reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Strony > Kiedy warto skorzystać z pomocy radcy prawnego?

Kiedy warto skorzystać z pomocy radcy prawnego?

Radca prawny to profesjonalny pełnomocnik. Jest to prawnik, który za wynagrodzeniem zastępuje strony toczących się postępowań. Radca prawny sporządza również pisma procesowe w tym pozew i apelację.

Czym się zajmuje?

Praca radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej. Ta z kolei polega na reprezentowaniu stron przed sądami i urzędami, na sporządzaniu opinii prawnych oraz na sporządzaniu wzorów umów i innych aktów i dokumentów. Oczywiście powyższe wyliczenie ma charakter przykładowy.

Radca prawny nie może być natomiast obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych. Co jest zasadniczą różnicą pomiędzy radcami prawnymi a adwokatami.

Zobacz: Kiedy pracownik może być pełnomocnikiem pracodawcy?

W kancelarii lub na etacie

Radca prawny może wykonywać swoją praktykę w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, w formie spółki cywilnej lub spółki prawa handlowego, a także na etacie u jakiegoś innego przedsiębiorcy.
Jeżeli zatem jakiś przedsiębiorca chce mieć prawnika „na wyłączność” wtedy może zatrudnić radcę prawnego. Jest to jedna z podstawowych różnic pomiędzy adwokatem a radcą prawnym. Adwokat nigdy nie może podejmować pracy w ramach stosunku pracy. Adwokat podpisuje ze swoimi klientami wyłącznie umowy cywilnoprawne.

Pełnomocnik w procesie

Jednym z podstawowych zadań radcy prawnego jest zastępstwo procesowe. Dlatego też radców prawnych zalicza się do tak zwanych pełnomocników profesjonalnych. Radca prawny może występować we wszystkich sprawach gospodarczych bez ograniczeń.

Zatrudniając radcę prawnego należy wystawić mu stosowne pełnomocnictwo. Pełnomocnictwo może być ogólne, rodzajowe albo do dokonania pojedynczej czynności.

Jeżeli radca prawny nie jest zatrudniony u przedsiębiorcy na etacie należy zawrzeć z nim umowę o zastępstwo prawne. Umowa taka wzorowana na umowie zlecenia, określa zakres czynności jakie powierza się radcy prawnemu a także wynagrodzenie jakie będzie mu się należeć za wykonaną pracę.

Zobacz serwis: Windykacja

Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnej?

W każdej trudniejszej sprawie warto korzystać z pomocy radcy prawnego. W Polsce panuje przekonanie, że usługi prawników są bardzo drogie. Tymczasem nie jest tak do końca. Często nieskorzystanie z pomocy radcy prawnego pociąga za sobą ogromne koszty. Polski system prawny jest dosyć skomplikowany, a zwykły Kowalski nie zdaje sobie często sprawy z przysługujących mu praw.

Obowiązkowo z pomocy radcy prawnego (lub adwokata) należy korzystać gdy występujemy do Sądu Najwyższego, składamy skargę konstytucyjną czy występujemy przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olkowicz

Młodszy Prawnik w Dziale Prawo dla Biznesu w Kancelarii Kopeć Zaborowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama