REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy warto skorzystać z pomocy radcy prawnego?

Łukasz Matys
Radca prawny nie może być obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych.
Radca prawny nie może być obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych.

REKLAMA

REKLAMA

Radca prawny to profesjonalny pełnomocnik. Jest to prawnik, który za wynagrodzeniem zastępuje strony toczących się postępowań. Radca prawny sporządza również pisma procesowe w tym pozew i apelację.

Czym się zajmuje?

Praca radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej. Ta z kolei polega na reprezentowaniu stron przed sądami i urzędami, na sporządzaniu opinii prawnych oraz na sporządzaniu wzorów umów i innych aktów i dokumentów. Oczywiście powyższe wyliczenie ma charakter przykładowy.

REKLAMA

Radca prawny nie może być natomiast obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych. Co jest zasadniczą różnicą pomiędzy radcami prawnymi a adwokatami.

Zobacz: Kiedy pracownik może być pełnomocnikiem pracodawcy?

W kancelarii lub na etacie

Radca prawny może wykonywać swoją praktykę w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, w formie spółki cywilnej lub spółki prawa handlowego, a także na etacie u jakiegoś innego przedsiębiorcy.
Jeżeli zatem jakiś przedsiębiorca chce mieć prawnika „na wyłączność” wtedy może zatrudnić radcę prawnego. Jest to jedna z podstawowych różnic pomiędzy adwokatem a radcą prawnym. Adwokat nigdy nie może podejmować pracy w ramach stosunku pracy. Adwokat podpisuje ze swoimi klientami wyłącznie umowy cywilnoprawne.

Pełnomocnik w procesie

Jednym z podstawowych zadań radcy prawnego jest zastępstwo procesowe. Dlatego też radców prawnych zalicza się do tak zwanych pełnomocników profesjonalnych. Radca prawny może występować we wszystkich sprawach gospodarczych bez ograniczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatrudniając radcę prawnego należy wystawić mu stosowne pełnomocnictwo. Pełnomocnictwo może być ogólne, rodzajowe albo do dokonania pojedynczej czynności.

Jeżeli radca prawny nie jest zatrudniony u przedsiębiorcy na etacie należy zawrzeć z nim umowę o zastępstwo prawne. Umowa taka wzorowana na umowie zlecenia, określa zakres czynności jakie powierza się radcy prawnemu a także wynagrodzenie jakie będzie mu się należeć za wykonaną pracę.

Zobacz serwis: Windykacja

Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnej?

REKLAMA

W każdej trudniejszej sprawie warto korzystać z pomocy radcy prawnego. W Polsce panuje przekonanie, że usługi prawników są bardzo drogie. Tymczasem nie jest tak do końca. Często nieskorzystanie z pomocy radcy prawnego pociąga za sobą ogromne koszty. Polski system prawny jest dosyć skomplikowany, a zwykły Kowalski nie zdaje sobie często sprawy z przysługujących mu praw.

Obowiązkowo z pomocy radcy prawnego (lub adwokata) należy korzystać gdy występujemy do Sądu Najwyższego, składamy skargę konstytucyjną czy występujemy przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA