekonanie, że sprawami gospodarczymi zajmują się radcowie prawni tymczasem sprawami karnymi i rodzinnymi adwokaci. Przekonanie to w obecnym stanie prawnym nie jest trafne. O ile radcowie prawni faktycznie nie mogą brać udziału jako obrońcy w sprawach karnych o tyle adwokaci mogą i zawsze mogli występować jako pełnomocnicy w sprawach cywilnych, w tym gospodarczych.

Tylko w kancelarii

Adwokaci mogą wykonywać swoją pracę tylko w ramach kancelarii adwokackiej. Kancelaria natomiast może być prowadzona albo jako jednoosobowa działalność gospodarcza albo jako spółka cywilna bądź spółka jawna, partnerska lub komandytowa.

Z tego wynika, że adwokat nie może być zatrudniony na etacie (umowa o pracę) u żadnego przedsiębiorcy. Po drugi nie może wykonywać działalności w ramach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, spółki komandytowo-akcyjnej, stowarzyszenia, fundacji itd.

Po trzecie w końcu wspólnikami w kancelarii mogą być jedynie adwokaci lub radcowie prawni. Adwokat zatem nie może założyć spółki z „nieprawnikiem”. Nie może również założyć spółki z notariuszem.

Zobacz serwis: Przedsiębiorca w sądzie

Pełnomocnictwo

Adwokatowi, który ma występować w sprawie udziela się pełnomocnictwa. W pełnomocnictwie oznacza się zakres umocowania.

Pełnomocnictwa udziela się konkretnemu adwokatowi, nigdy spółce adwokackiej.

Z adwokatem należy również zawrzeć stosowną umowę, w której określi się zakres czynności jakie zobowiązuje się wykonać adwokat oraz cenę za te usługi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Daniela Wybrańczyk

prawnik, mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama