Pełnomocnicy przed sądem gospodarczym
REKLAMA
REKLAMA
Nie każdy przedsiębiorca musi znać przepisy prawa, nie musi się orientować w procedurach sądowych. Dlatego też częstą praktyką jest to, że przedsiębiorca zastępowany jest przed sądem przez pełnomocnika.
REKLAMA
Profesjonalny pełnomocnik
Pełnomocników możemy podzielić na profesjonalnych i nieprofesjonalnych. Profesjonalni pełnomocnicy to osoby mające odpowiednią wiedzę i praktykę w dziedzinie prawa. W Polsce takimi pełnomocnikami są radcowie prawni i adwokaci a w sprawach z zakresu własności przemysłowej również rzecznicy patentowi.
Zatrudniając taką osobę przedsiębiorca ma pewność, że zastępuje go osoba znająca procedury sądowe oraz przepisy prawa materialnego.
Zobacz: Kto ma zdolność procesową?
Warto wiedzieć, że w sprawach przed Sądem Najwyższym a także Trybunałem Konstytucyjnym istnieje tzw. przymus adwokacko-radcowski. W tych sprawach wymagane jest obowiązkowe zastępstwo prawne przez profesjonalnego pełnomocnika jakim jest adwokat lub radca prawny.
Inni pełnomocnicy
Kodeks postępowania cywilnego upoważnia również inne osoby do tego aby były pełnomocnikami w sprawach cywilnych. Do tych osób zalicza się:
- osoby sprawujące zarząd majątkiem lub interesami strony,
- osoby pozostające ze stroną w stałym stosunku zlecenia
- współuczestnicy w sporze,
- rodzice strony,
- małżonek strony,
- rodzeństwo strony,
- zstępni strony,
- osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.
Osoby te nie muszą być prawnikami, nie muszą mieć wiedzy i doświadczenia w prowadzeniu spraw. Mogą jednak, co do zasady, na takich samych prawach jak profesjonalni prawnicy zastępować strony. Nie wolno im natomiast uwierzytelniać odpisów dokumentów, nie mogą zastępować strony przed Sądem Najwyższym i Trybunałem Konstytucyjnym, bez zgody strony nie mogą wydawać dalszych pełnomocnictw.
Zobacz serwis: Przed sądem
Pełnomocnictwo
Niezależnie jakiego pełnomocnika się ustanawia trzeba wystawić mu dokument pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo może być
- ogólne- do dokonywania wszystkich czynności zwykłego zarządu,
- do prowadzenia poszczególnych spraw- np. do występowania w sprawach z powództwa Jana Kowalskiego,
- do niektórych tylko czynności procesowych- np. do odbioru wyroku wraz z klauzula wykonalności.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.