Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu prokurent. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące prokurent.
Udzielenie prokury w spółce jawnej
Aktualizacja: 02.12.2014
Prokura jest specjalnym rodzajem pełnomocnictwa udzielanym przez wspólników spółki jawnej, które upoważnia do dokonywania czynności prawnych związanych z działalnością spółki oraz czynności sądowych. Prokura zastępuje również pełnomocnictwo procesowe i powinna zostać udzielona na piśmie pod rygorem nieważności. »
Jak wypełnić druk prokury? - WZÓR
Aktualizacja: 11.09.2014
Skuteczne udzielenie prokury wymaga przede wszystkim złożenia oświadczenia woli mocodawcy o stosownej treści i w wymaganej do tego formie. Ponadto istnieje także obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej od udzielenia prokury. O tym jak prawidłowo wypełnić druk prokury traktuje poniższy artykuł. »
Czym różni się pełnomocnictwo od prokury?
Aktualizacja: 11.09.2014
O ile kwestie dotyczące pełnomocnictwa i sposobu jego udzielania nie nastręczają zwykle wielu niejasności, to prokura, będąca szczególnym przypadkiem pełnomocnictwa, jest instytucją budzącą więcej wątpliwości. Jakie są różnice między pełnomocnictwem a prokurą, komu mogą zostać udzielone oraz do jakiego typu czynności prawnych? Te i inne kwestie znajdą odzwierciedlenie w niniejszym artykule. »
Aktualizacja: 08.07.2020
Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa, którego swoistość polega na tym, że może udzielić jej tylko przedsiębiorca. Jednym z jej rodzajów jest prokura samoistna. Zakres uprawnień i swoboda działania prokurenta samoistnego są stosunkowo szerokie. Pewne czynności prawne nie mogą jednak zostać objęte prokurą. »
Jaką odpowiedzialność ponosi prokurent?
Aktualizacja: 07.08.2014
Szeroki zakres prokury sprawia, że prokurent może prowadzić sprawy spółki w podobny sposób, jak członkowie jej zarządu. W takich sytuacjach wątpliwości może budzić odpowiedzialność prokurenta za jego działania wobec przedsiębiorcy lub osób trzecich. Jak prawo reguluje odpowiedzialność prokurenta? »
Kto może pełnić funkcję prokurenta?
Aktualizacja: 18.06.2014
Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa, głównie z uwagi na osobę mocodawcy - może nim być tylko przedsiębiorca podlegający obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców. Prokurę od „zwykłego” pełnomocnictwa odróżnią jednak także wymogi i ograniczenia dotyczące osoby mogącej pełnić funkcję prokurenta. »
Kto może reprezentować spółkę partnerską?
Aktualizacja: 29.05.2014
Każdy z partnerów może reprezentować spółkę partnerską samodzielnie, nie ponosząc przy tym odpowiedzialności za działania pozostałych partnerów. Spółka może być reprezentowana również przez prokurentów oraz ustanowiony zarząd. Jakie czynności mogą podejmować partnerzy? »
Prokurent w spółkach kapitałowych
Aktualizacja: 19.03.2012
Prokurent to pełnomocnik spółki, który dokonuje w jej imieniu czynności związanych z prowadzonym przedsiębiorstwem. Kto może zostać prokurentem i jakie przysługują mu uprawnienia? »
Prokurent w spółce – jak go ustanowić?
Aktualizacja: 12.09.2014
Prokurent może być ustanawiany zarówno w spółkach osobowych, jak i kapitałowych. Jak jednak wygląda procedura ustanowienia prokurenta w spółce i po co spółce prokurent? »
Co ze szkodą wyrządzoną przez prokurenta?
Aktualizacja: 03.01.2012
Przedsiębiorcy mogą występować w obrocie w różnych formach prawnych. Możliwe jest więc prowadzenie działalności gospodarczej zarówno przez przedsiębiorcę jednoosobowego, osobę prawną (np. spółkę kapitałową), jak też przez jednostkę nie posiadającą osobowości prawnej (np. spółkę partnerską). O ile jednak w przypadku przedsiębiorcy jednoosobowego, którym jest osoba fizyczna, kwestia odpowiedzialności za szkody jest jasna i klarowna, o tyle w przypadku innych form organizacyjno – prawnych nieco się komplikuje. »
Aktualizacja: 24.11.2011
Podmioty prawa mogą występować w obrocie samodzielnie albo przez pełnomocników. W przypadku spółek prawa handlowego reprezentować je mogą wspólnicy, członkowie zarządu, dyrektorzy. Szczególnym jednak typem pełnomocnictwa w przypadku przedsiębiorców jest prokura. Powstaje ona przez oświadczenie woli przedsiębiorcy. Powinno mieć ono formę pisemną pod rygorem nieważności. »
Jak to jest z reprezentacją w spółkach handlowych?
Aktualizacja: 14.10.2011
Zarówno w spółkach osobowych jak i w spółkach kapitałowych tylko określone osoby czy podmioty są uprawnione do reprezentacji spółki. O jakich podmiotach mowa? »
Prokura jako szczególny rodzaj pełnomocnictwa w spółce handlowej
Aktualizacja: 14.10.2011
Prokura to szczególny rodzaj pełnomocnictwa, które może udzielić jedynie przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców, czyli popularnego KRS. Zakres prokury jest bardzo ściśle określony, dotyczy ona jedynie prowadzenia spraw związanych z przedsiębiorstwem spółki, jeżeli osoba fizyczna udziela prokury to musi być ona związana z prowadzoną działalnością i nie dotyczyć niczego poza nią. »
Kto może być stroną w procesie?
Aktualizacja: 13.10.2011
Przepisy prawa przyznają określonym podmiotom zdolność do występowania w postępowaniu sądowym jako strona. Uprawnienie to zwane jest zdolnością sądowa. Jakie podmioty posiadają zdolność sądową? »
Wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego
Aktualizacja: 24.11.2011
Pełnomocnictwo procesowe podlega możliwości wypowiedzenia. Dotyczy to pełnomocnictwa procesowego ogólnego i szczególnego. »
Biuro rachunkowe AGbiuro Adam Giedrojć
Nowoczesne biuro rachunkowe z profesjonalną obsługą małych i dużych firm
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »