| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Strony > Kto może być stroną w procesie?

Kto może być stroną w procesie?

Przepisy prawa przyznają określonym podmiotom zdolność do występowania w postępowaniu sądowym jako strona. Uprawnienie to zwane jest zdolnością sądowa. Jakie podmioty posiadają zdolność sądową?

Art. 64 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że zdolność występowania w procesie jako strona zdolność sądowa) ma: każda osoba fizyczna i prawna, jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną oraz organizacje społeczne dopuszczone do działania na podstawie obowiązujących przepisów, choćby nie posiadały osobowości prawnej.

Porównaj: Kiedy warto skorzystać z pomocy radcy prawnego?

Należy pamiętać, iż zdolność sądowa (będą ca odpowiednikiem zdolności prawnej) nie ma żadnych ograniczeń i przysługuje:

  • każdej osobie fizycznej. Zdolność sądowa przysługuje d chwili urodzenia do śmierci (art. 8 § 1 Kodeksu cywilnego) przy czym wyjątkiem jest tzw. nasciturus - “ten, który ma się narodzić” - dziecko poczęte, ale jeszcze nie narodzone, któremu przepisy w określonych okolicznościach przyznają zdolność prawną, uzależnioną od tego, czy urodzi się żywy. W przypadku śmierci osoby fizycznej w trakcie procesu, którego przedmiotem są prawa lub obowiązki, które przechodzą na następców prawnych – następuje zawieszenie postępowania. Z kolei gdy przedmiotem postępowania są prawa lub obowiązki, które nie przechodzą na następców prawnych - następuje umorzenie postępowania);
  • każdej sobie prawnej (od chwili powstania tj. z momentem uzyskania osobowości prawnej. Osobami prawnymi są Skarb Państwa i jednostki organizacyjne, którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną. Osobami prawnymi są np. spółki kapitałowej tj. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna);

Polecamy serwis Windykacja

  • jednostkom organizacyjnym niebędące osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną (jednostkami takimi są spółki osobowe tj. spółka jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo – akcyjna, a także spółki kapitałowej w organizacji - jeszcze przed uzyskaniem wpisu do rejestru); 
  • organizacjom społecznym dopuszczonym do działania na podstawie obowiązujących przepisów, choćby nie posiadały osobowości prawnej (do organizacji takich zaliczyć można stowarzyszenia zwykłe. Jednak udział organizacji społecznych w danym procesie jest co do zasady uwarunkowany. Organizacje społeczne mogą wytaczać powództwa na rzecz obywateli w sprawach o roszczenia alimentacyjne oraz w sprawach o ochronę konsumentów organizacje społeczne o ile ich zadanie statutowe nie polegają na prowadzeniu działalności gospodarczej. Dodatkowo organizacja taka ma prawo wstąpić do toczącego się procesu, a jeżeli nie uczestniczy w sprawie – może także przedstawić sądowi istotny dla sprawy pogląd).

Polecamy prawikow.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »