REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto może być stroną w procesie?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Kto ma zdolność do występowania w postępowaniu sądowym?
Kto ma zdolność do występowania w postępowaniu sądowym?

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy prawa przyznają określonym podmiotom zdolność do występowania w postępowaniu sądowym jako strona. Uprawnienie to zwane jest zdolnością sądowa. Jakie podmioty posiadają zdolność sądową?

Art. 64 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że zdolność występowania w procesie jako strona zdolność sądowa) ma: każda osoba fizyczna i prawna, jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną oraz organizacje społeczne dopuszczone do działania na podstawie obowiązujących przepisów, choćby nie posiadały osobowości prawnej.

REKLAMA

Porównaj: Kiedy warto skorzystać z pomocy radcy prawnego?

Należy pamiętać, iż zdolność sądowa (będą ca odpowiednikiem zdolności prawnej) nie ma żadnych ograniczeń i przysługuje:

  • każdej osobie fizycznej. Zdolność sądowa przysługuje d chwili urodzenia do śmierci (art. 8 § 1 Kodeksu cywilnego) przy czym wyjątkiem jest tzw. nasciturus - “ten, który ma się narodzić” - dziecko poczęte, ale jeszcze nie narodzone, któremu przepisy w określonych okolicznościach przyznają zdolność prawną, uzależnioną od tego, czy urodzi się żywy. W przypadku śmierci osoby fizycznej w trakcie procesu, którego przedmiotem są prawa lub obowiązki, które przechodzą na następców prawnych – następuje zawieszenie postępowania. Z kolei gdy przedmiotem postępowania są prawa lub obowiązki, które nie przechodzą na następców prawnych - następuje umorzenie postępowania);
  • każdej sobie prawnej (od chwili powstania tj. z momentem uzyskania osobowości prawnej. Osobami prawnymi są Skarb Państwa i jednostki organizacyjne, którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną. Osobami prawnymi są np. spółki kapitałowej tj. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna);

Polecamy serwis Windykacja

  • jednostkom organizacyjnym niebędące osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną (jednostkami takimi są spółki osobowe tj. spółka jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo – akcyjna, a także spółki kapitałowej w organizacji - jeszcze przed uzyskaniem wpisu do rejestru); 
  • organizacjom społecznym dopuszczonym do działania na podstawie obowiązujących przepisów, choćby nie posiadały osobowości prawnej (do organizacji takich zaliczyć można stowarzyszenia zwykłe. Jednak udział organizacji społecznych w danym procesie jest co do zasady uwarunkowany. Organizacje społeczne mogą wytaczać powództwa na rzecz obywateli w sprawach o roszczenia alimentacyjne oraz w sprawach o ochronę konsumentów organizacje społeczne o ile ich zadanie statutowe nie polegają na prowadzeniu działalności gospodarczej. Dodatkowo organizacja taka ma prawo wstąpić do toczącego się procesu, a jeżeli nie uczestniczy w sprawie – może także przedstawić sądowi istotny dla sprawy pogląd).

Polecamy prawikow.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA