REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pełnomocnicy przed sądem gospodarczym

Łukasz Matys
Warto wiedzieć, że w sprawach przed Sądem Najwyższym a także Trybunałem Konstytucyjnym istnieje tzw. przymus adwokacko-radcowski.
Warto wiedzieć, że w sprawach przed Sądem Najwyższym a także Trybunałem Konstytucyjnym istnieje tzw. przymus adwokacko-radcowski.

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca nie musi sam występować przed sądem. W celu dochodzenia swoich praw może ustanowić pełnomocnika. Nie każdy jednak może być pełnomocnikiem przed sądem cywilnym. Kwestię tę dosyć szczegółowo reguluje kodeks postępowania cywilnego.

Nie każdy przedsiębiorca musi znać przepisy prawa, nie musi się orientować w procedurach sądowych. Dlatego też częstą praktyką jest to, że przedsiębiorca zastępowany jest przed sądem przez pełnomocnika.

REKLAMA

Profesjonalny pełnomocnik

Pełnomocników możemy podzielić na profesjonalnych i nieprofesjonalnych. Profesjonalni pełnomocnicy to osoby mające odpowiednią wiedzę i praktykę w dziedzinie prawa. W Polsce takimi pełnomocnikami są radcowie prawni i adwokaci a w sprawach z zakresu własności przemysłowej również rzecznicy patentowi.

Zatrudniając taką osobę przedsiębiorca ma pewność, że zastępuje go osoba znająca procedury sądowe oraz przepisy prawa materialnego.

Zobacz: Kto ma zdolność procesową?

Warto wiedzieć, że w sprawach przed Sądem Najwyższym a także Trybunałem Konstytucyjnym istnieje tzw. przymus adwokacko-radcowski. W tych sprawach wymagane jest obowiązkowe zastępstwo prawne przez profesjonalnego pełnomocnika jakim jest adwokat lub radca prawny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inni pełnomocnicy

Kodeks postępowania cywilnego upoważnia również inne osoby do tego aby były pełnomocnikami w sprawach cywilnych. Do tych osób zalicza się:

 • osoby sprawujące zarząd majątkiem lub interesami strony,
 • osoby pozostające ze stroną w stałym stosunku zlecenia
 • współuczestnicy w sporze,
 • rodzice strony,
 • małżonek strony,
 • rodzeństwo strony,
 • zstępni strony,
 • osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.

Osoby te nie muszą być prawnikami, nie muszą mieć wiedzy i doświadczenia w prowadzeniu spraw. Mogą jednak, co do zasady, na takich samych prawach jak profesjonalni prawnicy zastępować strony. Nie wolno im natomiast uwierzytelniać odpisów dokumentów, nie mogą zastępować strony przed Sądem Najwyższym i Trybunałem Konstytucyjnym, bez zgody strony nie mogą wydawać dalszych pełnomocnictw.

Zobacz serwis: Przed sądem

Pełnomocnictwo

Niezależnie jakiego pełnomocnika się ustanawia trzeba wystawić mu dokument pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo może być

 • ogólne- do dokonywania wszystkich czynności zwykłego zarządu,
 • do prowadzenia poszczególnych spraw- np. do występowania w sprawach z powództwa Jana Kowalskiego,
 • do niektórych tylko czynności procesowych- np. do odbioru wyroku wraz z klauzula wykonalności.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA